Žijeme ve světě, ve kterém jsou násilí a nezákonnost smutnou realitou. Každoročně je přepadeno tisíce lidí a znásilněno několik stovek žen přímo na ulici. Naučte se bránit a zkuste si doma pár základních hmatů, někdy by se vám bohužel mohly hodit.
Pomůcky pro sebeobranu, online kurzy, ale i ilustrační knihy
Pro sebeobranu existují různé pomůcky, které můžete sehnat na internetu a nosit pro případ jistoty ve své tašce. Pokud se chcete cítit opravdu bezpečně, můžete zapracovat také na určitých hmatech, které jsou efektivní a patří mezi jednoduché techniky sebeobrany. Jsou uzpůsobeny tak, aby každý bez ohledu na věk, velikost a úroveň výcviku mohl použít tyto obranné mechanismy proti protivníkovi.
Na Youtube lze dokonce dnes nalézt různá videa, kterými si můžete pomoci. Pokud se zaměříte na hledané spojení, najdete také online kurzy, nebo se nakonec můžete do nějakého přihlásit – možností je spousta a nemusíte za ně platit řádově tisíce ze své peněženky.
Je to etická problematika, ale můžeme se ptát, proč vlastně ženy potřebují kurzy sebeobrany či se nějak bránit, když žijeme ve vyspělé civilizaci. Muži by měli být celospolečenským naladěním vedeni k tomu, aby nedocházelo k zneužívání jejich fyzické převahy nad ženami. Nemuselo by tak docházet obzvláště k sexuálním formám násilí páchaného na ženách („ne“ jednoduše znamená ne, nikoliv možná). To je však běh na dlouhou trať a ženám do té doby musí k bezpečí stačit právě různé materiální pomůcky, kterých je na trhu opravdu spousta – od speciálních klíčů, klasického pepřového spreje, kterých je na trhu opravdu spousta, až po kurzy sebeobrany.
Přinášíme několik základních pozic a hmatů, jak se bránit při napadení, nebo jiném útoku z bezprostřední blízkosti.
Ilustrační fotky pocházejí z knihy Hands off!: Self-Defense for Women od britského královského námořníka a policisty. Vydána byla roku 1942, ale na její aktuálnosti se nic nemění.
Stalking: Jak se bránit a reagovat? Máme pro vás příběh Marie
Jak se efektivně bránit v několika krocích
1. Držení pod krkem
Jakmile vás někdo chytne pod krkem, máte možnost udeřit jej kolenem do rozkroku.
Držení pod krkem
2. Útok na bod brady a očí
Základní úder do okolí obličeje je tzv. „chin jab“ – úder směřujete na bod brady pomocí své dlaně. Pokud má být tato obrana opravdu efektivní, můžete použít také prsty, které zaryjete protivníkovi do očí. Tento hmat však dokáže opravdu ublížit, proto se využívá především v akutních a naléhavých situacích. Zároveň s tímto výpadem můžete použít i první hmat a udeřit protivníka mezi nohy.
Útok na bod brady a očí
3. Útok na krční tepny
Dalším výpadem do oblasti citlivých míst je útok na krční tepny. Důležité je silně stisknout, můžete tak dokonce člověku pohmoždit hrtan.
Útok na krční tepny
Znásilnění. Lze se s touto zkušeností vyrovnat?
4. Držení za vlasy a výpad proti útočníkovi s úderem do brady
Když vás někdo chytne zezadu za vlasy, je potřeba se otočit k protivníkovi – pravděpodobně vás přitom bude pekelně bolet pokožka hlavy a přijdete o pár vlasů, ale i přesto se otočte a udeřte protivníka jednou rukou do brady. Uděláte tak obdobný výpad jako v druhém případě.
Tahání za vlasy
5. Útok na prsa a smeknutí protivníkovi rukou
Při útoku rukou na prsa a ramena se doporučuje smeknout s protivníkovou rukou. Ten se v obraně předkloní a často spadne také na zem.
Útok na prsa, kroucení rukou