Ledviny jsou velmi důležitým orgánem. Když selhávají, nastávají komplikace, které lze řešit dialýzou nebo transplantací, v těch lepších případech. Někomu dialýza nevyhovuje. A také se stává, že transplantované ledviny se neujmou. Jak často chodit na dialýzu? Jaké jsou výhody a nevýhody dialýzy?
Jak poznáte, že vaše ledviny selhávají?
Onemocnění ledvin se projevuje pomalu. Těchto problémů si často všimneme velmi pozdě, až je onemocnění ve vyšším stádiu. Příznaky jsou únava, nesoustředěnost, opožděnost, nechutenství a zvracení. Nepodceňujte otoky dolních končetin, které způsobuje zadržovaná voda v těle. Ledviny dostatečně nepracují, a tak zadržují vodu. Avšak vylučování může být u nemocných stejné jako u zdravých, ale u nemocných je zvýšená hodnota škodlivých látek (kreatinin, urea) a v moči se objevují bílkoviny.
Diagnóza: Dialýza
Asi 5 000 obyvatel České republiky podstupuje dialýzu.
Dialýza se provádí ve dvou podobách – hemodialýza a peritoneální dialýza.
Hemodialýza
Pomocí hemodialýzy se krev čistí od odpadních látek, vody, solí, které se hromadí v nemocných ledvinách. K očistě dochází mimotělně, kdy krev je z těla odváděna do dialyzátoru, kde je krev očištěna od škodlivých látek a opět vracena zpět do těla.
Před hemodialýzou pacient musí být naočkován proti hepatitidě typu B a podstupuje prošetření cév. Následně pacient dochází do nemocnice na dialýzu 3x týdně. Samotná dialýza trvá 4 až 5 hodin, u obézních ještě déle. Hemodialýza je časově velmi náročná, připočítáme-li k tomu ještě cestu do nemocnice a zpět. Pacienti si musí dávat pozor na příjem tekutin, které musí radikálně omezit. Počítá se i voda v potravě, ne jen nápoje!
Peritoneální dialýza
Druhým typem dialýzy je peritoneální dialýza, kdy je tělo čištěno od škodlivin vnitřně pobřišnicí (peritoneum). Asi 3 týdny před první peritoneální dialýzou je proveden chirurgický zákrok za lokální anestezie. Během tohoto zákroku je do dutiny břišní zaveden vstup pro dialyzační roztok, trvale všitá hadička hned pod pupíkem. Po zahojení může být provedena první dialýza.
Peritoneální dialýza je také nazývána jako „domácí dialýza“, lze ji provádět doma, avšak musí být vytvořeno čisté prostředí. Pacient ale může docházet i do nemocnice, kde má jistotu čistého prostředí a kvalitní péči.
Existují dva typy peritoneální dialýzy. Jedna z nich je prováděna několikrát během dne, asi 4x a trvá půl hodiny. Druhý typ probíhá v noci během spánku a trvá asi 10 hodin, přes den pacient není nijak omezován.