Menu
WomanOnly
Zahrada

Šeřík – velká voňavá krása snadná na pěstování a ještě z něj můžete mít sirup

Šeřík je keř či menší strom, kvetoucí na jaře. Voní krásnou sladkou vůní a květy se často používají na ozdoby dortů. Lze z něj vyrobit také čaj a sirup a navíc má antioxidační účinky. Je oblíbený mimo jiné proto, že není nijak zvlášť náročný na pěstování. Jak na něj?

Charakteristika šeříku

Jedná se o opadavou dřevinu, která patří do rodu olivovníků, podobně jako například keř zlatice. Stejně jako ona se šeřík používá k tvorbě živých plotů. Jeho původem je jihovýchodní Evropa a část Malé Asie a již v 10. století byl dovezen do Španělska, odkud se dostal i do Česka. Nejedná se tedy v našich končinách o původní dřevinu, nicméně díky své oblíbenosti se vysazoval tak hojně, až u nás zdomácněl. Květy jsou nejčastěji bílé, fialové či modré. Nejčastější je u nás šeřík obecný. Druhy šeříku se od sebe liší především vzhledem a třeba takový šeřík japonský je šlechtěný k tomu, aby vydržel teplejší léta.

Rizikem může být šeřík pro alergiky, neboť obsahuje chemickou látku syringin, která u určitých lidí vyvolává podráždění kůže či sliznic. I přesto je v lidovém léčitelství znám jako bylina nápomocná při horečce. Z lidových názvů jej také můžete znát jako bez vlašský, bez španělský či bez svatojánský, popřípadě se někdy pojmově zaměňuje prostě jen za bez. Šeříkové silice se používají k výrobě parfémů a při aromaterapii.

Zlatice je časně kvetoucím keřem a její varianta má i léčebné účinky na plíce

Účinky šeříku na zdraví a jeho využití

  • ulevuje při bolesti hlavy
  • pomáhá při žaludečních problémech
  • zmírňuje zduřelé mandle
  • pomáhá při revmatu
  • jeho vůně klidní mysl
  • zmírňuje vnitřní napětí

Připravit si z něj můžete šeříkový sirup, čaj, nebo také obklad při bolesti hlavy. Užitečný je také v šeříkovém oleji, kde funguje na uvolnění svalů. V kosmetice se používá jako antioxidant, který zpomaluje stárnutí a navíc má zklidňující a protizánětlivé účinky. Přidává se také do ochranných přípravků proti slunečnímu záření, neboť poskytuje přirozenou ochranu proti paprskům ze spektra UVA a UVB.

Výsadba šeříku

Šeřík není vůbec náročný na pěstování ani následnou péči, jen je pro jeho dlouhodobý růst potřeba jej správně usadit, aby vhodně zakořenil. Šeřík sázejte ideálně časně zjara, nebo ještě lépe na podzim, kdy ještě není zem zmrzlá ranními mrazy.

Nejlépe uděláte, když šeřík vysadíte někam na slunné stanoviště, nevadí mu ani přímé slunce po většinu dne. Avšak pokud takové místo nemáte, nepohrdne ani polostínem. Zkrátka kolik světla a slunce bude mít, tím bohatěji bude kvést. Kde už se jim opravdu nedaří je úplný stín. Dávejte pozor, aby jste jej nesázeli do míst, kde není závětří, prudký a studený vítr může poškodit větve a zlomit poupata květů.

Půdu má rád vápenitou, nejlépe hlinitou, ale opět platí, že se přizpůsobí a tedy snese i půdu jílovitou, jen bude růst trochu pomaleji. Pokud bude půda jílovitá, měla by být dobře odvodněná a ne příliš vlhká. Ph poskytněte nejlépe neutrální až zásadité.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Jak pěstovat a starat se o šeřík

Šeříky mají rády mírné množství půdní vlhkosti. Nicméně mokrá půda může vést k hnilobě kořenů a špatnému kvetení. Mladý šeřík tedy pravidelně zalévejte, aby byla půda mírně vlhká. Dospělá dřevina obvykle potřebuje zalévat pouze v obdobích sucha. Šeřík není vhodný sázet do oblastí, kde je horké a popřípadě i vlhké klima. Šeřík má rád chladnější podnebí a dokonce dobře snáší teploty, které jsou hluboko pod bodem mrazu.

Hnojíme na jaře, kdy šeříky posilujeme před dobou kvetení a poskytuje jim dostatečnou výživu pro poupata. Zvlášť pokud nemáte příliš výživnou půdu. Nicméně dejte pozor, aby hnojivo neobsahovalo velké množství dusíku, který všeobecně oslabuje rostliny, když je ho nadbytek. Příliš dusíku způsobí mnoho výhonků a upozadí květenství.

Šeříky prořezávejte brzy na jaře, než se jim objeví pupeny, nebo těsně po odkvětu. Rozhodně však neprořezávejte v době květu a na podzim. Stříhejte je především na podporu kvetení a pro zajištění cirkulace vzduchu, aby se zabránilo chorobám. Odstraňujete slabé či poškozené větve, ne však více jak třetinu z celkového počtu větví. Pokud kolem šeříku roste mnoho mladých porostů, musí být odstraněny, neboť vezmou všechny živiny z mateřského kmene.

Šeříky nezazimujeme, neboť jsou mrazuvzdorné a odolávají zimě mnohem lépe než jiné keře.

Množení šeříku

Většina šeříků jsou trsovité rostliny, které se šíří výhonky vyčnívajícími z kmene (ty které ořezáváte, aby nebraly energii z hlavního keře). Tyto výhonky lze použít k množení. Je to levný způsob výsadby šeříku a zároveň redukujete přeplnění stávajícího šeříku. Nejlepší doba pro množení je koncem jara až začátkem léta, aby měl výhonek dostatek času na usazení, než nastane chladné počasí.

Begonie jako pokojovka i zahradní rostlina. Jak ji vypěstovat krok za krokem?

Možné nemoci a škůdci

Šeříky jsou dosti odolné keře a zvládají různé choroby a škůdce. I tak jsou však náchylné k několika onemocněním. Nejčastěji se jedná o plísňové choroby jako je padlí. Zvláště pokud zažije vlhké léto, kdy se na listech vytváří bílé práškové skvrny. Je pak důležité šíření plísní zastavit co nejdříve pomocí fungicidů.

S živočichů šeříky napadají vrtalky. Najdete je na stoncích a spodní straně listů. Pokud se patogen objeví, ošetřete keř nimbovým olejem či insekticidem.

Zdroje: web.archive.org, liberherbarum.net, darius.cz, bylinkyprovsechny.cz, encyklopedie.biooo.cz, gardeningknowhow.com, thespruce.com, gardenersworld.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šeřík – velká voňavá krása snadná na pěstování a ještě z něj můžete mít sirup