Sheltie neboli shetlandský ovčák je malé pastevecké plemeno, které bylo vyšlechtěno na skotském souostroví Shetlandy. Vypadá jako menší kolie a dnes je především oblíbeným společníkem, který se skvěle hodí do rodin s dětmi. Co je důležité vědět před pořízením sheltie a jak se o tohoto veselého psíka starat?
Sheltie – základní informace
Původně byly sheltie vyšlechtěné za účelem pastvy dobytka. Jsou velmi mrštné, věrné a učenlivé, proto jsou schopné tento úkol plnit na jedničku. Dnes se již jako pastevečtí psi příliš nevyužívají a představují spíše milé společníky, kteří si skvěle rozumí s dospělými i dětmi.
Sheltie mají dlouhou, hustou srst v různých odstínech a svým vzhledem připomínají zmenšenou verzi kolie. Jejich předci byli známi již v 17. století, nicméně tehdy ještě sheltie nevypadaly tak, jako v současnosti. Svou dnešní podobu získaly až v první polovině 20. století.
Obecně se jedná o velmi bystré a ostražité plemeno s vysokou hladinou energie a láskou k různým hrám. Se svou rodinou si tedy užijí výlety i domácí hraní.
Základní informace o plemeni:
- Země původu: Skotsko
- Výška v kohoutku: psi cca 37 cm, feny cca 35,5 cm
- Váha: 6–12 kg
- Průměrná délka života: 12–13 let
- Povaha a charakter: energická, inteligentní, hravá, učenlivá, věrná
- Srst: dlouhá, rovná, hrubá
- Barva: sobolí, trikolor, zlatá, blue-merle, černo-tříslová nebo, vzácněji černo-bílá
- Využití: společník, agility, ovčácký pes (hlavně v minulosti)
- Vhodný pro alergiky: ne
- Vhodný pro začátečníky: ano
Chov sheltií v České republice zastřešují Klub chovatelů collií a sheltií, Sheltie Club CZ a Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií.
Akita inu: Japonské psí plemeno, které je symbolem štěstí a věrnosti
Povaha
Sheltie jsou skvělými rodinnými společníky, kteří milují trávení času se svými páníčky. Vůči cizím osobám se někdy mohou chovat odtažitě, nicméně s jinými psi a dalšími domácími zvířaty vycházejí velmi dobře, alespoň pokud s nimi žijí od raného věku.
Nejde o náročné plemeno, a tak si sheltii mohou bez obav pořídit i začátečníci. Stále je však nutné mít na paměti, že se jedná o původně ovčáckého psa, který má jisté instinkty vedoucí například k pronásledování jiných psů či štěkání. Sheltie mají také hodně energie, kterou potřebují vybít na procházkách a během hraní. Z tohoto důvodu by si je neměli pořizovat lidé, kteří tráví hodně času prací a psovi by se nemohli dostatečně věnovat.
Péče o sheltii
Jak jsme již zmínili, sheltie patří mezi psy, kteří potřebují velké množství pohybu. Pokud o jejím pořízení uvažujete, počítejte také s tím, že budete muset věnovat dostatek času úpravě srsti. Samozřejmostí je řádná socializace a výcvik, aby v dospělosti dobře vycházela s cizími lidmi i psy.
Pohyb
Každý den bude pes potřebovat zhruba dvě hodiny pohybu. Sheltie mají přehršel energie, proto si užijí jak dlouhé procházky, tak například běh či aportování. Jsou vhodné také na agility, popřípadě jiné psí sporty.
Výcvik
Už v raném věku je potřeba začít se socializací a výcvikem. Výhodou je, že sheltie jsou obecně učenlivé a rády se zavděčí svému páníčkovi, proto by výchova neměla činit žádné větší potíže.
Při výcviku sheltie je důležité uplatňovat pouze pozitivní motivaci a na psa nekřičet ani jej netrestat. Sheltie jsou emocionálně labilní a potřebují citlivý přístup, jinak se zatvrdí a přestanou poslouchat. Z tohoto důvodu je také potřeba, aby byl jejich páníček vyrovnanou osobou, která zvládne vše řešit v klidu a bez zbytečného křiku.
Ve většině případů se jedná o bezproblémové, milé, veselé a hravé psy. Vzhledem k původnímu účelu a pasteveckým instinktům však mohou mít tendence pronásledovat jiná zvířata a pohybující se předměty včetně aut. Z tohoto důvodu není doporučováno venčení bez vodítka, alespoň pokud jde o procházky na ne zrovna bezpečných místech či místech, kde se vyskytují jiná zvířata.
Srst
Dlouhá a hustá srst sheltií vyžaduje pravidelné kartáčování, ideálně každodenní, aby se nezacuchávala. Zvláštní pozornost je nutné věnovat srsti za ušima, kolem ocasu a nohou, kde k zacuchávání dochází nejčastěji. Období zvýšeného línání přichází na jaře a na podzim, kdy je nutné kartáčovat srst častěji. Koupání bývá nutné zhruba každý jeden až dva měsíce, v závislosti na tom, jak moc se pes zašpiní.
Srst slouží jako izolace před chladným počasím i slunečními paprsky, proto by se neměla stříhat.
Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa
Uši, drápky, zuby
Drápky zastřihujte dle potřeby. Nikdy by neměly být přerostlé, aby psovi nezpůsobovaly bolest a nepohodlí při chůzi. Pravidelně kontrolujte také uši, zda se v nich nehromadí nečistoty. Zuby je vhodné čistit každý den, abyste předešli tvorbě zubního kamene. Zároveň je dobré podávat doplňky stravy určené na podporu zdraví chrupu.
Sheltie a štěkání
Mnoho lidí, kteří uvažují o pořízení tohoto plemene, má obavy z nadměrného štěkání. Sheltie mají tendence štěkat prakticky při každém domnělém ohrožení a nejen při něm – mnohdy štěkají jen tak z nudy nebo proto, aby vyjádřily své emoce. V rámci výcviku je proto nutné naučit psa přestat štěkat na povel.
Tendence štěkat je u sheltií výsledkem šlechtění. Po mnoho generací byly chovány jako ovčáčtí psi, od kterých se vyžaduje ostražitost a citlivost vůči potenciálnímu nebezpečí. Z tohoto důvodu vás sheltie bude chtít upozornit na jakoukoliv změnu, která by mohla předznamenávat potíže.
Štěně sheltie jedině od zodpovědného chovatele
Plánujete-li koupi štěněte sheltie, obraťte se na chovatelské stanice, které jsou registrované v chovatelském klubu. Pořízení psa u zkušeného chovatele je jediný způsob, jak mít jistotu, že skutečně kupujete plemeno, které jste si vybrali. Zároveň získáte informace o zdravotním stavu rodičů a nebudete se muset bát, že by se u vašeho psa nečekaně projevila genetická onemocnění.
Zdroje: webfordog.cz, wikipedia.org, thekennelclub.org.uk, sheltieplanet.com