Pokud patříte mezi aktivní jedince a hledáte k sobě psího parťáka, který by vás mohl doprovázet při sportovních aktivitách, bude pro vás sibiřský husky ideální volbou. Sibiřský husky je sportovec tělem i duší a rád se zapojí do zimních i letních radovánek různého druhu. Jak se o sibiřského huskyho starat, kdo bude jeho ideálním páníčkem a pro koho naopak vhodný není?
Sibiřský husky
Sibiřský husky pochází ze Sibiře, nicméně oblíbený je především v USA a Kanadě. Odpradávna se tito psi využívají k tahání saní a v současnosti se běžně účastní soutěží psích spřežení. Jsou oblíbení pro svou oddanou, přátelskou povahu, energičnost a neustálou chuť ke sportovním aktivitám.
Historie tohoto plemene sahá hluboko do pravěku, kdy byli předci huskyů chováni jako lovečtí, společenští a tažní psi. Do Ameriky se dostali až poté, co je v 19. století objevili obchodníci s kožešinami z Aljašky.
Jedná se o elegantní, atletické psy s obrovským množstvím energie. Ačkoliv mohou budit respekt, jako hlídači vhodní nejsou. Vzhledem k tomu, že byli vyšlechtěni mimo jiné pro život ve smečce, se za předpokladu řádné socializace velmi dobře snáší s jinými psy. Při správné výchově jsou sibiřští huskyové velmi jemní, láskyplní a vhodní také k dětem.
Základní informace:
- Původ: Sibiř
- Výška v kohoutku: psi 53,5–60 cm, feny 50,5–56 cm
- Hmotnost: psi 20,5–32 kg, feny 15,5–23 kg
- Průměrná délka života: 11–14 let
- Barva srsti: povolené jsou různé barvy od bílé a šedé po černou
- Povaha a charakter: inteligentní, energický, aktivní, ochranářský, oddaný, přátelský
- Využití: psí spřežení, společenský pes, tažný pes
- Vhodný pro alergiky: ne
- Vhodný pro začátečníky: ne
Plemeno sibiřský husky se stalo populárním ve 20. letech minulého století poté, co v Nome na Aljašce vypukla epidemie záškrtu. Vzhledem k mnoha okolnostem bylo velmi složité na místo dopravit potřebné léky, nicméně díky spřežení sibiřských huskyů, které dokázalo překonat 300 kilometrů ve sněhové bouři, se to nakonec podařilo. Smečku huskyů řídil norský přistěhovalec Leonhard Seppala, chovatel a musher, který se trénováním psích spřežení dlouhodobě zabýval.
Na trase Anchorage-Nome se dodnes pořádají závody psích spřežení (tzv. Iditarod) inspirované tímto hrdinským činem. Trasa vede nádhernou, avšak nehostinnou krajinou s krutými podmínkami a měří několik set mil. Za účelem závodů se sem sjíždějí musheři z celého světa.
Povaha
Sibiřští huskyové jsou velmi hraví a milují zábavu různého druhu. Mají veselou povahu a jsou přátelští k cizím lidem i psům. Potřebují velké množství pohybu a pozornosti, jinak budou nešťastní a svou frustraci si největší pravděpodobností vybijí na nábytku a všem dalším, co jim přijde do cesty, ať už v interiéru, nebo na zahradě.
Pokud jsou sibiřští huskyové správně vychováni a ovládají alespoň základní povely, bývají zpravidla poslušní. Obecně mají v důsledku své zvídavosti tendence utíkat, proto je velmi důležité natrénovat chůzi na vodítku. Venčení huskyho na volno není ten nejlepší nápad.
Nejlépe se huskyům daří v chladných oblastech. Teplo jim obecně příliš nevyhovuje, což je nutné brát v potaz především v parných letních dnech.
Huskyové příliš neštěkají, často však vyjí. To může představovat problém v případě, že je pes chován v bytě.
Péče o sibiřského huskyho
Jak již bylo řečeno, sibiřský husky byl vyšlechtěn pro život ve smečce, díky čemuž jej lze bez problému chovat společně s dalšími psy. Vzhledem k tomu, že se jedná o milé a přátelské plemeno, se hodí také k dětem, s nimiž si bude rád hrát. Huskyové jsou rovněž velmi přátelští k návštěvám, z čehož plyne, že nejsou zrovna dobrými hlídači.
Pokud má husky přístup na zahradu, bude obzvlášť spokojený. Je však potřeba zajistit řádné oplocení, jelikož hrozí, že podlehne svým choutkám objevovat dosud nepoznané a ze zahrady uteče.
Další věc, kterou je třeba vzít v potaz, je silně vyvinutý kořistnický pud huskyů. Ten může představovat potíž například tehdy, když ve stejné domácnosti žijí hlodavci jako morčata nebo králíci. S kočkami se však huskyové snáší obecně dobře, alespoň pokud jsou na ně zvyklí odmala.
Pohyb
Huskyové jsou velmi energičtí a aktivní a je tedy nutné jim dopřát dostatek pohybu. Milují různé druhy sportu včetně běhu, nicméně pokud je venku příliš teplo, není vhodné je přetěžovat. Mají poměrně nízkou toleranci vůči horku, proto bude nezbytné najít fyzicky méně náročné aktivity, které je zabaví. Každý majitel tohoto plemene musí pamatovat na to, že znuděný, frustrovaný husky má destruktivní sklony.
Srst
Sibiřský husky byl vyšlechtěn tak, aby dokázal odolat velmi nízkým teplotám, čemuž odpovídá i jeho srst. Ta je hustá a má velmi hustou, měkkou podsadu. Huskyové vcelku intenzivně línají, zvláště jsou-li chování v bytě, kde je teplo.
Jednou až dvakrát týdně je potřeba srst vyčesat, především v období línání. Koupání je nutné jen ve výjimečných případech, respektive tehdy, když se pes venku ušpiní. Výhodou je, že huskyové obecně nezapáchají a jsou čistotní.
Zuby, drápky, uši
Zuby je vhodné čistit zhruba dvakrát až třikrát týdně, uši (zvukovod) je nutné pravidelně kontrolovat. Drápky se zastřihují pravidelně, aby psovi nezpůsobovaly nepohodlí a aby nedocházelo k jejich štěpení.
Výcvik
Důsledný výcvik je v případě sibiřských huskyů naprosto nezbytný. Jak již bylo řečeno, jedná se o zvídavé, aktivní a energické psy, kteří vyžadují hodně pohybu a mají tendence výt. Rádi také utíkají a honí menší zvířata, v důsledku čehož není doporučováno venčení bez vodítka, alespoň pokud jde o venčení v přítomnosti jiných lidí a zvířat.
Bez dostatečného výcviku bude husky pravděpodobně nezvladatelný, pokud však psovi věnujete dostatek času a naučíte ho základním povelům, získáte věrného, zábavného a milého parťáka pro život.
Pro koho je sibiřský husky vhodný?
Obecně lze sibiřského huskyho doporučit aktivním lidem, kteří se mu mohou dostatečně věnovat. Je potřeba zajistit adekvátní výcvik a socializaci, trávit hodně času venku a dopřávat psovi dost pozornosti také doma. Huskyové nejsou vhodní pro začátečníky, protože umí být pořádně tvrdohlaví a potřebují někoho, kdo si dokáže vybudovat autoritu.
Pokud bude husky dlouho sám, bude nešťastný a svou frustraci si vybije například na vybavení domácnosti. Pro lidi, kteří tráví hodně času prací, tedy husky není vhodný.
Za předpokladu, že máte dostatek času, který psovi můžete věnovat, a zároveň jste aktivní, by sibiřský husky mohl být ten pravý pes pro vás. Při správné péči a důsledné výchově bude skvělým společníkem, který se rád zapojí do celé řady sportovních aktivit.
Zdroje: thesprucepets.com, wikipedia.org, webfordog.cz, polardogs.cz