Víte, kdo ve Skandinávii běžně nosí dětem dárky? Vánoční skřítek. Pravděpodobně už jste na něj museli narazit i v Česku, stává se z něj čím dál oblíbenější vánoční dekorace. Avšak nejde jen o pouhou dekoraci, pojí se s ním i velice zajímavá tradice a jeho původ nalezneme už v dávných pohanských dobách. Zamilujte si jej také.
Skandinávský domácí skřítek nisse
Po celé Skandinávii je vánoční skřítek znám jako nisse, přičemž v každé severské zemi má pak i různá lokální pojmenování (tomte, tonttu) a také specifické zvláštnůstky. Někde si jej představují jako postaršího vousatého mužíka kolem 60 cm, velmi podobného zahradním trpaslíkům (gnómům), jinde je to spíše takový mladší bezvousý elf o pár centimetrech. Podle některých verzí mu dokonce září oči jako kočce a má čtyři prsty, podle jiných zase umí měnit podobu.
Na severu skřítek je většinou vnímán jako ochránce domácnosti, v původní tradici spojován především s farmami. Proto je také nejčastěji zobrazován v historickém farmářském oděvu s tunikou a čepcem. To se pojí i se skutečností, že například v kdysi velmi chudém Norsku se podstatná část obyvatel živila právě zemědělstvím a žila na farmách. Domácí skřítek nisse tak běžně pomáhal s prací na farmě a se zvířaty, většinou taky bydlel v nějaké stodole.
Vánoční polévky – vyberte si jednu z tradičních polévek na štědrovečerní večeři
Pradávná historie domácích skřítků
Skandinávský domácí skřítek existoval minimálně již ve středověku a jeho existenci lze předpokládat i v mnohem dávnější minulosti. Dle dochovaných pramenů víme, že když byly severské země jako jedny z posledních v Evropě obraceny na křesťanství, potlačována byla právě i pohanská víra v tyto domácí skřítky. Církví byli očerňováni jako nějaké ďábelské bytosti.
Přece jen se však skřítkům podařilo v lidovém folklóru přežít po celá pokolení a velké znovuzrození zažili začátkem 19. století, v dobách romantismu. Zatímco my jsme v té době měli své národní obrození s Máchou, Boženou Němcovou a mnoha dalšími, i Skandinávci tehdy oprášili vlastní folklór, včetně víry v domácí skřítky. V té době navíc na sever prosákla i původně německá tradice zdobení stromků a rozdávání dárku. Přitom se ale stalo, že místo Otce Vánoc (nebo také sv. Mikuláše) začali dárky nosit právě tito domácí skřítkové.
Vánoční skřítek v moderních domácnostech
Dnes už severské země patří mezi ty nejbohatší a nejrozvinutější v Evropě a většina Skandinávců už rozhodně nebydlí na farmě. Nemají tedy ani stodolu, ve které by jejich domácí skřítek bydlel. V poslední době tak k původní tradici přibyl milý trend – vytváření roztomilých příbytků pro vánoční skřítky v bytě. V základě jsou to jen malá dvířka, která se umístí ideálně někam na stěnu nad podlahovou lištu a do kterých vedou malé schůdky. Kolem se mohou nacházet i další propriety jako například miniaturní pár skřítkových bot, malé košťátko, poštovní schránka a tak podobně.
Tato novější tradice se stává oblíbenou nejen na severu, ale i po celém kontinentu. Inu, když už nás tu všude straší američtí Santa Clausové a sobi, proč nemít raději skromnějšího vánočního skřítka? Mnohdy se to ostatně pojí i s dánským životním stylem Hygge, dalším populárním trendem ze severu. Existuje již mnoho větších výrobců i menších lokálních řemeslníků, kteří se na výrobu takových dvířek a rekvizit specializují. Zručnější rodiče si je vyrábějí sami. Ale pokud už se rozhodnete vánočního skřítka u sebe doma ubytovat, nezapomeňte mu dát před dvířka na Štědrý den misku kaše.
Proč by neměl na vánočním stole chybět ananas? Je zdravý více, než tušíte!
Co se stane, když naštvete vánočního skřítka
Za všechnu tu pomoc v domácnosti toho domácí skřítkové nechtějí mnoho, na co však nedají dopustit je miska kaše podávaná právě na Vánoce. A na té kaši nesmí chybět štědrá kostka másla. V Norsku se tradičně vypráví příběh o jednom farmáři, který to popletl a dal kostku másla pod kaši. Jeho skřítek dostal záchvat vzteku a zabil mu krávu. Po vychladnutí si tento skřítek snědl kaši a ejhle – ono je to máslo až na dně! Skřítka zasvědilo svědomí, našel v širokém okolí podobnou krávu a vyměnil tu mrtvou za živou, takže si farmář ani ničeho nevšiml. Jak ale dopadl ten druhý, okradený farmář, o tom už příběh mlčí.
Vánoční skřítci z plyše, plsti i chvojí
Kromě výše zmiňovaných tradic dnes také letí dekorace vánočních skřítků různých velikostí a z různých materiálů. Už i u nás jsou hodně dostupné plyšové postavičky, které mají dlouhé vousy a kulich zaražený hluboko do čela, takže jim kouká jen kulatý frňák. Není ostatně tak těžké si je vyrobit i doma například z plsti a umělé kožešiny. Zajímavým nápadem jsou také venkovní skřítci vyrobení na zahradě z větví jehličnatých dřevin. V podstatě stačí postavit z tohoto chvojí kužel, na vrch dát čepici, přidat kulatý nos a působivá vánoční dekorace je na světě.
Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?
Vánoční skřítek z poličky – vzdálený příbuzný z Ameriky
Na popularitě vánočních skřítků ve světě se velkou měrou podepsala i slavná říkanková knížka pro děti The Elf on the Shelf (Skřítek na poličce) z roku 2005. Napsala jej americká spisovatelka Carol Aebersold se svou dcerou a součástí knihy je i přibalená figurka vánočního elfa s poněkud šibalským pohledem. Není příliš známo, nakolik se autorky inspirovaly skandinávskou tradicí, koncept jejich amerického elfa je ale přece jen v mnohém odlišný.
Zatímco ten evropský skřítek sám roznáší dárky a pomáhá s domácností, jeho kolega za oceánem jen přichází v předvánočním čase denně špehovat americké děti, zda jsou hodné a nezlobí. Jakmile děti usnou, ihned letí na severní pól za Santa Clausem mu všechno nahlásit. Nad ránem se zase vrátí do své domácnosti a děti mají za úkol jej najít ve hře na schovávanou. Američtí rodiče přitom skřítka rádi aranžují do různých vtipných situací, přičemž fotky takových elfích dobrodružství pak s velkou oblibou kolují po internetu.
Zdroje: irozhlas.cz, norwegianamerican.com, norwaywithpal.com, mamainthenow.com, wikipedia.org, elfontheshelf.com