Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Škodlivost teflonového nádobí. V čem tkví a jak teflon správně používat?

Teflonové pánve a hrnce umožňují přípravu jídla bez tuku a jsou dlouhodobě synonymem zdravého vaření. Někdy ale může teflon vaše zdraví naopak ohrozit. V čem tkví škodlivost teflonu a jak se jeho negativním vlivům vyhnout?

Seznamte se s teflonem

Teflonové nádobí je oblíbené zejména díky svému nepřilnavému povrchu. Zaručuje tak jednoduché vaření bez nutnosti používat tuk i rychlé následné čištění. Teflon se dnes používá nejen k výrobě nádobí, ale také fritéz, tousterů, trub, fénů, žehliček a dalších pomocníků v domácnosti.

Kdy je teflon nebezpečný?

Teflon neboli polytetrafluoroetylen (PTFE) patří mezi vcelku stabilní látky. Teflon ale zaručí bezpečnost jen v případě, že ho nezahříváte na příliš vysoké teploty. Právě přehřívání prázdné pánve způsobuje uvolňování škodlivých látek. Pokud tedy pánev zahřejte bez použití tuku na teplotu vyšší než 260 stupňů Celsia, teflon se začne rozkládat. V tuto chvíli dochází k uvolňování kyseliny perfluorooktanové (PFOA), která je pro lidské tělo škodlivá. Ukládá se totiž v těle i životním prostředí a působí jako silný karcinogen. Může způsobit rakovinu jater i neplodnost. Jakmile teflon zahřejete nad 360 stupňů Celsia, dojde k uvolňování škodlivých výparů včetně plynu PFIB, který se usazuje v plicích, má karcinogenní účinky a způsobuje příznaky podobné chřipce (tzv. teflonová horečka).

Hlídejte teplotu přípravy jídla

Teflonové nádobí se doporučuje zahřívat nejvýše na 200 stupňů Celsia. Pokud k restování masa či zeleniny použijete olej, bude vám stačit jen 150 stupňů Celsia. Když pánev zahřejete na plný stupeň bez tuku a jakékoliv potraviny, teplota teflonového povrchu snadno dosáhne 360 stupňů a více. Tehdy se dá připálený teflon považovat za zničený a nedoporučený k přípravě jakéhokoliv jídla.

Jestliže do pánve nalijete tuk nebo ještě před jejím zahřátím vložíte některé suroviny, pánev se při zahřívání zároveň ochlazuje a nebezpečí rozkladu teflonu není tak velké.

Co vše můžete dát do myčky na nádobí? Usnadněte si úklid!

Doporučení pro zdravé používání teflonu

  • Při výběru teflonového nádobí dávejte přednost značkovým a ověřeným výrobcům a kupujte pouze produkty, které byly řádně otestovány.
  • Pro optimální zacházení prostudujte pokyny výrobce.
  • Důležité je i první použití teflonové pánve. Nejprve ji umyjte teplou vodou s neagresivním přípravkem na nádobí. Stejným způsobem pánev umývejte po každém použití.
  • Neohřívejte teflonové nádobí nasucho bez oleje, který pánev během zahřívání chladí a zvyšuje bezpečnost.
  • Jídlo v teflonovém nádobí nepřipravujte zbytečně dlouho.
  • Dávejte pozor, abyste teflonové nádobí nepoškodili. Při vaření používejte dřevěné nebo plastové nádobí. Naopak se vyvarujte kovového a ostrého náčiní.
  • Neumývejte teflon drátěnkou a hrubými houbičkami na nádobí.
  • Našli jste na pánvi škrábance nebo se jídlo začalo připalovat? Vyhoďte ji a vyměňte za novou. Životnost teflonové pánve není tak dlouhá, jak si mnozí myslí a zdravá pánev vám zajistí větší bezpečnost při vaření.
  • Jestliže teflon změní barvu, přestaňte ho používat a pořiďte si nové nádobí.

Při správném používáním a obezřetnosti během vaření teflonové nádobí vaše zdraví neohrozí. Pokud se však teflonu obáváte, dejte přednost jiným materiálům, jako je keramika, ocel, měď, nerez nebo třeba titan.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Škodlivost teflonového nádobí. V čem tkví a jak teflon správně používat?