Sníh z bílků je základem mnohých receptů a obzvláště ten, kdo chce vytvářet nadýchané a lahodné moučníky, by měl tuto dovednost bravurně ovládat. Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů, jak vyšlehat opravdu tuhý sníh, který vaše pokrmy dovede k dokonalosti.
Pokojová teplota
Ta správná příprava začíná již několik chvil před samotným šleháním. Bílky nejlépe vyšleháte, pokud budou mít pokojovou teplotu, tedy asi 20 °C. Vejce proto vyndejte z chladničky asi o hodinu dříve, než je hodláte zpracovávat.
Pečlivě oddělujte
Pozornost je potřeba věnovat také oddělování bílků od žloutků. Dejte si opravdu záležet na tom, aby se k bílkům nezatoulal ani sebemenší kousek žloutku. Před šleháním je také velmi důležité ujistit se, že jsou vejce čerstvá.
Rady našich babiček
Zkušené hospodyňky si již mnoho let předávají cenné rady. Doporučuje se například přidat k bílkům špetku soli nebo lžičku studené vody. Soli se nemusíte bát ani při přípravě bílků do sladkých moučníků, trocha soli jejich chuť neohrozí.
Na plné otáčky
Samotné šlehání je pak již velice jednoduché. Bílky umístíme do vhodné nádoby, ideální je širší mísa, abyste měli při šlehání dostatek prostoru. Šleháme bez přestání až na požadovanou hustotu. Pokud bychom šlehání přerušili, riskujeme zvodnatění bílků!
Závěrečná kontrola
Ptáte se, jak poznáte, že je sníh ušlehaný dostatečně? Existuje několik pomůcek, které vám napoví. Do ušlehaného bílku například můžete říznout nožem. Správná konzistence se projeví tak, že ve sněhu zůstane zřetelný otevřený řez a sníh nebude mít tendenci slévat se zpět. Dalším osvědčeným testem je otočení mísy se sněhem vzhůru nohama, sníh by v ní měl perfektně držet.
Tip na závěr: Dbejte na to, aby byly všechny nástroje, které při šlehání používáte, čisté a chladné (neoplachujte je tedy teplou vodou).