Menu
WomanOnly
Zahrada

Škumpa: Okrasná dřevina, kterou využijete i v kuchyni

Nižší strom či keř, který je nejkrásnější na podzim. Škumpa se pěstuje jako okrasná dřevina v parcích a zahradách, má však i jiné možnosti využití. Jak o škumpu pečovat a jak ji použít v kuchyni?

Škumpa (Rhus)

Škumpa je rod rostlin, pod který spadá asi 35 druhů. U nás se ve volné přírodě vyskytuje jen výjimečně, často se však vysazuje jako dekorativní dřevina na různých veřejných místech. V zahradě lze škumpu pěstovat také, je však nutné počítat s jednou nevýhodou – jedná se o invazivní druh, který se velmi rychle rozrůstá.

Typickým znakem škumpy jsou květy uspořádané do pyramidálních květenství. Samčí květy jsou žlutozelené, samičí tmavě červené. Existují druhy opadavé i neopadavé, u kterých se listy na podzim zbarvují do oranžova a červena. Týká se to například škumpy orobincové (zvané též škumpa ocetná), která patří k často pěstovaným druhům u nás.

Mezi zástupce škumpy patří například:

  • škumpa orobincová, též škumpa ocetná (Rhus typhina)
  • škumpa koželužská (Rhus coriaria)
  • škumpa čínská (Rhus chinensis)
  • škumpa lesklá (Rhus copallinum)
  • škumpa trojlaločná (Rhus trilobata)
  • škumpa vonná (Rhus aromatica)

Jako okrasná dřevina se u nás pěstuje především škumpa orobincová. Škumpa koželužská, z níž se vyrábí koření zvané sumac, má svůj domov ve Středomoří a představuje jediný původní evropský druh. Ostatní zástupci jsou rozšířeni v Asii a v Severní a Jižní Americe.

Durman byl spojován s čarodějnictvím. Na zahradě před ním chraňte děti

Je škumpa jedovatá?

Šťáva některých druhů škump může způsobit alergické reakce a dermatitidy, jelikož obsahuje určité množství toxických látek. Tyto účinky byly zjištěny například u oblíbené a u nás poměrně rozšířené škumpy orobincové.

Škumpa je tedy jedovatá a při práci s ní je potřeba používat ochranné rukavice. Toxiny jsou obsaženy ve všech částech rostliny a u citlivějších lidí může dojít k alergické reakci už při pouhém stání v její blízkosti.

Mezi příznaky alergické reakce na škumpu patří:

  • dermatitida s vyrážkou, zarudnutím, silným svěděním, popř. puchýři
  • otoky v obličeji, na rukou a na nohou

Příznaky alergie se v řadě případů objevují až za několik dní a mohou přetrvávat až dva týdny. V případě těžších reakcí je namístě návštěva lékaře.

Sumac neboli koření ze škumpy

Koření ze škumpy, které se nazývá sumac, sumah, sumach či sumaq, je populární především v oblasti Blízkého východu. Má tmavě červenou barvu a kyselou chuť, proto jím lze nahradit například citronovou šťávu nebo kůru.

U nás toto koření příliš rozšířené není, určitě však stojí za vyzkoušení. Má totiž zajímavou chuť i zdraví prospěšné vlastnosti. Už odpradávna je sumac ceněn pro antiseptické účinky, v kuchyni se používá pro dochucení mas, zeleniny i sladkých jídel. Vynikající je například v zeleninových salátech, kterým dodá příjemně nakyslou chuť. Hodí se také do marinád či různých dipů a omáček.

Pro výrobu koření se používá škumpa koželužská, konkrétně její plodové palice, které se jednoduše umelou. Vzhledem k výše zmíněnému se možná obáváte, že by koření ze škumpy mohlo být zdravotně závadné. Není však důvod se strachovat – konzumace sumacu je zcela bezpečná.

Tis je okrasná dřevina, jejíž jed dokáže zabíjet. Co obnáší jeho pěstování?

Další možnosti využití

Pěstování na okrasu a výroba koření nejsou jediné způsoby, jak škumpu využít. Některé druhy se používají také v tradičním léčitelství, například pro léčbu průjmů, kašle, revmatismu, bolesti v krku, hemeroidů, chronických onemocnění trávicího traktu, kožních potíží, otoků a podobně.

Některé druhy (např. škumpa vonná či škumpa lesklá) mají jedlé plody, které lze využít při přípravě různých jídel.

Jak škumpu pěstovat, aby se nerozrostla po celé zahradě?

Škumpa je sice krásnou ozdobou zahrady, nicméně je nutné dávat pozor, aby příliš neexpandovala. Jak již bylo řečeno, škumpa se velmi rychle a velmi snadno rozrůstá, a to i bez zvláštní péče. Je tedy dost dobře možné, že se jí zanedlouho budete chtít zbavit.

V našich zahradách se nejčastěji pěstuje škumpa orobincová, někdy nazývaná jako škumpa ocetná. Jedná se o druh, jehož listy se na podzim zbarvují do různých odstínů, a za nejkrásnější je proto považován právě v tomto období. Oku však zalahodí také během jara, kdy se na stromech a keřích začnou objevovat trsy velkých květů.

Škumpa se na zahradu hodí jako solitér, do živého plotu i jako přírodní zástěna. Pokud chcete škumpu v menší velikosti, můžete ji pěstovat také v květináči.

Půda

Na půdu je škumpa extrémně nenáročná. Poroste i v nepříliš výživné zemině, proto ji můžete zasadit prakticky kamkoliv. Jediné, co je potřeba zajistit, je dobrá propustnost či kvalitní drenáž.

Stanoviště

Nejlépe se jí bude dařit na prosluněném místě. Poroste i ve stínu, s největší pravděpodobností však nebude tak pěkná.

Zálivka

Škumpy jsou velmi odolné vůči suchu, nic se tedy nestane, když je nebudete vůbec zalévat. Při pravidelné zálivce však porostou do větších výšek.

7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!

Škumpa a její expanzivita

Škumpa je expanzivní druh, proto je potřeba eliminovat její rozrůstání. Toho lze docílit například pěstováním v květináči, který se spolu s rostlinou zapustí do země. Další možností je průběžná kontrola zahrady a odstraňování nových výhonků, které se v okolí stromu dříve či později objeví. Pomocí výhonků je případě možné škumpu množit.

Kdy provést řez škumpy?

Řezání škumpy není bezpodmínečně nutné. Pokud však chcete řez provést, učiňte tak na jaře nebo na začátku léta (v případě méně radikálního řezu), popřípadě na začátku zimy (plánujete-li radikální řez). Počítejte však s tím, že radikální ořezání může být příčinou zvýšené expanzivity. Při manipulaci s rostlinou také nezapomeňte na ochranné rukavice, abyste předešli případným alergickým reakcím a dermatitidám.

Zdroje: wikipedia.org, weeds.dpi.nsw.gov.au, masterclass.com, gardeningknowhow.com, gardenersworld.com, jardineriaon.com, zahrada-centrum.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Škumpa: Okrasná dřevina, kterou využijete i v kuchyni