Femme fatale Mata Hari se proslavila nejen svou oslňující krásou a uměním svůdně tančit, ale také prací špionky, za kterou zaplatila cenu nejvyšší. Její život byl jedna velká jízda pro otrlé, byla žádanou striptérkou a kurtizánou, ale nešťastnou matkou. Životopis Mata Hari je strhujícím čtením, bylo o ní napsáno nejen mnoho knih, ale také natočeno několik filmů. Její fotografie jsou dodnes vrcholem smyslnosti a erotična. Ona totiž byla přesně tou nezkrotnou dračicí, kterou si každý muž přál mít ve své posteli, ne však doma…
Co znamená pseudonym Mata Hari a jak se doopravdy jmenovala?
Jméno Mata Hari znamená „Oko nového svítání“ v malajštině, v hindštině zase „Matka boží“. Tak jako tak jde o velmi pozitivní symboliku, která však majitelce tohoto pseudonymu příliš štěstí nepřinesla. Tak jako rychle Slunce vyšlo a naplno zářilo, bohužel i rychle zapadlo. Mata Hari se vlastním jménem jmenovala Margaretha Geertruida Zelleová a byla dcerou kloboučníka Adama Zeela a jeho ženy Antje van der Meulenové. Narodila se 7. srpna 1876 v Leeuwardenu v Holandsku jako jejich první dítě. Později k Margareth přibyly ještě další děti, a to chlapci – dvojčata a ještě další syn. Byla tedy jedinou dívkou v rodině a do svých čtrnácti let byla společně se svými bratry vychovávána ke svobodě. Vařit a prát rozhodně nemusela a ani neuměla.
Rakouská císařovna Sissi si svůj život představovala trochu jinak. Jaká byla jako manželka a matka?
Konec bezstarostného dětství budoucí kurtizány
Mata Hari byla už jako dítě velmi krásná a měla snědou pleť. To se později přisuzovalo jejím romským předkům. Byla zvyklá dělat si, co chtěla a měla svou silnou osobnost i hrdost. Na tehdejší dobu nebyla zvyklá se jako žena někomu pokorně podřizovat a plnit ženskou úlohu v domácnosti. To se však změnilo tehdy, když její otec zkrachoval a odešel od rodiny a matka onemocněla. Mata Hari měla v té době čtrnáct let a bezstarostné dětství jí tak skončilo. Bylo potřeba postarat se o své mladší brášky a o nemocnou maminku. Rok nato však matka zemřela a Mata Hari byla poslána do internátu, kde se měla vzdělávat jako budoucí učitelka mateřských škol.
Pobyt na škole už přinesl první problémy. Do krásné a přitažlivé dívky se zamiloval sám ředitel, který aby se vyhnul potížím Margareth raději poslal zpět k jejímu kmotrovi, jenž měl dívku po smrti matky na starosti. Nabízela se tedy otázka, zda by rovnou nebylo lepší problematickou snědou krásku provdat. A protože se v amsterdamských novinách objevil zajímavý inzerát, Margareth, zřejmě i na popud kmotra, pisateli odepsala. Také jako jediná poslala fotku a na první pohled muže uhranula. A pak už to šlo rychle – za šest dní se zasnoubili.
Manželství s vojákem a tragická smrt syna
Prvním manželem Mata Hari byl kapitán nizozemské armády působící v Indii Rudolph MacLeod, kterému bylo v době sňatku 39 let. Byl tedy o dvacet let starší než sotva devatenáctiletá Margareth. Svatbu měli v roce 1895, ale moc dlouho jim manželské štěstí nevydrželo. Rozešli se už po pověstných sedmi letech. Po dvou letech svatby se jim narodil syn Norman John, a pak dcera Jeanne Louise. Manželství ale bylo tak trochu Itálie, Mata Hari si nenechala nic líbit, koukali po ní jiní muži, manžel zase rád navštěvoval nevěstince. Vztah se definitivně rozpadl po tragickém úmrtí jejich malého chlapce, který zemřel ve svých pěti letech na otravu. Dcera měla problémy také, ale otravu přežila. Otec si ji pak nechal u sebe a Mata Hari tak zůstala sama. Bez rodiny, bez peněz, a bez práce.
Zdroj: Shutterstock
Kolik měla Mata Hari mužů?
Kolem roku 1904 Mata Hari odjela do Paříže, kde se začala živit tancováním. Cíleně okouzlovala muže a lhala jim o svém životě. Přivydělávala si jako modelka při malování aktů, pak se zkoušela uplatnit jako orientální tanečnice. Sázela na svůj exotický vzhled a všem napovídala, že pochází z Jávy, kde s manželem žila. Postupně se proslavila a začala si připravovat svůdná a důmyslná vystoupení. Milenci na její postel stáli dlouhé fronty…
Od roku 1905 začala používat umělecké jméno Mata Hari. Měla exhibicionistické sklony, chtěla šokovat a zajmout. Také její ctižádost neznala mezí. A tak zaujala – začala tančit nahá, což doposud nikdo neviděl a rozhodně si to ani nikdo nechtěl nechat ujít. Svou výstředností a krásou okouzlila také mnohé umělce a známé osobnosti, se kterými navazovala četné vztahy. Získala tak i angažmá v divadle a žila si na vysoké noze, což jí plně vyhovovalo. Vystřídala několik známostí a cestovala hodně po světě, a to jak na turné, tak za zábavou a odpočinkem.
Špionka Mata Hari a její lži
Rok 1914 byl pro Margareth zlomový. Jednak podepsala smlouvu s berlínským divadlem Metropol, ale také začala první světová válka, což jí nic pěkného nepřineslo. Pod vlivem okolností se snažila dostat pryč z Německa zpět do své domoviny, tedy do Holandska nebo aspoň do Paříže. O dva roky později byl však již její osud zpečetěn. V roce 1916 byla obviněna ze špionáže a bylo jí přiřknuto, že pracuje pro Němce. Údajně se později také potvrdilo, že Margareth naverboval v Holandsku v lednu 1916 německý agent Karl Kramer pro německou tajnou službu, a to za 20 000 franků.
Mata Hari byla průběžně sledována jako německá agentka H 21, ale ve Francii se zamilovala do kapitána ruské armády Vadima Maslova a přijala nabídku milion franků za špionáž ve službě Francie, kterou dostala od francouzského kapitána Ladouxe. V listopadu 1916 ji na parníku zadržel Scotlant Yard jako Claru Benedixovou z Hamburku, která pracuje pro německou tajnou službu. Mata Hari Britům sice navykládala, že pracuje pro Francii, avšak Francie tuto informaci odmítala potvrdit. Naopak byla zachycena šifrovaná zpráva, kterou tanečnice poslala Němcům.
Jackie Kennedy, vzlety a pády jedné z nejpopulárnějších prvních dam USA
Poprava Maty Hari
Lží už bylo víc než dost a tak byla dne 13. února 1917 Mata Hari zatčena ve Francii v hotelu Elysees Palace a převezena do vězení Saint Lazare. Lhala a vymýšlela si však dál, spíše ze zoufalství a ve snaze z toho nějak vyváznout. To se jí ale bohužel nepodařilo. Vina jí byla přiřknuta a byla považována za tajnou německou špionku. A za takovou zradu se trestalo smrtí. Při soudním procesu ze dne 25. července 1917 byla obviněna ze zrady a zavinění smrti 50 tisíc vojáků a odsouzena k smrti zastřelením. Žádná milost jí nebyla udělena.
15. října 1917 byla Mata Hari odvezena do lesíka u zámku Vincennes, kde na ni mířilo dvanáct pušek. Padlo dvanáct výstřelů, z nichž pouze tři zasáhly její tělo a způsobily jí smrtelná zranění. Nakonec dostala ránu z milosti do hlavy. A tak skončil život nejslavnější a nejkrásnější holandské tanečnice Margareth Zelleové…