
Sléz jako léčivka má skvělé účinky a barví čaj domodra. Hodí se na podzimní kašel!

Taťána Kročková
5. 10. 2021
Sléz je oblíbená chlouba našich zahrad. Rozlišujeme několik druhů slézu, které mají všechny léčivé účinky. Jak pěstovat sléz, kdy jej sbírat a v čem nám může pomoci? Jak se slézem léčili naši předkové?
Sléz přehlížený – sběr
Sléz je léčivý celý. Sbírají se květy, listy i stonky. Fialové květy (nebo v odstínech modré) barví čaj domodra. Květy se sbírají na čaj co nejčastěji, o to rychleji potom znovu rostou. Sběr slézu provádíme v době jeho květu, a to od června do září.
Sléz roste všude po světě volně v přírodě, nejčastěji na loukách a pastvinách, podél polních cest a na rumištích.
Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?
Sléz přehlížený a další druhy slézu
Slézu se sbírá několik druhů. Je to sléz přehlížený (Malva neglecta), sléz maurský (Malva mauritiana), sléz pižmový, sléz velkokvětý a sléz lesní (Malva sylvestris), který je považován za nejléčivější a který se využíval již od starověku. Některé druhy slézu se nacházejí volně v přírodě, jako okrasné rostliny se nejvíce pěstuje sléz maurský a sléz velkokvětý.
Sléz a jeho účinky
Sléz obsahuje třísloviny, sliz, silice, barviva antokyany, organické kyseliny, vitamíny a další cenné látky. Slizovité látky zvlhčují sliznice a pomáhají při suchém kašli a zánětech dýchacích cest.
Sléz má spoustu léčivých účinků, které si nyní můžeme blíže představit:
- je vynikající při kašli, nachlazení, zánětech dýchacích cest, chřipkách, virózách, zánětech průdušek či při astmatu
- pomáhá při bolestech v krku a chrapotu (výborný před vystoupením pěveckým či řečnickým)
- dá se využít i na kloktání
- proplachuje močové cesty
- je výborný na pleť, a to při akné, ekzému, lupénce, také dezinfikuje a hojí rány a veškeré kožní defekty, hnisavé ekzémy, růži
- zevně také léčí zánět žil
- pomáhá při bodnutí hmyzem
- podporuje tvorbu mateřského mléka
- obsahuje železo a hodí se při chudokrevnosti
- působí jako přírodní analgetikum a pomáhá při bolestech, například při migrénách nebo bolestech zubů
- pomáhá při otocích
- celkově dezinfikuje a působí protizánětlivě
- podporuje dobré trávení, pohlcuje plyny a jedy ze střev, mírně projímá
- odstraňuje úzkost, zlepšuje psychiku, celkově uklidňuje
Čaj ze slézu
Jako čaj ze slézových květů si můžete připravit studený macerát: květy slézu dejte do chladné vody, nechte přes noc odstát a poté vypijte. Takto si můžete i vyrobit pleťovou vodu ze slézu.
Klasický čaj se dělá tak, že spaříte slézové květy horkou vodou, necháte vylouhovat a pijete. Slézové květy si můžete jen tak přihodit do jiných čajových směsí, například do vlastnoručně nasbírané bylinkové směsi ze zahrádky. Sléz bývá také součástí plicních a průduškových čajů nebo dětských čajů.
Sléz je výborné kombinovat například i s maliníkem, heřmánkem, měsíčkem, lipovým květem, černým bezem nebo třeba mátou.
Tinktura ze slézu
Užívat můžete také slézové kapky neboli slézovou tinkturu, kterou si lze snadno vyrobit z 60 % lihu a slézových květů, které necháte v lihu na slunci macerovat po dobu 14 dní.
Čaj při zánětech v krku a dráždivém suchém kašli
Máme pro vás vynikající tip na čaj, který vám pomůže zvládnout suchý, dráždivý kašel, který rozedírá sliznice. Použít se dá i při zánětu hrtanu, průdušek nebo plic.
Potřebovat budete 1 lžíci slézových květů, 1 lžičku kořene lékořice a 1 lžíci květů měsíčku lékařského. Vše spařte půl litrem vroucí vody, nechte louhovat a popíjejte.
Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?
Sléz a kontraindikace
Sléz je zcela bezpečný i pro malé děti, nejsou známé žádné nežádoucí účinky, lze jej popíjet dlouhodobě. Je vhodný v těhotenství před porodem, v době šestinedělí a kojení, pomáhá i změkčovat stolici a podporuje tvorbu mateřského mléka, i usnadňuje porod.
Sléz podle Mathioliho herbáře
Sléz jako léčivku využívali už naši předkové. Podle herbáře slavného lékaře a botanika Mathioliho se sléz používal k léčbě zánětu močových cest a k léčbě suchého kašle, zejména to byl speciální lék na tuberkulózu. Dával se také ženám na podporu tvorby mateřského mléka a na urychlení porodu. Dále na změkčení stolice, na hmyzí bodnutí, proti zánětu v uších, k mytí vlasů při prašivině a lupech, při zánětech prsů, při tvorbě vředů, nebo na bolest zubů.
Využívaly se hodně i semena a kořeny slézu. Sléz se jako rostlina také konzumoval a přidával do jídla. Ze slézového kořene se vyráběl účinný prášek na zuby, který čistil a dezinfikoval zuby i dásně. Stačilo kořen namočit, poté spálit v horkém popelu, nechat uschnout a utlouct na prášek.