Smaragd zatížený negativní energií může i explodovat. Jak kámen čistit?
Taťána Kročková
4. 5. 2023
Smaragdy patří mezi velmi oblíbené a ceněné drahokamy. Odjakživa jim ale byly také přisuzovány magické a léčebné vlastnosti. Co všechno o smaragdech víme a jaké nejdražší a nejznámější smaragdy známe?
Smaragd je nejvíce ceněnou odrůdou berylu, jedná se o hlinitokřemičitan berylnatý. Je pro něj typická nádherná zelenkavá barva, která se utváří díky obsahu chromu a vanadu v základní struktuře kamene. Smaragdy bývají využívány hlavně ve šperkařství, ale odedávna byly považovány za kameny moudrosti, prosperity a obchodní zdatnosti.
Nejznámější naleziště smaragdu
Nejznámější naleziště smaragdů se nachází v Egyptě, Kolumbii, Brazílii, Rusku, Zambii, Zimbabwe, Nigérii, Ghaně, Tanzanii, Namibii, Indii, Pákistánu, Afghánistánu, Austrálii, Rakousku.
Pro jaké znamení zvěrokruhu se hodí smaragd?
Smaragdy se nejvíce hodí pro znamení Lva a Býka.
Smaragd a jeho využití v historii
Smaragdy byly využívány již ve starověkém Egyptě. V sanskrtu znamená název smaragd – překonavatel obtíží. V Indii byly ze smaragdů vyřezávány sošky Buddhy. Pro Peršany představoval smaragd věčný život v ráji a cenili si ho i Římané. Patří také k apoštolským kamenům, cituje se v Bibli a byl součástí mnoha kultovních předmětů. Smaragdy se také hojně používaly pro zdobení korunovačních klenotů.
Ve středověku se věřilo, že smaragd pomáhá proti uřknutí a při jasnovidectví. Také se doporučovalo na kámen krátce dýchat a pak jím potírat spánky a čelo při bolestech hlavy.
Léčivé a magické účinky smaragdu
Smaragd se pojí se čtvrtou, srdeční, čakrou. Pomáhá léčit naše citová zranění, traumata i samotné srdce a cévy. Symbolizuje očistu, regeneraci, umožňuje propojení s duchovním světem a s Božstvím. Umožňuje nalezení lásky ke všemu živému, podporuje soucit a empatii, učí nás naslouchat a rozumět. Podporuje vnímání, paměť a intelekt, pomáhá při depresích, celkově omlazuje a dodává elán a vitalitu.
Co se týká nemocí, smaragd se skvěle uplatňuje při epilepsii, nervových chorobách, bolestech hlavy, revmatismu a dně, podporuje dobrý zrak a léčí nemoci očí. Pomáhá i při infekčních chorobách, poruchách trávení (žlučníkových, jaterních a žaludečních potížích) i slabosti srdce. Má detoxikační účinky a prospívá při otravách všeho druhu. Pomůže rovněž při roztroušené skleróze nebo Parkinsonově chorobě. Podporuje i léčbu štítné žlázy, leukémie a dalších druhů rakoviny.
Jak si vyrobit smaragdovou vodu?
Při mnoha nemocech pomáhá i pití smaragdové vody. Smaragdovou vodu si můžeme snadno vyrobit tak, že necháme smaragdy nějakou dobu namočené ve sklenici či džbánku s čistou vodou, poté ji popíjíme, anebo také ve smaragdové vodě oplachujeme tvář, tělo, případně nemocné orgány. Smaragdová voda pomáhá proti vráskám i ekzémům, posiluje zrak a její pití prospívá trávení.
Které kameny smaragd nesnáší?
Smaragdy jsou velice citlivé při kontaktu s jinými kameny. Jejich účinek výrazně podporují křišťály a diamanty, ale škodí jim naopak rubíny a safíry, které mohou způsobit to, že smaragd popraská.
Jak čistit smaragdy?
Smaragdy je třeba čistit a detoxikovat velice často. Nabírají totiž na sebe škodliviny a jedy i negativní vibrace ze svého okolí. Pokud je smaragd zanesený negativní energií, často praskne nebo přímo exploduje. Proto je potřeba smaragdům věnovat náležitou péči, po každém použití je čistit vlažnou vodou a nepřepínat jejich síly. Vyhněte se čištění kamenů ultrazvukem nebo parou a nevystavujte choulostivé smaragdy prudkým teplotním změnám. Nedávejte kameny ani na přímé slunce.
Granát je magický kámen přivolávající lásku. Noste jej jako krásný šperk a nebudete litovat
Nejcennější smaragdy světa
Mezi nejznámější smaragdy patří:
- Náhrdelník španělské inkvizice
- Hookerova smaragdová brož
- Andská královská koruna
- Kokovinův smaragd (11 tisíc karátů)
- Váza vybroušená z jednoho smaragdu (2681 karátů, Kunsthistorisches Museum Vídeň)
- Hrdost Ameriky (1470 karátů)
- Stephensonův smaragd (1438 karátů)
- Stalen smaragd (1270 karátů)
- Souprava smaragdových klenotů ruské carevny (Almaznyj fond, Moskva)
- Socha Maura nesoucího podnos se smaragdy (Grünes Gewölbe, Státní umělecké sbírky Drážďany)
- Smaragdový řád saského kurfiřta Augusta Velikého (Grünes Gewölbe, Drážďany)
- Dýka se třemi smaragdy na rukojeti (Klenotnice v paláci Topkapi, Istanbul)
- Smaragdy na klenotech a na plášti Svatohorské madony (Svatá Hora u Příbrami)
- Smaragdová souprava šperků (20. léta 20. století, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze)
- Smaragdová slánka pro císaře Ferdinanda III. (Dionysio Miseroni, Kunsthistorisches Museum Vídeň)
Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát