Šnek africký – netradiční mazlíček pro milovníky výstřednějších zvířat
Petr Gorás
4. 4. 2022
Z tropických lesů rovníkové Afriky pochází obrovský šnek s barevnou ulitou, který se stal oblíbeným domácím mazlíčkem. Jeho přírodopisný název zní oblovka, případně achatina, ale v obecném povědomí se vžil právě jeho lidový název: africký šnek. Dorůstá délky 20-30 cm, není nijak náročný, a i přes svůj exotický původ patří mezi ty nejlevnější zvířata. Co obnáší jeho chov?
Invaze požíračů omítek
Kromě toho, že jsou africké oblovky oblíbeným domácím mazlíčkem, na některých místech světa se naopak staly nebezpečným invazivním druhem. Může mít totiž vážné důsledky pro zemědělství, a navíc se s ním šíří jistí parazité a nemoci. Na Floridě se oblovky rozmnožily již v 60. letech a zašlo to až tak daleko, že jim tam obří afričtí šneci ožírali domy, aby získali dostatek vápníku z omítky a cementu. Celkem to později vyžadovalo 10 let práce a 24 milionů dolarů (půl miliardy korun), než se jich dokázali zbavit. Proto je v celých Spojených státech jejich chov ilegální.
Dobře se oblovkám ale daří i v teplých krajinách Asie, především v Indii. Minulý rok světem oběhla zpráva, že tam motivují místní farmáře k chytání šneků pomocí speciální loterie s hlavní odměnou 120 milionů rupií. V našich podmínkách s mrazivými zimami naštěstí něco takového příliš nehrozí, přesto by se raději neměly achatiny za žádnou cenu dostat do volné přírody.
Terárium pro afrického šneka
Nezbytností při chovu achatiny je plastové či skleněné terárium s víkem, neboť by z něj plž mohl snadno vylézt. Velikost záleží na množství jedinců. Jeden až dva šneci by měli mít prostorné terárium o minimální velikosti 60 x 45 x 40 cm.
Na spodek terária se nasype substrát, minimálně ve vrstvě o tloušťce 5 centimetrů. Klidně ale i víc, aby si v něm šnek mohl pořádně hrabat. Nejčastěji se používá drcené kokosové stelivo (lignocel), neboť v sobě dobře udržuje vlhkost bez toho, aby plesnivělo.
Správná teplota a vlhkost
Protože achatina pochází z rovníkové Afriky, měli byste jí zařídit teplé a vlhké prostředí. Správná teplota závisí na konkrétním druhu. Oblovka žravá (Lissachatina Fulica) potřebuje něco přes 22 °C, oblovka obrovská (Achatina achatina) pak přes 27 °C. Nejspíš tak budete muset terárium vybavit i nějakou topnou fólií, která se dá na stěnu terária. V žádném případě však neumisťujte terárium na přímé sluneční světlo.
Vlhkost by pro oba druhy měla být mezi 75 až 90 procenty. Vhodné vlhkosti docílíte tím, že terárium obden posprejujete vodou. Přesto si ji raději pohlídejte pomocí vlhkoměru, neboť přílišná vlhkost africkým šnekům škodí. Kromě toho se doporučuje do terária umístit i velice mělkou misku s vodou, z které se šnek může napít a která zároveň poslouží i jako zdroj vlhkosti.
Sny o pavoucích, hadech a jiných zvířatech. Proč se jich tak bojíme?
Údržba terária
Jako je tomu u všech zvířat žijících v teráriích a akváriích, i u šneků je třeba čas od času vyčistit jeho příbytek. Substrát se doporučuje měnit jednou za týden až jednou za měsíc. Záleží na množství chovaných šneků a míře zaneřádění. Jelikož šneci rádi lezou po stěnách, je potřeba je občas utřít suchou či lehce navlhčenou utěrkou.
Po jakékoli manipulaci se šnekem nebo s jeho teráriem si důkladně umyjte a vydesinfikujte ruce. Parazity od něj nejspíš nechytnete, avšak je zde určité riziko infekce bakterií Salmonely.
Netahat šneka za ulitu!
S africkým šnekem se klidně můžete mazlit – podle chovatelů si to šneci i užívají – ale má to svá pravidla. Nikdy je neberte za ulitu, neboť byste ji mohli poškodit. Obzvláště si dejte pozor na přední část, která je nejnovější. Nejlépe se šnek nabírá tak, že si předem navlhčíte ruku a opatrně ji pod něj vsunete.
Potrava pro afrického šneka
Čím se achatiny krmí? Všichni zkušení zahrádkáři už jistě moc dobře mají odpověď – i vzdálený africký šnek si rád pochutná především na salátu a listové zelenině obecně. Může však jít o takřka jakoukoli zeleninu obsahující spoustu vody, jako je paprika, okurka, cuketa či strouhaná mrkev. V teplých měsících můžete plžům natrhat venku i pampelišky a jetel.
Z ovoce je vhodné takřka cokoli, co roste v našich sadech a zahrádkách, ale i různé druhy exotického ovoce, jako je banán či ananas. Vždy je vhodné zeleninu a ovoce omýt od zbytků pesticidů, případně je pořizovat v bio kvalitě.
Někteří chovatelé svým obrovským plžům občas dopřávají i maso, jakožto dobrý zdroj bílkovin. Může jít třeba o nějaké syrové odřezky masa, které vám zůstanou od vaření, nebo třeba i moučné červy. Přesto se jedná převážně o býložravce a mělo by jít jen o malý podíl jejich stravy.
Aby si šnek zachoval zdravou ulitu, potřebuje k tomu nezbytný vápník. Nejlepším zdrojem je sépiová kost, která se běžně prodává v chovatelských potřebách. Čas od času lze použít nadrcené vaječné skořápky, ale nemělo by to být pravidlem.
Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti
Cena a chov afrických šneků
Achatiny nejsou nijak náročné na rozmnožení. Jelikož se jedná o hermafrodity, stačí dát jakékoli dva jedince k sobě a oni už si s tím poradí. Vzácněji dochází i k případům, kdy dojde u jedince k samooplození. V jedné snůšce pak mohou naklást až stovky vajec a při zachování vhodných podmínek se většina z nich i vylíhne. I proto mnoho chovatelů dává šnečí mláďata zcela zdarma. Jinak se jejich cena pohybuje v řádech desetikorun, dospělí jedinci mohou stát i něco přes sto korun.
Zdroje: africanlandsnails.com, livescience.com, wikipet.co.uk, mojeterarko.cz, amentsoc.org