Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Šokují odhalení: 3 potraviny, které se tváří zdravě, ale rozhodně nejsou

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 8. 2014

Stránky časopisů i internetové magazíny jsou plné doporučení, které jídlo je a není zdravé a pro naše tělo prospěšné. Některé propagované dobroty jsou ale svou údajnou prospěšností zdravému stylu na hony vzdálené. Vybrali jsme pro vás tři, u kterých byste to zaručeně nečekali. 

Sportovní nápoje

Jedním ze sloganů sportovních nebo jiných energetických nápojů je, že jsou lepší než ostatní slazené pití. To je sice pravda, ale v žebříčku zdravých potravin je to stejně nestaví příliš vysoko. Sportovní nápoje totiž často obsahuje velmi vysoký podíl cukrů a konzervantů, které znehodnotí všechny případné zdravotní výhody.

Není ani pravda, že při cvičení neobejdete bez doplňování vitamínů a minerálů právě z těchto nápojů. Je totiž daleko lepší si dát ovoce, zeleninu nebo třeba oříšky než chemický koktejl.

Energetické nápoje navíc škodí svým složením vašim zubům a sklovině. Kvůli vysokému obsahu cukrů také pomáhají k srdečním příhodám a jiným onemocněním. Proto si při sportu dejte raději minerálku.

Smoothies

Domácí smoothies jsou výborné. Můžete si do nich dát jakoukoli kombinaci ovoce nebo zeleniny a kontrolovat, kolik cukru přidáváte. Ideální je, když si je připravíte úplně bez cukru. Problém ale nastává u těch kupovaných. Samozřejmě nejsou zdaleka tak zdravá jako po domácku vyrobená smoothies.

V obchodech prodávaná smoothies často obsahují jen část čerstvého ovoce a zbytek jsou džusy, které mají spoustu přidaného cukru. Pak se může ukázat, že koupené smoothie není o moc lepší než třeba obyčejný džus nebo dokonce jakýkoli jiný slazený nápoj. Pak do sebe také dostáváte úplně zbytečně kalorie navíc, které často ani nezaznamenáte. Protože když sníte dva pomeranče, máte žaludek plnější než po sklenici džusu.

Sušené ovoce

Pokud si doma sušíte ovoce a hned ho zase spotřebováváte, není v tom vůbec žádný problém. Když si ale koupíte balíček těchto dobrot na pultu obchodu, můžete narazit na problém.

Do baleného sušeného ovoce se totiž přidává velké množství cukru, aby lépe chutnalo. Protože s časem se přirozená chuť ovoce po usušení vytrácí a o to výrobce rozhodně nestojí.

Druhým problémem kupovaného sušeného ovoce je síra. Používá se totiž k jeho konzervaci. Někteří vědci ale síru spojují se zvýšeným rizikem astmatu, alergií a dalších zdravotních problémů. Podle některých průzkumů škodí síra při dlouhodobém příjmu nenávratně našim játrům.

I když ale koupíte sušené ovoce bez síry a cukru, neobsahuje nikdy tolik vitamínů a minerálů, jako to čerstvé a nezasytí vás tolik. Chtělo by se říct, prostě všeho s mírou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Šokují odhalení: 3 potraviny, které se tváří zdravě, ale rozhodně nejsou