Špaldovou pšenici pěstovali již staří Egypťané, Germáni i Keltové. Mouka ze špaldy měla také nezastupitelné místo v jídelníčcích našich prarodičů. Poté se na ni na nějaký čas zapomnělo, nicméně v posledních letech se jí opět dostává značné popularity. Proč špaldovou mouku používat? Jaké druhy špaldové mouky existují? A je špalda lepší než obyčejná pšenice? Pojďme se na tuto potravinu, jež se hodí jako náhrada za běžnou bílou mouku, podívat trochu blíže.
Co je to špalda?
Jedná se o prastarý druh pšenice, která si zachovává vysoký obsah minerálů, vitaminů, vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek. Špalda se vyznačuje také vysokou odolností vůči škůdcům, díky čemuž se nemusí tolik chemicky ošetřovat. Mouka vyrobená z pšenice špaldy je dobře stravitelná a na rozdíl od klasické bílé mouky nepředstavuje častý alergen.
Špaldovou moukou lze bez problému nahradit mouku bílou. Hodí se na pečení sladkého i slaného pečiva, a to i z kynutého těsta. Moučníky a další pečivo ze špaldové mouky bude tmavší a méně nadýchané, v chuti však významný rozdíl nezaznamenáme.
Pečení z bezlepkové mouky. Jakou vybrat a na co dát pozor!
Špaldová mouka a bezlepková dieta
Dodržujete bezlepkovou dietu? V tom případě pro vás špalda není vhodná – špaldová mouka není bezlepková a její konzumace by osobám s celiakií nebo alergií na lepek způsobila obtíže. Mezi bezlepkové mouky patří například mouka kukuřičná, jáhlová, pohanková nebo rýžová.
Je celozrnná špaldová mouka lepší než bílá mouka?
Z hlediska výživové hodnoty ano. Proč? Bílá mouka se vyrábí ze zrn zbavených vrchní obalové části (otrub a klíčku), kvůli čemuž je ochuzena o řadu zdraví prospěšných látek – vlákninu, vitaminy a minerály. Špaldová mouka se oproti tomu vyrábí z celých zrn, díky čemuž obsahuje minerální látky jako železo, zinek nebo hořčík, vitaminy i vlákninu.
Nevýhodou špaldové mouky v porovnání s moukou klasickou je cena. Špaldová mouka je dražší, protože je ve většině případů produktem ekologického zemědělství.
Plantejnová mouka pro kojence a alergiky. Proč v moučníku nahradí vejce?
Jaké druhy špaldové mouky existují?
Celozrnná špaldová mouka je stejně jako mouka z klasické pšenice dostupná v hrubé, polohrubé a hladké variantě. Díky tomu ji lze použít na pečení prakticky jakéhokoliv druhu moučníků nebo slaného pečiva, na přípravu kynutého těsta, na zahušťování apod.
Špaldová mouka a její účinky na zdraví
Mouka z pšenice špaldy obsahuje kyselinu listovou, vitaminy A, E, vitaminy skupiny B a minerální látky, mezi něž patří vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, měď, mangan, selen, zinek a sodík. Ve 100 g špaldové mouky je zároveň obsaženo zhruba 9 g vlákniny, 11 g bílkovin, 2 g tuku a 72 g sacharidů (z toho 0,4 g cukrů).
Pokud jde o účinky špaldové mouky, nelze nezmínit pozitivní vliv na imunitní systém a trávicí soustavu. Rovněž působí proti anémii, upravuje krevní tlak, zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů, působí proti onemocněním srdce a cév a vyživuje klouby. Výhodou je, že špaldová mouka je vhodná i pro osoby trpící cukrovkou, jelikož nezpůsobují výkyvy cukru v krvi.
Jak nahradit pšeničnou mouku a jaké alternativy volit do různých jídel?
Pro koho je špaldová mouka nevhodná?
Ačkoliv je špaldová mouka zdravější než mouka bílá, některým lidem může její konzumace způsobit jisté potíže. Rozhodně by se jí měli vyhnout celiaci a osoby alergické na lepek, jelikož špaldová mouka lepek obsahuje. Konzumovat by ji neměli ani lidé trpící syndromem dráždivého tračníku. Špalda totiž obsahuje velké množství sacharidů s krátkým řetězcem, které mohou symptomy tohoto syndromu vyvolat nebo zhoršit.