Už se vám to někdy stalo? Že jste spali, najednou se probudili a nemohli jste se pohnout? Ačkoli jste chtěli mluvit, nevydali jste ani hlásku? Do ucha jako byste slyšeli šeptání, ať už jasné nebo mlhavé a cítili přítomnost cizí osoby v místnosti? To není spánková noční můra, ale reálná noční můra, tedy spánková paralýza.
Příběh o posedlosti démonem
I u spánkové paralýzy se lidé po staletí domnívali, že posedl tělo ďábel, podobně jako tomu bylo u epilepsie neboli padoucnice. Téměř každá světová kultura má příběhy o ďábelských stvořeních, která napadala lidi v noci, když spali, když byli nemohoucí. Lidé věřili v ďábelskou moc, ale také se snažili toto mysteriózní chování ve spánku logicky vysvětlit, což se jim zrovna moc nedařilo. Existuje velké množství slavných obrazů, na kterých je vyobrazen démon sedící na hrudi člověka. Pravděpodobně se jedná právě o vyobrazení spánkové paralýzy.
Epilepsii dnes můžeme mít pod kontrolou. Dříve lidé při záchvatech i umírali
Spánková paralýza a smrt z rukou zlé čarodějnice
Zlá čarodějnice sedící na hrudi, tak nějak vypadá představa historického člověka o spánkové paralýze. Ten, kdo spánkovou paralýzu nikdy nezažil, si stěží dokáže představit, co to pro člověka znamená a jaké pocity zažívá. Lidé v minulosti věřili tomu, že spánková paralýza je dílem samotného ďábla nebo útokem čarodějnic. Toto přesvědčení existovalo ve velké míře jak v Evropě, tak i ve Spojených státech, kde byl hon na čarodějnice velmi rozšířený. Zřejmě právě kvůli spánkové paralýze byla jedna obyvatelka městečka Salem, Susannah Martin, obviněna a později popravena, protože měla údajně sedět na hrudi dvou mužů, které, dle jejich slov, téměř udusila.
Co je spánková paralýza?
Spánková paralýza je stav související se spánkem, kdy se tělo nachází mezi spánkem a bděním. Člověk tak může být zčásti při vědomí a do určité míry si uvědomovat realitu, kterou ale není úplně schopen odlišit od snu a svého podvědomí. Kromě toho také člověk nedokáže ovládnout své svalstvo, nedokáže se pohnout, promluvit a má pocit úplného ochrnutí. Jediné co dotyčný dokáže ovládat je pohyb očí, může hýbat prsty na nohou a na rukách, pohybovat obličejovými svaly a dýchat.
Člověk má pocit, jako by byl přivázaný k posteli, anebo v ní násilím držen. Tento stav může trvat od několika sekund až po několik hodin. Někteří lidé dokonce cítí velký tlak a mají pocit dušení. Spánková paralýza může být také doprovodným jevem dalších spánkových onemocnění, jako je například narkolepsie. Někteří lidé také popisují probuzení se do spánkové paralýzy tak, jako by se probudili mrtví. Zkrátka tělo je mrtvé, ale mysl ne.
Psychologie, duchové nebo únosy UFO?
Spánková paralýza bývá z psychologického hlediska často doprovázena halucinacemi a intenzivním strachem v důsledku opoždění části funkce mozku, kterému se říká Varolův most, který je zodpovědný za paralýzu příčně pruhovaného svalstva během REM fáze spánku.
Právě spánková paralýza bývá častým vysvětlením odborníků na fenomén únosů UFO, ke kterým dle nich ve skutečnosti nedochází a jedná se pouze o paralýzu ve spánku. Podobně tak jako při únosech UFO se ve spánkové paralýze u některých lidí objevuje neznámá osoba, jejíž rysy nejsou zřetelné a paralyzovaný člověk pouze vnímá její přítomnost. Ona osoba nemusí být ani v místnosti, ale třeba za prosklenými dveřmi. Člověk může dokonce slyšet její šeptání nebo mluvení, což může někomu připomínat třeba duchy.
Zvukové halucinace při spánkové paralýze
Co člověk slyší v paralýze? Kromě výše zmíněných hlasů jsou to různé strašidelné zvuky nahánějící hrůzu a husí kůži. Ostatně na internetu si můžete vyhledat mnoho zvukových nahrávek toho, jak asi zvukové halucinace při spánkové paralýze zní.
Spánková paralýza přitom není jen jedna, ale dvě. Může se tak jednat o izolovanou paralýzu, která se přihodí třeba jen jednou či párkrát za život, nebo opakující se chronická spánková paralýza, která je děsivá a dusivá, takže na ni člověk rozhodně nezapomene.
Nehybnost při spánkové paralýze: Co ji způsobuje?
Tělo člověka, který spánkovou paralýzou netrpí, je paralyzováno i při běžném snění. Mohou za to dvě chemické látky – glycin a kyselina gama-aminomáselná, které tělo paralyzují schválně, abychom během spánku prostě leželi, nepobíhali po místnosti, nesnažili se těmito pohyby přenést sen do reality, a hlavně také abychom si nevědomě neublížili.
Spánková paralýza se může objevit jak na začátku usínání, tak při probouzení. Jestliže ji zaznamenáte v době, kdy usínáte, jedná se o hypnagogickou spánkovou paralýzu. Objeví-li se při probouzení, jedná se o hypnopompickou spánkovou paralýzu.
Hypnagogická spánková paralýza
Paralýza při usínání vypadá tak, že tělo začíná pomalu relaxovat, člověk méně vnímá, takže si paralýzy možná ani moc nevšimne. Ale jakmile nabude při usínání vědomí, zjistí, že se nemůže hnout a mluvit.
Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek
Hypnopompická spánková paralýza
Během spánku dochází k přechodu mezi REM fází spánku (rapid eye movement) a NREM fází spánku (non-rapid eye movement). Jeden cyklus REM a NREM spánku trvá přibližně 90 minut. NREM přichází jako první a zaujímá 75 % celkové doby, kdy člověk spí. Během této fáze tělo relaxuje a nabírá sílu na další den. Ke konci NREM fáze spánku přeskočí spánek do REM fáze, kdy se oči hýbou velmi rychle a kdy se vám zdají sny. Třebaže se toto děje, tělo zůstává i nadále v klidu, svaly odpočívají. Jestliže se však člověk se spánkovou paralýzou probere ještě předtím, než REM cyklus skončí, nemůže se pohnout ani mluvit.
Kdo trpí spánkovou paralýzou?
Odborníci uvádějí, že spánkovou paralýzou trpí čtyři lidi z desíti, což je poměrně hodně. Spánková paralýza bývá velmi často u jedinců pozorována poprvé v pubertálním věku, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku, u žen i u mužů a může být dokonce také dědičná.
Příčiny spánkové paralýzy
Spánková paralýza bývá často projevem nedostatku spánku, nepravidelným spánkovým režimem (práce na směny), stresu, maniodepresivní psychózy, spánku na zádech, narkolepsie, nočních křečí v nohou, užíváním určitých léků či návykových látek.
Co dělat při spánkové paralýze?
Spánková paralýza se většinou nijak neřeší, spousta lidí s ní žije, respektive usíná a budí se s ní. Není se čeho obávat, žádných nočních démonů nebo tak podobně. Zkuste to ale říct někomu, kdo v pokoji potkává neznámého člověka bez tváře a který mu ještě něco vykládá…
Pomoc vždy existuje!
Proti spánkové paralýze se dá však něco dělat. Souvisí to hodně s kvalitou spánku a pro zlepšení svého spánku tak můžete udělat mnohé. Snažte se mít dostatek spánku a nenechte stres, aby vás ovlivňoval i ve spánku. Stačí, když si nebudete nosit práci s sebou domů nebo nedej bože zapínat počítač v posteli před spaním a pracovat. Pomáhá také neusínat v poloze na zádech, nepít před spaním alkohol a neužívat žádné návykové látky.
V době před usnutím byste se měli věnovat jen sami sobě, respektive odpočívat, nic nedělat a koukat třeba na Dva a půl chlapa, vypnout mozek a nechat se unášet pomalu do říše snů. Pokud vám však spánková paralýza neumožňuje dostatek odpočinku, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, protože na kvalitním spánku celá kvalita života vlastně stojí.
Pokuste se sami probudit!
Řada lidí trpící spánkovou paralýzou radí pokusit se za každou cenu probudit. Ale jak, když to nejde? Mnohdy lze hýbat prsty na nohou, prsty na rukou a svaly obličeje, a právě těmito pohyby se lidé o probuzení snaží. Každý zkouší něco jiného, nicméně odborníci tvrdí, že toto stejně nepomůže a člověk se probudí až tehdy, kdy přijde jeho čas. Nemusíte se však bát, že byste se neprobudili, tělo si samo pomáhá a chce se z tohoto nepříjemného stavu dostat.
Co na spánkovou paralýzu říkají odborníci?
Odborníci zabývající se spánkem se ve většině případů shodují, že spánková paralýza je prostě jen znakem, že vaše tělo neproplouvá hladce jednotlivými stádii spánku. Někteří vědci ovšem spánkovou paralýzu spojují až s psychiatrickými poruchami.