Existuje poměrně mnoho antikoncepčních metod a produktů, které se od sebe velice liší účinností, nákladností, pohodlností a případně i nežádoucími vedlejší účinky. Jedním z těchto produktů jsou právě spermicidy. Ačkoli se jedná o jednu z nejstarších forem antikoncepce na světě, popularita spermicidů je dnes takřka minimální. Zaslouží si tato antikoncepce větší pozornost, nebo nakonec není příliš o co stát?
Co je spermicid? Historicky krokodýlí trus
Tak jako herbicidy ničí náročný plevel a insekticidy zase škodný hmyz, spermicidy hubí spermie. Přesněji řečeno – spermicid je určitá látka zaváděná do pochvy, která znehybňuje spermie a brání jim tak v oplodnění vajíčka. Z prastarých papyrů máme doloženo, že se používaly již ve starověké Africe. Zvláštní receptura stará 3000 let sestávala z krokodýlího či sloního trusu a fermentovaného těsta. Kupodivu mohla být tato ochrana i funkční, neboť kromě ucpání vagíny mohl trus díky kyselému pH fungovat jako spermicid. V některých chudších částech Afriky se jako přírodní spermicid dodnes používá citronová či limetková šťáva, která obdobně díky své kyselosti zneškodňuje sperma.
Nehormonální antikoncepce. Jaké jsou možnosti, když je hormonální ochrana nežádoucí?
Syntetické spermicidy versus přírodní spermicidy
Dnešní spermicidy jsou již syntetické látky, které byly většinou vyvinuty už před desetiletími a prošly nespočtem lékařských studií. Používají se buď jako samostatná ochrana před početím, nebo jako doplněk k ochraně jiné. Použití samotného spermicidu totiž nelze příliš doporučit, neboť neposkytuje takovou ochranu jako jiné typy antikoncepcí. Nejčastěji se proto používá v kombinaci s pesarem, který také nemusí být sám o sobě dostatečně účinný (záleží však na konkrétním typu pesaru). Pro větší jistotu jej používají například i ženy, které jako ochranu před početím používají metodu neplodných dnů či nitroděložní tělísko.
Vedle těchto oficiálních syntetických spermicidů pak existují i přírodní spermicidy, které však nemohou nést označení spermicid a lze je nalézt pod různým označením jako například antikoncepční gel. Ty používají vybranou přírodní kyselinu s nízkým pH, například kyselinu mléčnou, a doporučují se pouze jako doplněk k pesaru.
Jak se používá spermicid? A jaké jsou jeho druhy
Spermicidy mohou mít různé složení a mnoho podob. Jejich popis by vystačil na celou příručku, proto se raději zaměřme jen na to, co je k dostání na českém trhu. Běžně je u nás v lékárně k dostání buď spermicidní krém nebo globule. Tyto dvě formy se liší především způsobem použití. Globule připomínají jakýsi čípek, který se jednoduše vyjme z obalu a zavede co nejhlouběji do vagíny, nejlépe v poloze vleže. Výrobce doporučuje jej aplikovat alespoň pět minut před pohlavním stykem a zaručuje ochranu po dobu 4 hodin.
Spermicidní krém je pak něco trochu odlišného – z tuby se pomocí aplikátoru odebere určité množství krému, a aplikuje se co nejhlouběji do pochvy. Krém by pak měl chránit před otěhotněním 10 hodin. V obou případech však platí, že před každým dalším pohlavním stykem je nutné spermicid znovu aplikovat. Zároveň se žena (ale i muž!) musí alespoň dvě hodiny před sexem zcela vyhnout použití mýdla v oblasti genitálií, jinak by spermicid pozbyl na účinnosti. Samotná žena se pak navíc musí jakémukoli typu mýdla vyhnout i dvě hodiny po sexu.
Přírodní antikoncepční gely se pak buď používají podobně jako spermicidní krém pomocí aplikátoru, nebo se natírají přímo na pesar.
Antikoncepční kroužek. Víte, jak se používá nejoblíbenější novinka?
Výhody a nevýhody používání spermicidů
Asi žádný ze všech možných typů antikoncepcí není dokonalý a záleží na každé ženě či páru, čemu dá přednost. Nespornou výhodou spermicidů je to, že vedlejší nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné – může se jednat maximálně o svědění u jednoho nebo obou partnerů, případně alergii na použitou látku. Zároveň nesnižují potěšení ze sexu, jako je tomu u kondomů. Kromě toho působí částečně i jako lubrikant. I cena je relativně přívětivá, může se jednat o 15 až 30 Kč za jedno použití.
Hlavní nevýhodou je zpravidla nižší účinnost proti otěhotnění ve srovnání s běžnějšími typy antikoncepce. Pokud je však spermicid doplněn například pesarem, jde o skvělou alternativu ke kondomům. Spermicid samotný navíc nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, není tedy příliš vhodný pro náhodný sex. Některé může odradit i způsob aplikace spermicidů, případně i jejich nevábná chuť, pokud si styk zpestřujete orálním sexem. To už je zkrátka individuální.
Cola či citronová šťáva, aneb „spermicidy“ z kuchyně
Na závěr ještě zajímavost: poněkud úsměvná studie z osmdesátých let (Umpierre et al.) tvrdila, že Coca-Cola má spermicidní efekt. Ostatně, tento zázračný nápoj se už osvědčil i jako skvělý prostředek na vyčištění záchodu, odvápnění konvice či odstranění náročných skvrn z oblečení, zejména mastnoty a krve. Později se objevila o něco serióznější studie, která experimentálně dokázala neúčinnost colových nápojů jakožto spermicidu.
Jistý potenciál na přírodní spermicid podle vědců skýtají obyčejné ovocné šťávy. Výzkumy prozatím probíhají spíše laboratorně ve zkumavkách, nicméně vliv těchto šťáv na zneškodnění spermií byl prokázán. Čím kyselejší šťáva, tím lepší výsledek. Nejlépe tak dopadla nezředěná citronová šťáva (pH = 1 až 2), o něco hůř pak ananasová (pH = 3) či jablečná (pH = cca 4). Možná se tak za pár let dočkáme poměrně účinných spermicidů na přírodní bázi, které budou mít minimum nežádoucích účinků.
Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?
Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?
Prozatím však používání těchto šťáv samotných rozhodně nelze doporučit – existují totiž obavy, že jejich dlouhodobé užívání může nepříznivě ovlivňovat vaginální flóru, případně i zvyšovat riziko vzniku genitálních bradavic či dysplazie děložního čípku (ta může vést až k rakovině, pokud není včas léčena). V roce 2009 například proběhl rozsáhlejší lékařský výzkum (Sagay et al.) na sexuálních pracovnicích v Nigérii, kde jsou citrusové šťávy poměrně běžně používány jako poševní výplach před sexem či po něm. Používají se tam jako domnělá prevence před infekcí a otěhotněním. Gynekologické vyšetření těchto žen ukázalo, že ačkoli tyto citrusové výplachy nezpůsobovaly nadměrný výskyt bradavic, skutečně by mohly být rizikovým faktorem pro zmíněnou dysplazii.