S přicházejícím teplým počasím své tělo více a více odhalujeme – a to platí i o našich nohou a chodidlech. Aby nám však dělala v létě parádu, je potřeba se o ně starat po celý rok. Co při domácí péči o chodidla nezanedbávat, abyste si bez obav mohla nazout sandálky?
Péče o chodidla – pečujte hlavně v létě
O nohy je potřeba se zodpovědně starat celý rok, ovšem v létě to platí dvojnásob – v teplém počasí naše nohy a zejména chodidla trpí mnohem více než v období mrazů. Zatímco v zimě jsou hezky schované v botách a ponožkách, v létě chodíme naboso v otevřených balerínkách, sandálech, pantoflích či dokonce zcela bosí. A to jim dává pěkně zabrat. Jak tedy o chodidla pečovat, aby tolik netrpěla? Ke krásným nohám vám pomohou následující tři kroky, které hravě zvládnete i sama doma.
Jak se zbavit tvrdé kůže na chodidlech? Vyzkoušejte recept na mátový peeling
Domácí péče o chodidla – koupel
Stejně jako vy, i vaše chodidla budou milovat horkou koupel, která pokožku jemně vyčistí, povzbudí cirkulaci krve a navíc pomůže změkčit tvrdou kůži na patách. Proto svým chodidlům dopřejte tuto vodní lázeň alespoň jednou týdně. Do lavoru napusťte horkou vodu (ideální teplota je 37 stupňů Celsia) a přidejte mořskou sůl, případně pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Nohy nechte ve vodě zhruba 10 až 15 minut a poté je pečlivě osušte.
Odstranění odumřelých buněk
Z chodidel krásně změkčených pomocí horké koupele snadno odstraníte odumřelé buňky pomocí mechanických nástrojů. Nejvhodnější je tzv. pemza, (zvolte nejlépe přírodní, vyrobenou z vyvřelé horniny), která vás účinně a zároveň šetrně zbaví přebytečné kůže. Pravidelné odstraňování ztvrdlé kůže je nezbytné zejména proto, že jde doslova o ráj pro množení bakterií a vznik plísní.
Nadměrné rohovatění kůže může být příznakem nějaké nemoci, přesušení chodidel, ale často bývá dáno geneticky. Pokud máte se ztvrdlou kůží na chodidlech velké potíže, v žádném případě ji nestříhejte, ale raději vyrazte k pedikérce, která vám dopřeje profesionální péči o chodidla, a případně poradí, jak problém dále řešit.
Domácí péče o chodidla – hydratace
Po odstraňování odumřelé kůže pomocí pemzy je vhodné chodidla namazat zvláčňujícím krémem určeným pro péči o chodidla. V případě, že nemáte po ruce speciální krém, použijte alespoň tělový hydratační krém či krém na ruce.
Alespoň nějakým krémem byste však chodidla měla hydratovat každý den po koupání či sprchování. Zejména to nezanedbávejte v létě, kdy se koupete v bazénu s chlorovanou vodou. Pokud bojujete s popraskanou a zrohovatělou kůži, pořiďte si některý ze speciálních krémů (například Intenzivní zvláčňující krém na chodidla od Avonu) a mazejte jím chodidla dvakrát denně.
Péče o chodidla – babské rady
Jestliže se vám nedaří zbavit se zrohovatělé kůže pomocí speciálních přípravků, můžete vyzkoušet jeden z babských triků. Tvrdé paty si potírejte klasickým jelením lojem, případně jej rozpusťte s trochou vody a mazejte chodidla vzniklým olejíčkem. Jako zvláčňující maska na chodidla je výborný rozmačkaný banán, který necháte působit alespoň čtvrt hodiny. Podobně funguje i tvaroh, který rozetřený na nohou překryjete igelitem a necháte působit přes noc.
Boty bez ponožek a atletická noha aneb když móda ohrožuje zdraví
Péče o chodidla – popraskaná a ztvrdlá kůže
Pokud vás trápí popraskaná kůže, do chodidel si vetřete obyčejnou vazelínu s trochou citronové šťávy a nechte působit tak dlouho, dokud se vše nevsákne. Poté nohy omyjte a osušte. Můžete také nohy potřené touto směsí schovat na noc do ponožek a ráno po umytí sledovat rozdíl. Před těmito procedurami je dobré dopřát chodidlům horkou koupel, aby se kůže zvláčnila a látky se mohly lépe vstřebat.