Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Správná technika čištění zubů vám zachrání chrup. Víte jakou zvolit?

Každý z nás chce mít krásné, bílé a zdravé zuby. Dosáhnout jich můžete správnou zubní hygienou a dodržováním několika základních pravidel. Inspirujte se metodami, které doporučují samotní zubaři, zjistěte, která technika čištění zubů je pro vás ta pravá a máte vyhráno.

Základní techniky čištění zubů

Fonesova krouživá technika

Tuto metodu známe snad všichni už od útlého dětství, kdy nás rodiče učili, jak si správně čistit zuby. Doporučuje se při ní čistit zuby krouživými pohyby kartáčku a to z vnější i vnitřní strany zubů. Žvýkací plochy se čistí až úplně nakonec jednoduchými vertikálními pohyby. Fonesova technika čištění zubů se doporučuje zejména těm, kteří mají zdravé zuby i dásně a netrpí žádným onemocněním v oblasti ústní dutiny. Jakmile nás však začne trápit zubní kámen či krvácení dásní, přichází na řadu další osvědčené techniky, které jsou v těchto případech mnohem vhodnější.

Chartersova technika

Těm, kteří trpí paradontózou či hyperplazií dásní, se často doporučuje tzv. Chartersova technika čištění zubů. Využijete ji však také po různých chirurgických zákrocích v ústní dutině. Při této metodě se opakují vibrační pohyby směrem k dásni pomocí kartáčku, který je nakloněný v úhlu 45 ° ke korunce zubu. Vlákna zubního kartáčku přitom zároveň zasouváte do mezizubních prostor, čímž je perfektně zbavíte všech nečistot. Na závěr už jen stačí vyčistit kousací plochy vertikálním pohybem kartáčku. Při tomto způsobu je dobré použít kartáček s jemnými štětinami a příliš na něj během čištění netlačit. Jinak hrozí poškození dásní. Tato metoda je sice časově trochu náročnější, ale zato velice účinná.

Jak probíhá léčba paradontózy. Chraňte svoje zuby a dásně

Stilmanova technika

Stilmanova technika je oblíbená především u malých dětí. Vlákna kartáčku přiložíte na dáseň pod úhlem 45 ° a provádíte stírací pohyb směrem nahoru. Důležité je začít skutečně od spodní části dásně a při každém pohybu ji jemně promasírovat. Tímto způsobem čistíte postupně každý zub, dokud nejsou všechny čisté a zbavené zbytků jídla i plaku. Nakonec zbývá už jen horizontálními pohyby vyčistit kousací plošky zubů. Dejte si na čas, nikam nespěchejte a vytrvejte nejlépe 4 – 5 minut. Stilmanova technika je opravdu jednoduchá a i děti se ji rychle naučí perfektně ovládat. Pokud se vám však na zubech tvoří v nadměrném množství plak, zubař vám doporučí spíše Bassovu techniku, která je, co se týče odstranění plaku, ještě účinnější.

Basssova technika

Bassova technika čištění zubů je vhodná zejména pro lidi s paradontózou a zánětem dásní. Hodit se vám však bude v případě, že vám právě rostou osmičky nebo se potýkáte s nadměrnou produkcí zubního plaku. Čištění zubů probíhá vertikálně rotačními pohyby směrem k dásni. Kartáček je potřeba v tomto případě naklonit pod úhlem 40 – 45 ° k hrotu kořene zubu. Ještě lepší je místo vertikálního pohybu kartáčkem jemně kroužit. Tím zabráníte poškození dásní a jejich případnému krvácení. Nakonec vše zakončete jemným stíráním zubů stejně jako u Stilmanovy techniky. Bassova metoda čištění zubů je velice účinná při odstraňování plaku a také působí jako skvělá prevence před zubním kamenem.

A která technika čištění zubů je nejlepší?

Univerzální odpověď bohužel neexistuje. Ideální metodu vám přímo na míru doporučí váš zubař, případně dentální hygienik. Velmi totiž záleží na momentálním stavu vašeho chrupu a dásní. Zvláště, pokud trpíte na časté zubní kazy, nepříjemný zubní kámen, nadměrnou tvorbu plaku či krvácení dásní, je lepší navštívit svého zubaře, který vám s vhodným čištěním zubů rád poradí. Podle vašeho stavu se pak odvíjí také výběr kartáčku, mezizubních kartáčků, případně zubní nitě a dalších dentálních pomůcek, které vám čištění zubů usnadní a zefektivní.

Trápí vás krvácení dásní?
Může to být začínající paradontóza! Objednejte se co nejdříve k dentální hygienistce, která vám ze zubů odstraní plak i zubní kámen a naučí vás, jak správně o své zuby pečovat, aby se dásně uzdravily.

 

7 nejčastějších dotazů

1) Jak často čistit zuby?

Chrup bychom si měli čistit nejlépe 2x denně, tedy ráno a večer. Pokud však už v průběhu odpoledne máte nepříjemný pocit v ústech a nemůžete se zbavit usazených zbytků jídla z mezizubních prostor, můžete si chrup vyčistit i po obědě.

 

2) Kdy si čistit zuby?

Nejvhodnější je čistit si zuby ráno a večer než jdeme spát. Při večerním čištění bychom navíc měli myslet i na mezizubní prostory a vzít si na pomoc také zubní nit a mezizubní kartáček. Jelikož právě večer po celodenním jezení a pití jsou naše zuby plné plaku, je důležité se jim v tuto dobu věnovat. V zubním plaku se totiž po pár hodinách začnou nekontrolovatelně množit bakterie, které zvyšují pravděpodobnost vzniku zubního kazu, a proto mohou být pro naše zuby velmi nebezpečné.

Nejlepší a nejhorší potraviny pro vaše zuby. Které jíte častěji?

 

3) Je lepší čištění zubů před nebo po snídani?

Odborníci doporučují čistit si zuby raději ještě předtím, než se pustíte do snídaně. Po jídle totiž prudce klesá hodnota pH v zubním plaku. Plak získá kyselý charakter a začne demineralizovat zubní sklovinu. Během čištění zubů ihned po jídle si tedy kromě zbytků jídla a plaku odstraňujeme také tenkou slupku skloviny. Pokud bychom si zuby čistili po jídle pravidelně, hrozilo by nám po nějaké době trvalé poškození zubů. Jestliže je to možné, vrhněte se na čištění ještě před snídaní. Pokud to nezvládnete, tak po jídle vyčkejte alespoň jednu hodinu, než se pH zubního plaku opět vrátí do normálu.

 

4) Jak dlouho si mám zuby čistit?

Na tuto otázku neexistuje jedna správná odpověď. Zapomeňte tedy raději na ony 2 doporučované minuty a zuby si čistěte zkrátka tak dlouho, dokud nejsou opravdu čisté. Celkový čas strávený u umyvadla záleží také na vámi zvolené metodě čištění zubů. Důležité je tento proces zbytečně neuspěchat a věnovat svým zubům dostatek času.

 

5) Jaký zubní kartáček je nejlepší?

Výběr správného zubního kartáčku není vždy jednoduchý. Pokud však víte, co hledáte, půjde vám to už snadno. Vždy je lepší zvolit kartáček s menší hlavou, díky které se vám budou zuby čistit daleko jednodušeji. Dávejte si pozor na to, aby měl kartáček rovně střižené štětiny a disponoval co nejvíce vlákny. Čím hustší totiž je, tím lépe čistí. Velmi důležitá je také jeho jemnost. Lékaři se shodují na tom, že pro naši zubní sklovinu a dásně je nejlepším řešením kartáček s jemnými štětinami. Příliš tvrdý kartáček vám může vaše zuby naopak nenávratně poškodit.

 

6) Musím používat i mezizubní kartáček?

Ať už je vaše technika čištění zubů sebedokonalejší, mezizubní prostory si bez speciálního kartáčku bohužel pořádně nevyčistíte. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, v těchto škvírkách zůstává velké množství zbytků jídla, které se brzy stanou semeništěm bakterií. Ty mají za následek zubní kazy, krvácení dásní a zápach z úst. Proto je čištění zubů mezizubním kartáčkem tolik doporučované. S výběrem správné velikosti vám pomůže dentální hygienistka, která vám doporučí ten nejvhodnější. Pokud byste si vybrali příliš malý kartáček, nevyčistil by vám zuby dostatečně. Zbytečně velký by vám zase poškodil dáseň. Máte zuby příliš blízko sebe a žádný mezizubní kartáček se vám do mezer nevejde? V tom případě je pro vás ideální zubní nit, která se dostane úplně všude.

Trápí vás při čištění zubů mezizubním kartáčkem krvácení z dásní? V prvních dvou týdnech používání se jedná o běžný stav, který bývá způsobený zánětem mezizubní dásně. Krvácení se samo po 2 – 3 týdnech ztratí.

 

7) Pomůže mi ústní voda?

Ústní voda funguje spíše jako doplněk, po kterém můžete sáhnout ve chvíli, kdy máte zuby už dokonale čisté. Žádný bombastický efekt od ní však nečekejte. Ačkoliv v nás reklamy probouzejí pocit, že nás ústní voda zbaví všech bakterií, které v ústech máme, pravda je jinde. Žádná ústní voda vás bakterií nezbaví, to dokáže pouze kvalitní zubní kartáček a správně zvolená metoda čištění zubů. Pokud si však vyberete vodu s obsahem fluoridů, pomůže vám alespoň zpevnit zubní sklovinu.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Správná technika čištění zubů vám zachrání chrup. Víte jakou zvolit?