Čistění zubů představuje nezbytnou prevenci proti vzniku zánětů, onemocnění dásní i tvorbu kazů. Je to pravidelný návyk, který si osvojujeme již odmalička. Přesto není těžké pozapomenout, jak si zuby čistit správně, proto si s námi raději oprašte paměť.
Aby však čištění zubů splnilo svůj účel, je nutné používat správnou techniku a vyhnout se chybám, které lidé při čištění zubů nejčastěji dělají. Poradíme vám, jak na to.
Vhodný kartáček je nezbytný
Základem je čistit si zuby pravidelně, a to alespoň dvakrát denně. Ideální by bylo čištění zubů po každém jídle, což však může být v dnešním, uspěchaném světě poněkud problematické. O to důležitější je naučit se správné technice čištění zubů.
Kartáček by neměl být příliš tvrdý, hlavice by naopak měla být menší, aby se dostala i do hůře přístupných míst, a vlákna kartáčku by měla být rovně zastřižena.
Kartáček držte jako tužku a volte krouživé pohyby
Důležité je i správné uchopení kartáčku, držet byste ho měly jako tužku, protože pouze tak nevyvíjíte na zuby přílišný tlak, který může poničit sklovinu. Čistění je pak jemné, zbytečně neobrušuje krčky zubů a účinně odstraňuje zubní plak. K čištění zubů zvolte tzv. vibrační metodu, která spočívá v krouživých pohybech. Právě tak se mohou vlákna kartáčku dostat i pod dáseň do žlábku.
Naopak horizontální metoda neboli čištění zubů ze strany na stranu, které se doporučovalo dříve, nejvíce obrušuje zubní krčky. Důležité je také čistit každý zub zvlášť, a to i na vnitřní straně zubu.
Pomocníkem je mezizubní kartáček a dentální niť
Zuby byste měly čistit vždy alespoň 3 minuty. Nezapomínejte také na použití mezizubního kartáčku a dentální nitě, s jejichž pomocí se dostanete i do prostor, kam kartáček kvůli své velikosti přístup nemá.
Pokud si s jejich používáním nevíte rady, navštivte dentálního hygienistu, který vám jejich správné používání ukáže. Nezanedbávejte ani pravidelnou výměnu kartáčku, která by měla probíhat v horizontu maximálně 3 měsíců.