Sprcha každý den a horká voda. Jaké jsou nejčastější mýty o osobní hygieně
Redakce
30. 7. 2019
Sprchování dnes není jen otázkou hygieny a péče o zdraví, v útulně vybavené koupelně jde také o rychlý a snadno dostupný způsob odreagování. Během teplého počasí letních dní tak není divu, že lidé volí sprchu jako osvěžení nejen těla, ale i mysli, a to často i několikrát denně. Jakých je pět nejčastějších mýtů a faktů kolem této prospěšné a zároveň příjemné činnosti? Přinášíme vám přehled toho, co je při sprchování vhodné a čeho se naopak vyvarovat.
Mýtus č. 1: Sprchovat se musíme každý den
Jde o velmi rozšířený omyl, který ale není zrovna prospěšný pro naše zdraví. Dermatologové se obecně shodují, že sprcha bohatě stačí jednou za dva dny. Během ostatních dnů poslouží pouze rychlá hygiena, ke které skvěle poslouží například bidet. Ten se stává součástí domácností čím dál častěji. Uvažujete-li nad rekonstrukcí koupelny, či dokonce plánujete stavět, zvažte i vy pořízení tohoto zařízení.
Mýtus č. 2: Po sprše je potřeba se utřít do sucha
Další hygienický návyk řady lidí, který ale pokožce spíše škodí, než prospívá. Trocha kapek vody na těle po sprše vůbec nevadí. Naopak! Voda rychle uschne i bez pomoci ručníku. „Natřete-li navíc ještě vlhkou pokožku pleťovým krémem či mlékem, krásně vodu na pleti ‚uzamkne’ a ta pak vydrží déle hydratovaná,“ vysvětluje Bohumil Ždichynec, uznávaný lékař celostní medicíny. „Osuškou proto stačí tělo pouze jemně otřít, není třeba vydrhnout do sucha,“ dodává.
Mýtus č. 3: Sprcha je výrazně úspornější proti vaně plné vody
Záleží ovšem na tom, kolik času ve sprše trávíte. Pokud preferujete rychlou, pětiminutovou sprchu za použití úsporné hlavice, zvládnete se osprchovat už třiceti litry vody. Což je oproti vaně, která obvykle pojme mezi 100 a 200 litry vody, úspora poměrně výrazná. Jste-li milovníkem dlouhých sprch, vězte, že už po dvaceti minutách sprchování s běžnou, neúspornou hlavicí objem spotřebované vody v plné vaně spolehlivě překonáte.
Mýtus č. 4: Vana je lepší investicí, lze se v ní koupat i sprchovat
Z krátkodobého hlediska jde o pravdivé tvrzení. Sprcha se však může stát proti vaně finanční úsporou do budoucna, jak se člověku s přibývajícím věkem snižují pohybové schopnosti. „Myslet na budoucnost vlastního zdraví se vyplatí už v mladém věku. Řada lidí v dnešní době upravuje koupelny svých rodičů i prarodičů, kde vysoké vany nahrazují sprchovými kouty se sedátky, a především se sníženým vstupem, bez vaničky. Jde o takzvané walk-in sprchy, které volně splývají s okolní místností,“ vysvětluje Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti Alcaplast. „Tento typ sprchy proto doporučujeme při rekonstrukci koupelny i mladým lidem, předejdou tak investicím do úprav, až je zdraví začne samo vyžadovat. I nízká vanička totiž může starším lidem velmi ztěžovat vstup do sprchového koutu,“ podotýká.
Mýtus č. 5: Horká sprcha je skvělým způsobem, jak se odreagovat
Teplá voda má blahodárné účinky na mysl i tělo, nic se však nemá přehánět. Zatímco příjemně teplá sprcha po náročném dni skutečně uleví svalům, pokožce, a nakonec i hlavě od celodenního stresu, příliš horká voda může napáchat více škody než užitku. „Zejména naše pokožka trpí, horká sprcha ji totiž zbavuje přirozeného ochranného filmu, a kůže se tak stává citlivější. Trpíte-li na suchou pleť či v horším případě ekzémy, horké sprchy se vyvarujte,“ podotýká lékař Bohumil Ždichynec. „Pánové by se navíc měli obloukem vyhnout i pravidelné vaně plné horké vody. Má totiž výrazný negativní vliv na jejich potenci a plodnost,“ uzavírá.