Probudili jste se s červenými kousanci na těle a je vám jasné, že se nejedná o vyrážku ani komáří bodnutí? Možná se o svou postel dělíte se štěnicemi.
Štěnice jako parazit toužící po lidské krvi
Štěnice domácí někdy nazývané jako štěnice postelní jsou polokřídlý hmyz, který patří mezi nejběžnější lidské parazity. Vypadají jako světlé či tmavě hnědé ploštice bez křídel velké 4-5 mm. Mají ploché oválné tělo se třemi páry nohou a tykadly na hlavě. Jakmile nasají krev, jejich tělo se zaoblí. Štěnice jsou rozšířené po celém světě a velmi obtížně se hubí. Ačkoliv si to spousta lidí myslí, výskyt štěnic nijak nesouvisí s úrovní hygieny. Nepříjemného parazita si můžete přivézt z luxusní dovolené i návštěvy pořádkumilovných přátel. Broučci se k vám navíc mohou dostat i ze sousedního bytu, přes chodbu nebo přes stoupačky.
7 mýtů, které promění úklid v naprostý horor. Tyto „vychytávky“ raději nezkoušejte!
Štěnicím nevadí ani dlouhé hladovění
Štěnice žijí průměrně 1-1,5 roku a mají několik vývojových stádií: vajíčko, nymfa, dospělec. Vajíčka mají bílý podlouhlý tvar o délce necelého milimetru. Nymfa se světlým zbarvením je dlouhá asi 1,3 mm a má 5 vývojových stádií, kdy se v každé z nich potřebuje napít krve, aby se mohla dále vyvíjet. Jedno její vývojové stádium trvá asi 30-50 dnů při teplotě 23-25°C. Štěnice se velmi snadno a rychle množí a o hladu vydrží dlouhých 70-136 dní.
Přes den odpočívají, večer vylézají
Během dne bývají štěnice ukryté ve stěnách, v podlahách nebo nábytku. Pokud víte, kde hledat, jejich úkryt můžete snadno objevit. Štěnice totiž žijí v koloniích a zanechávají po sobě výkaly, svlečky a vajíčka. Během noci vylézají, aby se napili lidské krve. Cílí především na odhalená místa nepřikrytá peřinou. Po kousnutí se na kůži objevuje svědivý puchýřek, který se podobá kousnutí komára nebo jiného bodavého hmyzu. Proto může trvat delší dobu, než si všimnete, že žijete se štěnicemi.
Video: Britský pár spal šest let v posteli plné štěnic. Tak probíhala dezinsekce
Jak se pozná kousnutí štěnice?
Hlavním vodítkem je, že se kousance objevují v řadě nebo trojúhelníku po třech a více štípancích. Pupínky každou noc přibývají a v případě vyšší citlivosti mohou vyvolat výraznější kožní reakci nebo větší ložiska podobná kopřivce. V případě poškrábání se mohou štípance zvětšit a naplnit hnisem. Pokud stále nemáte jistotu, zda jste pokousaní od štěnic, hodně vám napoví pohled pod postel nebo za ni. Pokud ihned štěnice neuvidíte, možná si všimnete černých teček, tedy výkalů štěnic.
Nejobvyklejší úkryty štěnic:
- okraje, švy, zipy a pružiny matrací a čalounění
- záhyby povlečení
- kraje konstrukcí postelí a sedaček
- vnitřní části nábytku
- rámy zrcadel a obrazů
- obklady zdí
- dveřní panty a zárubně
- knihy
- elektrické zásuvky a rozvody
- díry od hmoždinek
- spodní část tapet
- plakáty na stěnách
- okraje koberců
Jak ušetřit čas při úklidu. Čím si přiděláváme nejvíc práce?
Odkud se k vám mohou štěnice dostat?
- Z ubytovacích zařízení (hotely, penziony, chaty) a dalších rekreačních objektů
- Z lůžkových vlaků, lodí a letadel
- Ze zaměstnaneckých šaten
- Z bytů nižších sociálních vrstev – nevyhovuje jim špína, ale spíš fakt, že se je nikdo nesnaží zahubit
Test na štěnice
Přítomnost štěnic vám pomůže otestovat speciální past na štěnice. Pořiďte si plastovou ampuli s feromony a umístěte ji do okolí své postele. Kolem ampulky nastražte lepicí pásky, na které se přilákané štěnice nalepí. Jestliže na pásce nějaké štěnice do pár týdnů objevíte, začněte co nejdříve jednat.
Hubení štěnic svépomocí
Boj se štěnicemi může být nadlidský úkol. Nejdůležitější je začít jednat ihned poté, co zjistíte, že máte co do činění se štěnicemi. Pokud nezačnete včas, hrozí, že se štěnice rychle rozmnoží. Proti štěnicím si můžete pořídit různé insekticidy. Nejlépe uděláte, pokud si necháte v obchodě poradit. Jelikož je klasický Biolit na štěnice nedostatečný, můžete vyzkoušet jiný sprej na štěnice.
Co odpuzuje štěnice?
Hledáte-li přípravek, co nesnáší štěnice, inspirujte se u našich předků. Dříve se na hubení štěnic používaly především bylinky, jako je máta a ploštičník. Dobře funguje také exotické koření, tabák, konopí a terpentýn. Štěnice prý nesnáší ani vápenatý či křemelinový prach, který je vysušuje. Tito parazité mají přirozené nepřátele, jako jsou švábi, pavouci, roztoči, mravenci a stonožky. Jejich použití v domácnosti však není příliš chytré a dá se přirovnat k přísloví „Vytloukat klín klínem“.
Úplné odstranění těchto parazitů je obtížné i pro profesionály. Proto je nutné se obrnit trpělivostí. Abyste měli co nejvyšší šanci se štěnic nadobro zbavit, je třeba dodržet několik zásad a podmínek.
- Do hubení štěnic se pusťte už ve chvíli, kdy jsou parazité v počátečním vývojovém stádiu.
- Pořiďte si komerčně vyráběný insekticid, který zvládne zabít všechny jedince ve vašem bytě.
- Po použití insekticidu nesmí v domácnosti zůstat jediné vajíčko štěnice. Vše pečlivě vysajte a nakonec zkontrolujte každý centimetr bytu.
- Veškeré prádlo, povlečení a další textilie vyperte na co nejvyšší teplotu.
Odborníci si se štěnicemi zaručeně poradí
Pokud se vám domácí hubení nepodaří, povolejte profesionální deratizátory, kteří mají se štěnicemi zkušenosti. Odborníci mají k dispozici speciální insekticidy s vysokou koncentrací účinných látek a další prostředky, které jsou běžně neprodejné. Deratizace většinou trvá 1-2 hodiny a stojí od 2 do 6 tisíc podle velikosti bytu. Jelikož však jedna návštěva často nestačí, připravte se na to, že budou potřeba minimálně 2 aplikace postřiku v intervalu několika dnů až týdnů.
Při výběru vhodné firmy se ptejte na certifikát, který firmu opravňuje k činnosti deratizace. Každý odborník by vám měl být schopný zodpovědět všechny vaše dotazy a rychle reagovat na vaši poptávku.
Jak zabránit opětovnému zamoření bytu štěnicemi?
- Při návštěvě jakéhokoliv ubytovacího zařízení důkladně prohlédněte postele, pohovku, koberce, skříně, zásuvky i rohy místností.
- Pořádně zkontrolujte postel, na které budete spát. Nejvíce by vás měla zajímat matrace a povlečení.
- Zavazadla ani další osobní věci nikdy nepokládejte k blízkosti postele ani na koberec. Jinak riskujete, že si štěnice odnesete v zavazadle domů.
- Místo pod postelí nechávejte volné a neukládejte tam zavazadla ani obuv.
- Jakmile se vrátíte domů, veškeré věci si důkladně prohlédněte a oblečení ihned vyperte.
Přejeme vám vítězství v boji nad štěnicemi!