Neměli bychom se tolik stresovat, protože stres je hlavním spouštěčem civilizačních chorob a vůbec stojí za vším možným. Je také důvodem, proč se vám nedaří zhubnout a proč je váš metabolismus pomalý. Jak tedy stres rychlost metabolismu ovlivňuje? Jak zabránit tomu, abychom v důsledku stresu nepřibíraly?
Stres a kortizol
V reakci na stres tělo vylučuje kortizol. Například při cvičení je vylučování kortizolu zcela normální a žádoucí, jelikož tělo se tak tréninku přizpůsobuje. Stres a vylučování kortizolu je tak přirozenou součástí cvičení. Co však přirozené a žádoucí není, je chronicky zvýšený kortizol.
Ráno je hladina kortizolu nejvyšší
Během dne se kortizol pohybuje v cyklech, přičemž ráno je přirozeně nejvyšší a postupně během dne klesá, večer by měl být nejnižší, to vám umožní snadno usnout.
Vysoká hladina kortizolu večer narušuje nejen spánek
Je-li však hladina kortizolu vysoká i večer, nejenže budete mít problémy se spánkem, ale také se naruší metabolické procesy, spalování tuků a může dojít i k úbytku svalové hmoty. Neustále zvýšená hladina kortizolu nejenže snižuje množství svalové hmoty, ale také stojí za nárůstem váhy, snížení funkce imunitního systému a za snižováním hustoty kostní hmoty.
Ne vždy je tak cvičení pro hubnutí žádoucí
Kontraproduktivní tak může být náročné a časté cvičení. Vaše tělo nemusí tak silnou zátěž zvládat a bude mít problémy s regenerací, která je po cvičení velmi, ale opravdu velmi důležitá. Problémy se zvýšeným kortizolem nastávají i při cvičení krátce před spánkem, kdy se nestačí kortizol snížit. Možná právě proto míváte problémy v noci usnout.
Stres zpomaluje rychlost metabolismus
Člověk by byl řekl, že čím vystresovanější jsme, tím rychleji metabolismus pracuje, jenomže je tomu právě naopak, alespoň to tvrdí nedávné studie, které vyvrací dřívější teorie o tom, že stres naopak metabolismus zrychluje. Metabolismus se zpomaluje a my pálíme méně kalorií, a to až o 100 kcal denně. Právě proto je odpočinek nejen po cvičení tolik důležitý.
Vystresované ženy pálí o 104 kcal méně
Výzkumníci z Ohio State University podrobili testu 58 žen, jejichž průměrný věk byl 53 let. Naservírovali jim jídlo o 930 kcal, které obsahovalo 60 gramů tuku. Jídlo se skládalo z krůtích párků, vajíček, sucharů a masové omáčky. Pokrm musely ženy sníst do 20 minut. Všem dámám poté změřili rychlost metabolismu, hladinu cukru v krvi, triglyceridů, inzulinu a stresového hormonu kortizolu.
Nevystresované ženy jsou na tom lépe
Ženy byly mimo jiné dotazovány na míru stresu z předešlého dne a právě u těch, které vypověděly, že zažily alespoň jednu stresující událost, bylo naměřeno, že spalovaly o cca 104 kcal méně než ženy, které neuvedly žádnou stresovou událost z předchozího dne.
Rafička váhy může za rok povyskočit o 5 kilogramů
Takový rozdíl v rychlosti metabolismu může vést k váhovému nárůstu až pět kilogramů za rok. Ženy ovlivněné stresem také vykazovaly vyšší hladinu inzulinu, který přispívá k ukládání tuku. Příliš mnoho stresových situací tak skutečně může vést k nárůstu váhy, nehledě na to, že když jsme ve stresu, máme tendenci jíst nesprávné potraviny, jako jsou čokolády, oplatky, majonézové saláty a tak podobně, každá si doplníme ten svůj hřích. Zkrátka nehledíme až tolik na to, co je pro naše tělo a hubnutí žádoucí a co ne. Přidejte k tomu zpomalený metabolismus a už máte jednu z možných příčin, proč se vám s hubnutím nedaří.
Jak metabolismus ovlivňují nasycené a mononenasycené tuky?
Jenomže to jídlo, které výzkumníci ženám dali, člověk na posezení běžně nesní, tudíž účastnice výzkumu rozdělili ještě do dvou skupin a každé z nich dali jiný druh jídla s vysokým podílem tuku. Jedna skupina dostala jídlo obsahující zejména nasycené tuky, zatímco druhé skupině se v jídle objevoval slunečnicový olej s mononenasycenými tuky.
Žádný rozdíl
Rychlost metabolismu však byla srovnatelná, jak u první, tak u druhé skupiny, třebaže odborníci předpokládali, že skupina, která konzumovala nasycené tuky, bude mít metabolismus pomalejší.
Deprese v kombinaci se stresem zpomalují metabolismus
Při výzkumu také odborníci vzali v potaz otázku deprese a zjistili, že dříve prodělaná deprese na rychlost metabolismu vliv neměla, zatímco aktuální deprese v kombinaci se stresem v práci nebo v rodině, měla na metabolismus zpomalující efekt.
Zvýšená hodnota tuku v krvi v důsledku deprese
Ženám, které stresu a depresi ten moment čelily, byl naměřen výrazně zvýšený podíl tuku v krvi. Nelze však aplikovat tatáž zjištění na muže pro rozdílnosti ve způsobu ukládání tuku a v hormonech.
Co se dá proti stresu dělat?
V dnešním světě lze jen stěží ovlivnit míru stresu, proto rada „nestresujte se“ je zcela zbytečně provokativní. Co ovšem ovlivnit můžete, jsou potraviny, které ve stresu máte potřebu konzumovat. Nemusí jít o změny přímo drastické.
Ne všechny čokolády jsou hřích
Tak vezměte si třeba čokoládu. „Rozežrané“ budete vždy po mléčné sladké čokoládě, ale budete-li mít namísto mléčné čokolády v šuplíku hořkou vysokoprocentní, bude vám stačit jen maličké množství. Normálně byste tak zvládli celou tabulku mléčné čokolády jako nic, kdežto ta vysokoprocentní čokoláda vaši chuť (alespoň u většiny) po čokoládě uspokojí třeba jen dvěma čtverečky.
Bojuj nebo uteč
Stresové situace vyvolávají reakci nadledvinek, kterou známe jako odezvu „bojuj nebo uteč“ (fight or flight). Glykogen v játrech a svalové tkáni se tak připraví jako zdroj rychlé energie k okamžitému použití.
Před novodobým stresem není potřeba utíkat nebo bojovat
Nárůst takové energie byl velmi efektivní u pračlověka, když musel čelit náhlému útoku tygra, například. Pračlověk tak tuto energii využil buď k útěku, nebo k boji. I dnešní člověk zažívá odpověď těla k boji nebo k útěku, jenomže nečelí už nebezpečí roztrhání tygrem, ale jiným moderním zdrojům stresu, před kterými ale není potřeba utíkat nebo s nimi fyzicky bojovat.
Nekončící stres
Na rozdíl od toho pračlověka, kterému šlo o život, nám dnes jde o zdraví. Sice nás tygr neroztrhá, ale sužuje nás dlouhodobý stres, který mnohdy nemá konce. Výzkumníci z University of New Mexico přišli se zjištěním, že stresové faktory dnešní doby tak mnohdy vedou k potřebě se přejídat, příkladem budiž emoční přejídání a k úbytku svalové hmoty.
Vystresovaní zaměstnanci trpí metabolickým syndromem
Před několika lety byl v British Medical Journal publikován článek, ve kterém se psalo, že se u zaměstnanců, kteří se v práci chronicky stresují, vyskytuje až dvojnásobek případů metabolického syndromu než u těch zaměstnanců, kteří nejsou pod výrazným stresem.
Metabolický syndrom
Co si pod pojmem metabolický syndrom představit? Metabolický syndrom je skupina rizikových faktorů, které se vyskytují společně a které často mívají na svědomí mrtvici, cukrovku II. typu nebo onemocnění srdce. Jejich společným jmenovatelem jsou předčasné komplikace zdravotního stavu. Největším průšvihem metabolického syndromu je fakt, že se člověk necítí být nemocným, proto se například nehýbe nebo se nesnaží jíst zdravě.
Zvýšená hodnota kortizolu má na svědomí tuk na břiše
Produkce kortizolu pod chronickým stresem může udělat hubnutí pořádně složité už z několika důvodů. Víme už, že vysoká hodnota tohoto hormonu napadá svalovou tkáň a zpomaluje metabolismus. Navíc nadměrné množství kortizolu má na svědomí ukládání tuku především v oblasti břicha. Takže pokud vás dlouhodobě trápí tuk na břiše, kterého se nemůžete zbavit, je potřeba řešit nejen stravu a cvičení, ale také stres.