Skutečně suchá pleť, o kterou se pečuje vhodnými přípravky, nemá sklony k tvorbě akné. Zvolte dobrý kosmetický prostředek a klidně si nechte poradit. Pokud své suché pleti věnujete správnou péči, ujišťuji vás, že se vám to vyplatí. Jen buďte trpěliví.
Suchá pleť a akné. Co s tím?
Suchá pokožka souvisí s nedostatečným vytvářením kožního mazu, postupnému ztenčování vrstev kůže a následným napínáním a zvýšenou křehkostí. Tento typ pleti se jednoznačně dědí, ale můžete se k ní „dopracovat“ i vy sami, pokud používáte nevhodné kosmetické přípravky. Vyloučit nelze ani nepříznivé působení vnějších vlivů. Nejčastěji se uvádí: nevhodná životospráva, pobyt v nadměrně znečištěném prostředí nebo nesprávná péče.
U suché pleti se obecně ví, že je potřeba promašťovat ji mastným krémem. I tady platí, že méně znamená více. Pokud to s mastnými krémy přeháníte, ucpáváte kožní póry, potom je vyrážka nebo nehezké akné na světě hned. Čili, na akné si zaděláváte, když to dlouhodobě přeháníte s mastnými krémy
Ať už se jedná o suchou kůži, o pupínky na tváři a kolem nosu, šupinatění nebo hrubou kůži v obličeji, je potřeba si ujasnit pár věcí. Suchá kůže opravdu nemá sklony k tvorbě akné. Pokud se občas přece jenom objeví nějaká nesrovnalost nebo nedokonalost, ujasněte si nejprve příčiny.
Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?
Vysušená pleť. Jaké jsou vlastně příčiny?
Příčinou vzniku potíží u suché pleti bývá stres, nezdravý životní styl a hormonální nerovnováha. Tak, a co s tím?!
Nejprve se zaměřte na správnou kosmetiku suché pleti a začněte správným čištěním. Čistit pleť neznamená, že jí umyjete vodou z vodovodu za použití jádrového mýdla s jelenem. Pokud čistíte pleť obyčejným mýdlem a vodou, zbavujete pokožku přirozeného a ochranného filmu a pleť pak má tendenci k ještě většímu přesušení a k pnutí. Její obrannou reakcí je rychlejší tvorba mazu a ucpávání pórů. Ucpané póry se zanítí, v důsledku nesprávného čištění vznikne akné a tak pořád dokola. Suchá pleť se tak postupně stává pletí problematickou. V důsledku popsaného procesu se i suchá pleť začne trápit s nepříjemným akné. Už tomu rozumíte?
Citlivá aknózní pleť
Na tento typ pleti se doporučuje speciální čistící voda pro suchou pleť, která se používá ráno i večer, hydratační krém používaný taktéž dvakrát denně po vyčištění pleti a mast (na suchou, citlivou a aknózní pleť – antibiotikum, které napíše dermatolog).
Suché akné. Co to vlastně je?
Suchá pokožka není sama schopna vytvořit si dostatečnou vrstvu kožního mazu, dochází u ní k postupnému ztenčování kůže, která se stává napnutější a křehčí. Tento typ pleti je velmi citlivý k vnějším vlivům, které mimořádně ovlivňují její kvalitu, včetně následných projevů. Tyto projevy se vyskytují ve třech stupních:
- Suchá pokožka s nižší koncentrací přirozených hydratačních látek a sníženou schopností vázat aktivně vodu. Příčinou je hrubnutí kůže a zvyšování jejího napnutí.
- Mimořádně suchá pokožka, kterou nacházíme často v oblasti rukou starších osob. Kůže je suchá, popraskaná, může mít tendenci k šupinatění.
- Suchá atopická pokožka. Tento, 3. a nejtěžší stupeň suché pokožky, je mimořádně náchylný ke vzniku atopického ekzému, který nerozpoznaný a neléčený, vede k olupování, svědění, zarudnutí a následnému zanícení pokožky. Často je, mylně označován termínem akné, někdy suché akné. Tady může pomoci cílenou léčbou pouze dermatolog.
Suchá pleť s pupínky
Suchá plet s pupínky spadá do kategorie velmi suché pleti, která v důsledku přesušení vytváří bolestivá, svědivá, mnohdy postupně zarudnutá místa s pupínky. Tato pleť je náchylná na viry a bakterie, a právě proto může dojít k následnému zanícení pokožky a dalším komplikacím.
Prvořadá je péče o ni s výběrem optimální kosmetiky, neexperimentovat, přípravky často neměnit a v případě dlouhotrvajících potíží navštívit odborného lékaře.
Suchá pleť v obličeji neboli šupinatění kůže
Suché pleti chybí tuk a vlhkost. Suchá pleť má větší sklon k vráskám a je velmi přecitlivělá k vnějším vlivům. Velmi rychle se stává matnou, drsnou, citlivou, na každý podnět snadno reaguje podrážděním, zarudnutím nebo šupinatěním. Podráždění vyvolá například: krátký pobyt v chlorované vodě bazénu, sauně, soláriu, v místnosti s klimatizací nebo při pobytu venku v chladném počasí.
O suchou pokožku se musíte dobře starat, protože zanedbání péče může způsobit další vysušení nebo rychlou tvorbu vrásek. Suchá pleť totiž výrazně hůře odolává vstupu bakterií nebo virům, což vám může mimořádně zkomplikovat život.
Suchou pleť v obličeji se sklonem k šupinatění je potřeba kromě perfektního a přitom šetrného čištění i pravidelně promazávat krémy s vazelínovým základem a chránit před povětrnostními vlivy.
Nejlepší kosmetika na problematickou pleť
Na problematickou pleť se doporučuje lehký hydratační krém pro normální a smíšenou pleť, včetně pleti s občasným výskytem problematických partií a pupínků. Zkuste sáhnout třeba po krému s kanabidioly (CBD).
Důvodů je hned několik:
- Krém obsahuje kanabidiol (CBD), který ovlivňuje a napomáhá řešit většinu problémů pokožky.
- Obsahuje, ale taktéž kyselinu hyalurinovou a rostlinné ceramidy, které zajišťují bohatou hydrataci. Arganové máslo zanechává na pleti ochranný film a lecitinový komplex pomáhá zabraňovat odpařování vody z pokožky.
- Při pravidelné aplikaci ráno a večer, má pleť sjednocený barevný tón, je zmatněná a bez viditelných potíží.
- Při mrazech, jakoukoli pleť, obzvláště tu suchou či problematickou, překryjte ochranným krémem nebo krémem výživným.
Jak čistit aknózní pleť? Poradíme vám!
Čištění pleti s výskytem akné je mnohokráte diskutované téma. U většiny stále přetrvává názor, že jde o pleť, o kterou není dobře postaráno. Že akné vzniká u lidí s nedostatečnou hygienou. Omyl, přátelé! A veliký!
Tato rozšířená fáma dokonce přispívá k tomu, že pleť bývá dále nadměrně nešetrně čištěna, což stávající potíže dále zhoršuje. U aknózní pleti, stejně jako u pleti suché, dbejte velmi na to, čím, jak a kdy o ni budete pečovat.
Akné totiž neznamená nečisté! Akné je spojeno s poruchou odlupování zrohovatělých buněk, které postupně vedou k ucpání povrchu mazové žlázy, k dalšímu ucpání vývodu, maz tudíž nemůže volně procházet na povrch kůže, vznikne drobná trhlinka a ta umožní vstupu bakteriím. Bakterie se rychle rozmnoží a vznikne klasický zánět při akné.
Mastná pokožka má větší sklony k tvorbě akné, nicméně, není podmínkou pro vznik aknózní pleti.
Správná technika při čištění aknózní pleti
Mastná a aknózní pleť vydrží intenzivnější čistící kůru, než suchá pleť s tvorbou akné. I tady je však zapotřebí najít správnou pleťovou řadu a správnou techniku čištění.
Povrchové čištění aknózní pleti:
- Pleť vždy nejprve opláchněte vlažnou vodou, potom je doporučováno, při zavřených víčkách, nastříkat na pleť biodermální vodu ve spreji, kterou vám doporučí v kosmetickém salónu. Ta dovede rozvolnit kožní póry a pleť změkčit.
- Následně se doporučuje aplikovat čistící gel proti akné nebo ke zmírnění potíží. Aplikujte za pomoci konečků prstů, vklepávejte, nebo použijte kosmetický tampón, kterým krouživými pohyby gel rozetřete. Nepoužívejte velkého tlaku a aplikujte nejen na kůži obličeje, ale i dekoltu a krku. Pokud je pleť velmi mastná, nechte působit alespoň 1 minutu.
- Po uplynutí doby gel odstraňte vhodným tonikem pro problematickou pleť se sklonem k akné. Pokud máte problematickou pleť sušší a citlivou, potom použijte tonikum vysoce hydratační.
Hloubkové čištění aknózní pleti:
- Hloubkové čištění pleti následuje jen v těch případech, kdy je pleť výrazně hrubá, intenzivně mastná, lesklá a vykazuje četné komedony.
- Hloubkové čištění si klade za cíl ještě více rozvolnit rohovou vrstvu kůže a usnadnit odstranění ložisek akné. K tomuto účelu se používají, alespoň většinou, práškové masky s izotermickými (tepelnými) účinky.
Čištění pleti a její péče by měla být vždy pravidelná, s použitím těch nejšetrnějších kosmetických přípravků. Své pleti proto věnujete mimořádnou péči a posuzujte její aktuální stav. Nikdy, ale nezapomínejte na to, že na vaší pleti se projevuje i nedostatek spánku, špatné stravovací návyky a stres.