Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Svalová horečka po cvičení nebo sexu. Proč se nemůžeme ani hnout?

Snad každý z nás někdy v životě zažil svalovou horečku. O co vlastně jde, proč k ní dochází a v jakých případech se s ní můžeme setkat? Většinou se objevuje po náročném fyzickém tréninku, cvičení a sportu, ale můžete ji mít třeba také po sexu. To jste nečekali, co? Ovšem záleží na tom, po jakém sexu…

Jak se projevuje svalová horečka?

Znáte to, jdete do fitka nebo zdolat vrchol a říkáte přátelům: “Druhý den nebudu moct chodit.” A to je přesně ono. Na druhý den po výrazné fyzické zátěži, kdy jste očividně podali větší výkon, než na jaký jste běžně zvyklí, nastává výrazná svalová únava a bolest , nebo až svalová horečka. Projevuje se tak, že nemůžete bolestí dobře chodit, nemůžete zvednout paži, zkrátka běžně pohybovat končetinami a celým tělem, a to skrze velkou bolest a napětí ve svalech. Objevují se také svalové křeče nebo otoky, někdy i skutečná horečka. Člověk se cítí tak schvácený, že zvládne maximálně tak ležet. Tento stav trvá v lehčích případech a u trénovaných osob dva dny, u těžších případů a netrénovaných osob třeba nebudete chodit bez bolesti celý týden.

Někdy může svalová horečka nastat také opožděně, první den po zátěži můžete všem tvrdit, že vaše kondice je naprosto skvělá, protože vám nic není, ale ten druhý den vás to třeba už položí. U každého totiž probíhá svalová horečka jinak a také různě dlouho trvá. Ve svalech se také mohou nadělat trhlinky, jejichž zahojení právě vyžaduje nějaký čas. Tělo se jednoznačně svalovou horečkou brání další zátěži, protože by ji už neuneslo. Stačí si jenom odpočinout a za pár dní zase budete fit.

Kostival lékařský vykopáváme na jaře a na podzim. Jak si z něj vyrobit mast či tinkturu?

Proč vzniká svalová horečka?

Bolest svalů vzniká z jejich přetížení. Nejen u sportovců, ale v podstatě u každého. Každý člověk má hranici, ze kterou už dále nedokáže jít bez bolesti. Pokud se organismus přetíží, mohou se potrhat svaly, dojde k celkovému přehřátí, k velké únavě, snížení výkonu a k výrazné bolesti svalů a kloubů, ke svalovým křečím.

Skutečná horečka se však neprojeví vždy, i když se člověk často cítí, jako by měl minimálně pořádnou chřipku a horečku 40°C. Může však dojít ke zvýšení teploty kvůli přehřátí organismu. U chřipky jsou zimnice a horečka zcela normální, ale u vážných případů svalové horečky se mohou objevit také. V těle totiž dochází i k zánětu postižených svalů. Teplota a bolest svalů patří i k běžným příznakům u viróz a mnoha dalších onemocnění. Nejedná se však o klasickou svalovou horečku, která nastává následkem přetížení po sportovním výkonu. Je proto třeba rozlišit, z čeho vlastně horečku máme a co nám je.

Problémy může také způsobovat kyselina mléčná, která se po nadměrném výkonu hromadí ve svalech jako důsledek anaerobní glykolýzy, tedy procesu štěpení cukrů na glukózu, která poskytuje energii buňkám. Aby ke hromadění laktátu – kyseliny mléčné nedocházelo, sportovci mají své fígle, jak tomu předejít nebo jak toto riziko snížit. Jde o pomalý běh nebo chůze, cvičení, vyklusávání, prodýchání a okysličení celého těla po výkonu. Tímto se sníží únava a bolest svalů – nahromaděná kyselina mléčná se z těla může zase rychle dostat pryč.

Běhání a kyselina mléčná. Proč pomáhá práce s dechem po tréninku?

Svalová horečka v těhotenství

Opravdovým problémem může být svalová horečka v těhotenství, proto by k ní vůbec nemělo docházet. Každá těhotná žena, která takto přecení své síly velmi riskuje, a pokud se nejedná o výkon v rámci záchrany svého nebo něčího života, je to skutečná hloupost a ohrožení svého miminka. Křeče svalů, přehřátí a silné prokrvení těla by mohly vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Stejně tak není vhodné, ihned po porodu v rámci nějaké snahy o to dostat se znovu do kondice a zhubnout nadbytečné kilogramy, přeceňovat své síly a naplno hned trénovat. Rizikem u kojící ženy může být i nahromadění kyseliny mléčné ve svalech, což je proces, který není v souladu s tvorbou mléka. Navíc velké prokrvení by mohlo zhoršit hojení poporodních poranění, pokud začnete s námahou příliš brzy.

Svalová horečka po sexu

Svalová horečka může mít různý průběh a probíhat po jakékoli námaze, a to u každého. Určitě jste také někdy viděli svalovou horečku u psa. Není ničím neobvyklým třeba svalová horečka po jízdě na kole, nebo svalová horečka po sexu. V tomto případě je zřejmé, že jsme při sexu zrovna neleželi naznak jako hadrová panenka a sex netrval pověstné 3 minuty. Máme na mysli opravdový několikahodinový vášnivý sex, který se dá považovat za regulérní sportovní výkon. K tomu je potřeba mít dostatek sexuálního apetitu, vůle a času. I v posteli se zkrátka můžeme pořádně přetáhnout a přecenit své síly. Většinou si ale ještě nikdo nestěžoval, že by to nestálo za to…

A hlavně – pravidelným tréninkem se odezva svalů rozhodně zlepší…

Zvyšování kondice a tréninkový plán

Zvyšování kondice musí být samozřejmě postupné a dle předem stanoveného tréninkového plánu. Někdy zkrátka stačí jen pravidelně cvičit nebo chodit běhat, tělo si zvykne a bude schopné čím dál tím vyššího výkonu. Nejhorší, co můžete udělat, je přetížit své netrénované tělo najednou. Tímto způsobem nedochází pouze ke svalové horečce a trhlinám svalů, ale k mnoha bolestivým a nebezpečným zraněním, od natažení svalu, přes jeho utržení či vymknutí kolena, kotníku, až po zlomení nohy.

“Nejsem vůbec trénovaná a kolegyně z práce mě poprosila, abych nahradila jednu závodnici v jejich sportovním týmu na jednorázové zábavné akci, která spočívala v delší překážkové dráze. Kývla jsem ji na to, proč ne? Jsem mladá, zdravá a všichni předpokládali, že to zvládnu. Bohužel jsme se s kolegyní večer zapovídaly a daly si pár skleniček vína, ani jsem se moc dobře nevyspala a ráno byl nástup na akci. Trasa byla mnohem náročnější a delší než jsem čekala. I když jsem v průběhu závodu chtěla z důvodu vyčerpání všech svých tělesných sil odstoupit, neudělala jsem to. Slíbila jsem to a dotáhla jsem to až do konce. Následujících několik dní jsem se však nemohla ani hnout, protože jsem dostala pořádnou svalovou horečku a bez prášku od bolesti bych ani neusnula…” svěřuje svou zkušenost dvacetiletá Monika, která se později stala členkou sportovního týmu a začala pravidelně trénovat.

Jaké jsou nejčastější příčiny únavy a kdy mohou být vážné

Jak na svalovou horečku a co proti bolesti?

Pokud vás postihne svalová horečka, je velmi důležité, abyste si odpočinuli a nijak se nezatěžovali. Pijte hodně vody, čím více, tím lépe. Prášky od bolesti jsou pro slabochy, navíc by vám mohly ublížit. Víte proč? Jednoduše potlačí přirozenou bolest, která vás chrání před další námahou a zatěžováním těla. Zkuste raději zdravou výživu a bylinky – a během rekonvalescence se zaměřte spíše na lehkou stravu. Pokud máte vysokou horečku, vezměte si analgetikum – paracetamol. 

Nutností je hořčík, a to ve větších dávkách, ideálně také v kombinaci s vápníkem a vitamínem C. Sežeňte si rozpustné megadávky hořčíku pro sportovce, uleví vám od svalových křečí. Postupně můžete zkusit lehkou masáž, horkou sprchu, saunu. Pomůže vám namazat si tělo třezalkovým olejem – ale nechoďte s ním na slunce, ležte v posteli! Výborný je také esenciální levandulový olejíček, který vám v nějakém základovém oleji pomůže uvolnit svaly a a napětí.

Z bylinek je perfektní kostivalová tinktura, kostivalový gel nebo kostivalová mast k zevnímu použití, dále také gel z koňského kaštanu, arniková mast a podobné záležitosti. Pomoci vám může i homeopatikum Arnica, spíše v nižším ředění, například Arnica 5 CH nebo Arnica 9 CH. Jakmile svalová horečka ustoupí, měli byste začít pomalu tělo začít rozhýbávat mírnou zátěží.

Nedostatek hořčíku způsobuje hlučnost, agresivitu i infarkt. Jak doplnit jeho deficit?

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Svalová horečka po cvičení nebo sexu. Proč se nemůžeme ani hnout?