Menu
WomanOnly
Domácnost

Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

9. 2. 2022

Svilušky na jabloních, jahodách i na pokojových rostlinách dokáží napáchat značné škody. Pokud pěstujete v domácnosti jakoukoliv zeleň nebo dokonce máte zahradu, je třeba mít se na pozoru. Co dělat, když tito osminozí žrouti napadnou vaši zeleň? Jak tomu předejít? A proč se ve skutečnosti nemusíme bát neblaze proslulých kousanců od svilušek?

Co jsou svilušky? Je jich okolo 150 druhů

Kam vlastně zařadit svilušky? Roztoče určitě znáte: rozmanitá skupina v rámci třídy pavoukovců zahrnuje mimo jiné také otravná klíšťata a různé mikroskopické potvůrky, které nám žijí (nejen) v posteli. Sviluška je také roztoč – nežere však krev ani odumřelou kůži nýbrž rostlinná pletiva. Svilušky poškozují listy a berou jim živiny, což způsobuje chřadnutí. Na rostliny i kladou vajíčka, a to za použití kokonů podobných pavučinám.

Za četnými lidskými snahami svilušky likvidovat stojí jejich schopnost výrazně zhoršit zdraví a kvalitu pěstovaných rostlin. Podle toho, na čem si rády pochutnávají, jsou často pojmenovány i jejich konkrétní druhy. Například:

  • Tetranychus urticae – sviluška chmelová: Na okurkách, bramborách, rybízu a samozřejmě i na chmelu. Tento druh napadá celkem okolo 300 druhů rostlin – klidně by se mohl jmenovat třeba „sviluška obecná”. Je to nejrozšířenější druh svilušky. Její tělo má žlutou či hnědou barvu, zespod má tmavé skvrny.
  • Panonychus/Tetranychus ulmi – sviluška ovocná: Všestranná ale hlavně ovocná sviluška – na vinné révě, na jabloních, a dokonce i na citrusech. Má načervenalou barvu a světlé chloupky.
  • Bryobia praetiosa – sviluška rybízová: Přebývá na trávě, jeteli i různých ozdobných květinách, jahodách či rybízu. Je červeně zbarvená. U nás jde o vzácného roztoče bez významného destruktivního potenciálu.
  • Bryobia rubrioculus – sviluška jabloňová: Jedná se o jednu ze svilušek jabloní, která však u nás žije jen v menším množství. Její zbarvení je tmavě hnědočervené.
  • Oligonychus ununguis – sviluška smrková: Jméno tohoto roztoče je důkazem, že svilušky se neštítí ani jehličnatých stromů. Přestože je globálně rozšířená, opět jde o u nás nevýznamný druh. Není však zdaleka jediná, která nepohrdne jehličnatou dřevinou – svilušky na tújích jsou kupříkladu dosti běžný problém.

Sviluška a sametka: Svilušky v kůži nežijí, larvy sametek ano

Je všeobecně známo, že málokterý štípanec svědí tak dlouho jako od svilušky. Kousance a štípnutí, o kterých je řeč, však svilušky nezpůsobují. Ne že by si sviluška nedokázala uždíbnout kousek naší pokožky, ale většinou nemá důvod. Malinký červený „pavouček”, který dokáže opravdu nepříjemně pokousat, má se sviluškami společný jen hovorový název.

Skutečný původce těchto štípanců je jiný roztoč – sametka podzimní, hovorově přezdívaná „sviluška podzimní”. Léčba vyrážky, kterou způsobuje, je podle Abecedy zahrady téměř nemožná a musíte počkat, než si tělo poradí samo. Svědění však může zmírnit páchnoucí dryák z česneku, bobkového listu a petroleje. Healthline obecně na kousnutí roztočů doporučuje postiženou oblast pořádně umýt mýdlem a svědění raději než nebezpečným škrábáním snížit antihistaminiky.

Existují ještě muňky a kde se s filckami nejčastěji setkáme?

Proč  a jak způsobuje tato falešná sviluška vyrážku, která tak nesnesitelně svědí? Larvy sametek se na podzim líhnou v půdě, odkud vylézají a vyhlížejí svou oběť. Té zasadí nemilosrdnou podpásovku – zavrtají se do kůže a tři dny se na ní živí zevnitř. Přitom používají velmi dráždivé trávicí enzymy. Na kůži vznikají rozsáhlé fleky, které vypadají jako kopřivka.

Až si bude někdo blízký stěžovat na projevy napadení sviluškami u psa, kočky či sebe samého, můžete jej vyvést z omylu. Svilušky u koček, psů a lidí v kůži neparazitují, dělají to sametky. Projevte však také empatii a podělte se o recept na úlevnou petrolejovou kúru. Opravdu není legrace toto zažít.

Zahrada napadená sviluškami – jak se jich zbavit?

Zpátky ke sviluškám. V zahradě i v domácnosti dokáží nadělat pěknou paseku, i když nás to svědí jen na pohled. Jak poznám, že jsou květiny a plodiny napadené sviluškami? Na listech lze pozorovat zpočátku bílé a žluté flíčky, hlavně ze spodní strany. Svilušky zde pronikají pod povrch rostlinného pletiva, vysávají živiny a vpravují své fytotoxiny.

Svilušky musí mít co žrát a jejich výskyt sám o sobě není zdaleka problematický. Rostlina je schopná i s pár „dírami” v listech přežít a prospívat. Roztoči mají v přírodě dost přirozených nepřátel. V některých letech se však svilušky přemnožují, a v tu chvíli je třeba naší zahradě pomoci. Napadené listy totiž mohou zešednout, zhnědnout a odumřít, což je zásadní ztráta pro celou rostlinu. Jak tomu zabránit?

Prevence proti sviluškám v domácnosti – úprava prostředí

Kromě zahradní úrody jsou svilušky škůdci pokojových rostlin, a to také nechtějte podcenit. Často způsobují jen kosmetické vady, ale jeden nikdy neví. Jakou uplatňovat vůči sviluškám prevenci?

Nepustit je dovnitř moc nejde vzhledem k jejich velikosti. Všimnete si jich pravděpodobně až tehdy, kdy máte svilušky v bytě a skvrnky na rostlinách. A co se týče svilušek ve skleníku, to je také dávno prohraná obrana. Smiřte se s tím, že svilušky přijdou, a zařiďte, aby se jim nedařilo.

Svilušky a mráz si vůbec nerozumí, proto se v zimě spícím zahradním rostlinám uleví. Když se tedy začne ochlazovat, napadnou svilušky pokojové rostliny uvnitř domu a celou zimu, kdy se uvnitř topí, se jim tam dobře daří. Obecně platí, že tito roztoči mají nejraději teplo a sucho. Jedna možnost, jak zredukovat jejich působení, je používat zvlhčovač vzduchu a netopit – to ale může napomoci růstu plísní nebo různých dalších organismů.

Hubení svilušek postřikem

Kdo má svilušky na jahodách nebo jiných ovocných rostlinách a bojí se o úrodu, může sáhnout po některém z mnoha speciálních sprejů. Problém je ovšem, že roztoči si velmi rychle vytvářejí odolnost vůči chemikáliím, takže vám tato metoda pravděpodobně nebude stačit.

Chcete-li svilušky ovocné či svilušky chmelové likvidovat chemickou cestou, můžete dle rady webu Pasti.cz použít například insekticidy, které zabíjejí také roztoče. Patří mezi ně Careo, Talstar či Karate – který navíc funguje jako dlouhodobá ochrana. Mezi přírodnější spreje patří například Neudosan nebo Inporo PS. Jde-li vám konkrétně o svilušky a nikoliv o jiné škůdce, můžete použít přípravek Praktik Sviluška Stop.

Jak se zbavit rybenek? Jde to i ekologicky!

Přírodní metody proti sviluškám – babské rady a recepty

Likvidace svilušek chemií má kromě neúplné účinnosti tu nevýhodu, že může poškozovat i ošetřené rostliny či jejich prostředí. Není divu, že mnoho lidí sáhne raději po něčem opravdu přírodním. I mezi odborně vyvinutými přípravky je mnoho těch na přírodní bázi, jak bylo řečeno. Pokud však chcete jít opravdu přírodní cestou, můžete svilušky hubit nebo alespoň odhánět například podle následujících babských rad.

Jednou z možností je použít na svilušky tabákový výluh. Kromě toho, že nás nikotin uklidňuje a způsobuje nám závislost, je to látka nepříjemná pro hmyz – právě proto ho tabáková rostlina má. Recept najdete například na Abecedě zahrady. Jeho autorce zabral proti mšicím, měl by však fungovat i proti roztočům, jak se píše na SFGate.

Je to jednoduché: stačí hodinu vařit tabák v poměru 150 gramů na 3 litry vody. Pak vodu přeceďte, naplňte rozprašovač. Postříkáte-li rostlinu napadenou sviluškami odvarem z tabáku, mělo by to jejich činnost přinejmenším zpomalit.

Štěnice v bytě. Podle čeho je poznáte a jak se jich zbavíte?

Jak se proti sviluškám ochránit pomocí vonných látek

Kdo chce, může „trápit” svilušky domácími postřiky z jiných aromatických rostlin – prý může zabrat i cibule nebo heřmánek. Výběr ingrediencí do postřiku není úplně intuitivní – vzhledem k tomu, jak často napadne sviluška citrusy, takový citron kupříkladu nemusí být zrovna dobrá cesta. Konkrétně rostliny obsahující terpeny jsou však většinou dobrá volba.

A nemusí jít nutně jen o postřik odvarem. Svilušky na pokojových rostlinách ani na záhonech dlouho nevydrží, bude-li tam pro ně nepříjemný pach. S přihlédnutím k prostorovým nárokům rostlin můžete co nejblíže ohrožených exemplářů vysadit heřmánek, mátu, měsíček, bazalku nebo třeba koriandr.

Pasti na svilušky – pokojovkám i stromům se uleví

Ať máte svilušky na orchidejích, okurkách či na oleandru, jejich likvidaci napomůžete i instalací pastiček. Lepkavé pásky, které lákají (nejen) hmyz, mohou přivábit i leckterého roztoče. Na trhu jsou k dostání lepkavé pasti pro instalaci do interiéru i do zahrady či skleníku.

Jak se zbavit octomilek? Okořeňte je!

Poštvěte na svilušky dravé roztoče!

Jelikož mají svilušky predátory, kteří jejich populaci většinou dokáží udržet na uzdě, i toto je cesta. Ulovení a sežrání rozhodně není něco, proti čemu se organismus svilušky dokáže naučit bránit tak jako proti chemikáliím. Kdo uteče, vyhraje, a běhat umí i predátoři.

Dravé roztoče proti sviluškám seženete stejně snadno jako chemický postřik. Bioagens Typhlodromus pyri se prodává jako pásy plné sviluškožravých roztočů, které se v zimě rozmístí do sadu, zahrady či na vinici. Roztoči se sami rozmnoží a dají se do díla. Takto podobně vám se sviluškami pomohou i slunéčka nebo vosičky.

Chcete-li svilušky hubit za pomoci jejich predátorů, je důležité z toho vynechat veškerou chemii. Chemické přípravky totiž budou zabíjet oba druhy živočichů a jak víme, svilušky jsou z velké části rezistentní. Na kombinaci bioagentů a chemie byste zbytečně prodělali.

Zdroje:

Wikipedia, Pasti.cz, Agromanuál,  Abeceda zahrady, Healthline, SFGate

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Svilušky jsou nenasytní škůdci rostlin. Jak je hubit a mohou pokousat i vás?