Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Svrab hrozí i čistotným. Jak toto infekční onemocnění poznat a léčit?

Svrab je vysoce nakažlivé kožní onemocnění, které způsobuje parazit zákožka svrabová. Většina lidí si svrab spojuje se špatnými hygienickými podmínkami, nicméně nakazit se může v podstatě kdokoliv z nás. Jak svrab vypadá a jak se ho rychle zbavit? Co se stane, když se svrab neléčí? A skutečně je možné vyléčit svrab octem, nebo se jedná o mýtus?

Jak poznat svrab?

Zákožka svrabová je roztoč, který žije v horní vrstvě kůže. Zde vytváří cestičky, ve kterých denně naklade jedno až dvě vajíčka. Samičky měří asi 0.5 milimetru a samečci zhruba o polovinu méně.

Hlavním příznakem svrabu je svědění kůže, k němuž dochází v noci a v teple, typicky tedy po přikrytí peřinou. Často lze svrab poznat také podle toho, že svěděním kůže trpí více členů domácnosti. Vzhledem k tomu, že zákožka svrabová v kůži tvoří úzké cestičky, jsou dalším projevem tohoto onemocnění drobné vyvýšené linky na kůži, které mají narůžovělou nebo našedlou barvu. Na kůži se rovněž vyskytují malé pupínky, jež jsou většinou uspořádané do dvojic.

Existují ještě muňky a kde se s filckami nejčastěji setkáme?

Jaké části těla svrab nejčastěji postihuje?

Roztoč zákožka svrabová preferuje místa s jemnou a tenkou kůží, proto si nejčastěji vybírá tyto části těla:

  • podpaží
  • loketní jamky
  • prostory mezi prsty, zápěstí
  • prsní dvorce
  • oblast genitálií
  • hýždě
  • u malých dětí také obličej

Na výše zmíněných místech se v důsledku škrábání objevují vyrážky, ranky, které se mohou zanítit, a tak podobně. V případě podezření na svrab je nutné vyhledat lékaře. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění, které se samo nevyléčí.

Jak se svrab přenáší?

Velmi často se v souvislosti se svrabem hovoří o nedostatečné hygieně. Ta sice zhoršuje průběh onemocnění, avšak k samotnému nakažení nestačí. Svrab se nejčastěji přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, proto se také řadí mezi infekce přenosné během pohlavního styku. Riziko přenosu rovněž zvyšuje spaní v jedné posteli či prosté sdílení domácnosti. Běžným kontaktem, jako je například podání ruky, se svrab nepřenáší.

Další možností přenosu je kontakt s kontaminovanými předměty, například ručníkem, protože na textilu zákožka přežije i více než tři dny.

Nejčastěji se svrab vyskytuje u bezdomovců, mladých lidí a dětí, u pacientů v léčebnách a podobně. To však neznamená, že jím ostatní lidé onemocnět nemohou. Svrabem se zkrátka může nakazit úplně každý. V České republice bývá hlášeno zhruba 30 až 40 případů na 100 tisíc obyvatel, v rozvojových zemích se však může nakazit až 100 % obyvatel.

Nimbový prášek a nimbový olej. V čem je nimba zázračná a proč ji nesmí těhotné ženy?

Za jak dlouho se svrab projeví?

Inkubační doba, tedy doba od nákazy po první projevy, je u svrabu od dvou týdnů až po tři měsíce. Nicméně u většiny lidí se svrab projeví v rozmezí od dvou do šesti týdnů od doby, kdy došlo k nákaze. Jak již bylo zmíněno výše, mezi první příznaky patří svědění kůže, které se projevuje hlavně v noci.

V případě, že se u vás svrab potvrdil, je kromě členů domácnosti nutné informovat také sexuální partnery, jelikož i oni se mohli nakazit a budou muset podstoupit léčbu.

Jak se svrab léčí a jak dlouho léčba trvá?

Pokud si myslíte, že jste se svrabem nakazili, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. Většinou není třeba žádné zdlouhavé vyšetření – obvykle stačí, když lékař seškrábne chodbičku a prohlédne ji pod mikroskopem, popřípadě pokožku vyšetří pomocí dermatoskopu. V některých případech může být nutné odebrat vzorek kůže, není se však čeho bát.

Vhodnou léčbu určí lékař, nicméně nejběžněji se k léčbě svrabu používají speciální krémy (obvykle dva druhy), které zákožku svrabovou zahubí. Je nutné je nanášet na celé tělo, aby se roztoč nemohl stěhovat do bezpečí. Přípravky na svrab jsou vázány na lékařský předpis, není tedy možné svrab vyléčit bez návštěvy lékaře.

A jak dlouho se svrab léčí? Svědění bohužel často trvá i po zahojení vyrážek a jiných kožních projevů. Nicméně jeden ze zmíněných krémů stačí nanést jednorázově, popřípadě léčbu zopakovat po jednom až dvou týdnech. Druhý přípravek, který se v případě svrabu často předepisuje, se nanáší po dobu pěti dní.

Vedle toho je nezbytné pořádně vydezinfikovat domácnost. Postup upřesní lékař, protože se odvíjí od toho, jaké přípravky jsou pro léčbu svrabu použity. Nicméně po zahájení léčby je nutné dekontaminovat lůžkoviny, ručníky apod. Doporučuje se vše, co jde, vyprat na minimálně 60 °C a vysušit v sušičce nebo přežehlit, popřípadě nechat vyčistit chemicky. Pohovky, koberce a čalounění je třeba vyluxovat a předměty, které těmito způsoby vyčisti nelze, je vhodné dát na alespoň tři dny do igelitového pytle.

Co dělat při nesnesitelném svědění hlavy?

Rizika neléčeného svrabu

Jak jsme již zmínili, sám se svrab nevyléčí. Jeho projevy zkrátka trvají, dokud pacient nepodstoupí vhodnou léčbu. Onemocnění se v čase pochopitelně zhoršuje, navíc se může vyvinout do vysoce nakažlivé formy. Čím déle svrab trvá, tím snazší je jeho přenos, proto je nutné jej začít léčit co nejdříve.

Co je pravdy na tom, že svrab vyléčí ocet?

Říká se, že proti svrabu pomáhá ocet. Bohužel se jedná o omyl, který se mezi lidmi stále šíří. Ocet svrab nevyléčí. Teoreticky by bylo možné zákožku svrabovou octem zabít, nicméně musela by být zrovna na kůži, a nikoliv v ní. Do kůže se ocet nedostane, proto nemůže mít žádný účinek. Svrab lze léčit jedině pomocí speciálních krémů a mastí, které předepíše lékař.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Svrab hrozí i čistotným. Jak toto infekční onemocnění poznat a léčit?