Syndrom neklidných nohou znemožňuje spánek. Pomůže přírodní medicína?
Taťána Kročková
24. 5. 2020
Víte, co je to syndrom neklidných nohou? Název nemoci zní možná legračně a vyvolává v nás různé asociace – třeba nám připomene toulavé boty nebo obrovskou tarantuli, ale žádná legrace to rozhodně není. Člověk se syndromem neklidných nohou se zrovna moc nevyspí a trápí i svého spolunocležníka. Jak se tento syndrom projevuje? Dá se vůbec léčit?
Co je syndrom neklidných nohou?
Syndrom neklidných nohou označuje bolest, záškuby, klepání nohou a brnění dolních končetin, ke kterému dochází hlavně hlavně před usnutím nebo ve spánku. Toto nepříjemné onemocnění se vyskytuje hlavně u seniorů a u ženské části populace, ale také například u těhotných žen. Potíže jsou nejvíce patrné tehdy, když jsou nohy v klidu – například před usnutím v posteli. Bolest a napětí v nohou nutí člověka k tomu, aby nohama pohyboval, anebo aby vstal z postele a chodil. Pochopitelně se člověk trpící syndromem neklidných nohou v noci moc nevyspí. Syndrom neklidných nohou tedy patří mezi potíže, které ovlivňují či znemožňují spánek. Někdy bývají postiženy také ruce.
Syndrom neklidných nohou je neurologické onemocnění a často souvisí s dalšími neurologickými diagnózami, například s polyneuropatií. Polyneuropatie mívají různé příčiny, mezi něž patří například diabetes nebo alkoholismus. Problémem však často bývá i nedostatečné vstřebávání živin a velký deficit vitamínů skupiny B a také hořčíku. Syndrom neklidných nohou se označuje zkratkou SNN, anglická zkratka je RLS (restless legs syndrome) nebo také PLMS syndrom (Periodic Limb Movement in Sleep), což jsou periodické pohyby nohou ve spánku.
Neuropatii může způsobit i nedostatek vitamínu B12. Vegani, mějte se na pozoru!
Syndrom neklidných nohou – příčiny
Syndromem neklidných nohou trpí v České republice přibližně milión lidí. Syndrom neklidných nohou má zřejmě neurologické příčiny, ale jak tomu bývá u každého syndromu – přesně se neví, jak a proč vzniká. Svou roli může hrát i dědičnost a nedostatek vitamínů a minerálů. Proto je u syndromu neklidných nohou velice důležitá jejich suplementace. Onemocnění mívá primární nebo sekundární příčiny, přičemž sekundární forma nemoci bývá spojována s dalším onemocněním, které pak syndrom neklidných nohou vyvolává.
Mezi sekundární příčiny syndromu neklidných nohou patří zejména již zmiňovaná polyneuropatie, ale třeba také revmatoidní artritida, Parkinsonova nemoc, snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), nedostatek železa (anémie), selhání ledvin nebo těhotenství. Projevy syndromu neklidných nohou v sekundární formě může být pouze dočasné, především v době těhotenství. U chronického onemocnění na celý život však tyto projevy jen tak nevymizí, ale dají se alespoň zmírnit.
Projevy syndromu neklidných nohou také vyvolávají nebo zhoršují různé léky, například antidepresiva a jiná antipsychotika, antihistaminika proti alergiím a také léky proti zvracení – antiemetika.
Syndrom neklidných nohou – příznaky
Mezi typické příznaky syndromu neklidných nohou patří nutkavost pohybovat nohama, kopání nohou, klepání nohou, brnění, mravenčení v nohách a další nepříjemné pocity včetně bolesti nohou. Může jít také o štípání, lechtání, pocit horka či chladu, pocit těžkých nohou a bolesti lýtek, ale i otoky nohou, zvýšená tvorba žilek a problémy s křečovými žilami. Kvůli těmto potížím dochází k časté nespavosti a následné únavě až vyčerpání organismu, což vede i k depresím a k psychickému strádání.
PLMS syndrom a kopání nohou ve spánku
Syndrom neklidných nohou způsobuje poruchy spánku díky trhavým pohybům nohou, které člověku znemožňují usnout. Pokud už ale usne a spí hlubokým spánkem – také tehdy se mohou objevit stejné potíže. Kopání nohou ve spánku (periodické pohyby nohou ve spánku – PLMS) trpí až 80 % osob, které mají diagnostikovaný syndrom neklidných nohou. To znamená jediné – postižené osoby nemají pokoj ani tehdy, když spí a navíc tím mohou budit svého partnera nebo manžela či manželku. Kopání nohou ve spánku a prudké záškuby pak způsobují, že se člověk často budí a celkově jeho kvalita spánku je velmi špatná.
Nemoc nohou – jak diagnostikovat SNN?
Diagnóza syndromu neklidných nohou není vzhledem k jasným příznakům složitá. Probíhá na základě neurologického vyšetření, ale provádějí se také krevní testy kvůli vyloučení dalšího onemocnění – například chudokrevnosti.
Někdy se také provádí polysomnografické vyšetření, které monitoruje spánek pacienta. Vyšetření obsahuje klasické EEG, snímání aktivity svalů, záznam očních pohybů a dýchání.
Syndrom neklidných nohou v těhotenství
Syndrom neklidných nohou nebo PLMS syndrom se mohou objevovat v souvislosti s těhotenstvím, a to až u čtvrtiny těhotných žen. Potíže nejvíce zesilují ve třetím trimestru, což je nepříjemná komplikace, kterou si nikdo nepřeje. Tyto potíže se však nijak nedají léčit, obzvláště těhotné ženy nemohou užívat diazepamové léky proti křečím nebo léky uvolňující svaly. Velice dobře se ale osvědčuje užívání minerálů, hlavně železa a hořčíku, a také vitamínů skupiny B. Naštěstí syndrom neklidných nohou u těhotných po porodu přirozeně vymizí.
Syndrom neklidných nohou u dětí
Syndrom neklidných nohou se ale může objevit i u dětí, i když se obvykle vyskytuje až v pozdějším věku. SNN u dětí bývá často ve spojení s různými dětskými syndromy a poruchami pozornosti – ADHD a podobně. Hyperaktivní děti trpí syndromem neklidných nohou častěji. Objevuje se motorický neklid, poruchy spánku nebo agresivita u dětí. Léčba by měla především spočívat v úpravě životního stylu, vhodné stravě a maximální podpoře rodičů. Pomoci mohou i homeopatika nebo přírodní medicína.
Homeopatika pro děti, v těhotenství a při kojení. Bezpečná, šetrná a účinná!
Syndrom neklidných nohou: Homeopatika místo diazepamu?
Léčba SNN bývá dlouhodobá a v podstatě nepřináší žádné výsledky, pokud člověk nezmění svůj životní styl. Skvěle se osvědčují i přírodní prostředky a alternativní způsoby léčby, například homeopatika. Klasická medicína nabízí u těžších případů psychofarmaka a léky proti křečím, léky proti epilepsii nebo analgetika od bolesti, ale ty mají spoustu nežádoucích účinků a dlouhodobě nic neřeší. Neopomíjí se však ani zdravé stravování, dostatek pohybu a suplementace prvků a vitamínů. Samozřejmostí je současná léčba dalšího onemocnění u sekundární formy syndromu neklidných nohou.
Zásadní je vždy změna způsobu života a režimová opatření. Člověk, který trpí syndromem neklidných nohou by měl začít pravidelně cvičit a chodit na časté procházky, upravit si spánkový režim, snažit se ze svého života odbourat stresové faktory, alkohol, nikotin a přemíru kofeinu, a změnit i způsob stravování. Místo silných léků ale může pomoci homeopatie a jemnější metody s dlouhodobým efektem. Homeopatie nemá žádné vedlejší účinky a homeopatické léky na SNN mohou užívat také těhotné ženy nebo děti, které syndromem neklidných nohou trpí. Navštivte svého homeopata, který vám připraví homeopatický lék na míru. Vyzkoušet můžete například lék zincum metallicum nebo zincum valerianum.
Syndrom neklidných nohou – čínská medicína a přírodní léčba
Podle tradiční čínské medicíny souvisí syndrom neklidných nohou s nerovnováhou v těle a poruchou proudění správného toku energie. SNN může mít spojitost s narušením meridiánu ledvin nebo také s přemírou energie jang v těle, podle toho se také přistupuje k léčbě. Pokud máte zájem o tradiční čínskou medicínu a trápí vás syndrom neklidných nohou, určitě si vyhledejte kvalitního terapeuta čínské medicíny a absolvujte komplexní vyšetření. Léčba je vždy individuální a přesně na míru.
SNN – nedostatek železa a hořčíku
U syndromu neklidných nohou, který bývá také spojován s anémií, je důležité začít jíst více potravin, které železo obsahují. Nezbytná je i kyselina listová a vitamín C pro lepší vstřebávání železa. U neurologických onemocnění se ale výborně osvědčuje užívání větších dávek hořčíku a vitamínů skupiny B, zapomínat by se nemělo ani na důležitý vitamín B12, který se často špatně vstřebává a veganů a vegetariánů ho bývá nedostatek. Navíc deficit vitamínu B12 úzce souvisí s projevy neuropatie! Postarejte se tedy o správnou výživu a suplementaci vitamínů a minerálů, třeba i ve formě potravinových doplňků.
Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?