Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Syndrom polycystických ovarií způsobuje neplodnost. Co pomáhá upravit hormony?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

19. 11. 2021

Syndrom polycystických ovarií zní jako hrůzostrašný název, ale v podstatě se jedná o gynekologický problém, který není neřešitelný. Velkou komplikací tohoto onemocnění je však snížená plodnost a ženy a pravděpodobnost, že nebude moci jen tak snadno otěhotnět. Jak se syndrom polycystických ovarií projevuje a co může ženám pomoci?

Co je syndrom polycystických ovarií a jaké jsou jeho příčiny

Syndrom polycystických ovarií znamená soubor příznaků onemocnění, které způsobuje hromadění vajíček ve vaječnících (ovaria jsou vaječníky). Příčinou je hormonální nerovnováha, a to nadbytek testosteronu u žen a nedostatek ženských pohlavních hormonů, tedy estrogenů a progesteronu. Důsledkem je pak to, že celé ženské ústrojí nepracuje správně, u žen dochází k zastavení menstruace a hromadění i růstu vajíček ve vaječnících. To vše je spojeno s dalšími projevy nadbytku testosteronu v těle ženy.

Není však jasné, proč vzniká taková hormonální nerovnováha a proč u žen dochází ke zvýšené stimulaci hypofýzy a nadměrné tvorbě luteinizačního hormonu, čímž se pak nadměrně tvoří mužské hormony (androgeny) na úkor estrogenů a progesteronu.

Dělá testosteron z žen mužatky? Co způsobuje a v čem může ženám prospět

Jednou z možných příčin syndromu polycystických ovarií může být také inzulínová rezistence a hromadění glukózy v krvi, proto pak také bývají polycystické vaječníky spojovány i s cukrovkou druhého stupně nebo též vysokou hladinou cholesterolu a srdečním onemocněním.

Syndrom polycystických vaječníků – příznaky a rizika

Mezi typické příznaky syndromu polycystických ovarií patří:

  • poruchy menstruačního cyklu a zastavení menstruace
  • zastavení ovulace, čímž se žena stává neplodnou
  • nárůst mužských pohlavních rysů jako důsledek nadměrné tvorby testosteronu (zvýšené ochlupení, akné)
  • riziko nadváhy až obezity
  • zvýšené vypadávání vlasů

K rizikům syndromu polycystických vaječníků, která velmi často jdou ruku v ruce, pak náleží:

  • cukrovka II. typu
  • vysoká hladina cholesterolu
  • vysoký krevní tlak
  • riziko kardiovaskulárních onemocnění
  • psychické problémy
  • rakovina vaječníků

Jak se léčí syndrom polycystických ovarií?

Léčba syndromu polycystických vaječníků spočívá v celkové změně životního stylu a případné hormonální léčbě. Velice pomáhá, když žena začne hubnout a omezí příjem cukru, v případě inzulínové rezistence nebo diabetu je třeba řešit tyto potíže s diabetologem a dodržovat dietu i předepsanou léčbu. Někdy pomůže užívání hormonální antikoncepce nebo cílená hormonální léčba.

V některých případech je potřeba zasáhnout chirurgicky a laparoskopicky proniknout do vaječníků a udělat tam pořádek. Zpravidla se odstraňují cysty a všechno to, co tam nepatří, vaječníky se tak mohou rychle zprůchodnit. Zákrok je poměrně rychlý a jednoduchý, ale je třeba dodržet léčebná opatření a životní styl, aby k potížím znovu nedocházelo. Zákrok je někdy nezbytný k tomu, aby žena vůbec mohla otěhotnět.

Léčba je nutná, a to nejen kvůli nepříjemným doprovodným příznakům této nemoci, ale hlavně u žen, které zoufale touží po dítěti!

Příčiny opožděné menstruace. Za vynecháním měsíčků nehledejte jen těhotenství

Polycystické vaječníky a přírodní léčba

Vzhledem k tomu, že jde o hormonální nerovnováhu u žen, kterou lze ovlivňovat mnoha podněty, mnohé ženy se také obracejí k přírodní medicíně a bylinkám. V prvé řadě je třeba upravit životní styl a stravu, svou roli hraje také psychika a psychosomatika. Hormonální hladiny lze upravit také přirozeným způsobem bylinkami a konzumací fytoestrogenů.

Pomáhá: omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vitamíny E a A, vyloučit alkohol, cukry a nasycené tuky, nadmíru kávy a černého čaje, nekouřit.

Z bylinek je možné vyzkoušet drmek obecný, kořen pampelišky, kontryhel, ájurvédský čaj Shatawari nebo oblíbené kapky Gynex. Další možností je také prášek z kořene peruánské macy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Syndrom polycystických ovarií způsobuje neplodnost. Co pomáhá upravit hormony?