Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Tea tree oil proti mykózám a plísním. Jaké může mít nežádoucí účinky?

Tea tree oil neboli čajovníkový olej je u nás známý jako účinný prostředek na dezinfekci. Využít lze všemi možnými způsoby. Odkud vlastně pochází, jak jej používat a v jakých případech nám může pomoci? Jaké má nežádoucí účinky a pro které domácí mazlíčky není vhodný?

Tea tree oil a jeho původ

Čajovníkový olej pochází z australského čajovníku. Jedná se o strom nazvaný kajeput střídavolistý (Melaleuca alternifolia Cheel, 1924), který se nachází v mokřinách v Austrálii a oblastech Nového Jižního Walesu. Proslulý čajovníkový olej se nachází v listech tohoto nízkého stromu. Rozváží se do celého světa jako účinná antiseptická látka a přidává se také do mnoha kosmetických a farmaceutických produktů.

Rýmovník a jeho účinky. Proč se vyplatí mít ho na podzim po ruce?

Co obsahuje čajovníkový olej?

Tea tree olej obsahuje hlavně terpeny. Na základě průzkumu z roku 1923 bylo zjištěno, že silice z čajovníkových lístků mají 13 x vyšší dezinfekční účinky než dosud používaná kyselina karbolová. Proto se čajovníkový olej začal používat jako antiseptikum.

Použití tea tree oleje

Čajovníkový olej se využívá tedy především k dezinfekci všeho druhu, má antibiotické a antimykotické vlastnosti, je běžnou součástí domácích lékárniček a kosmetických přípravků, využívá se i v aromaterapii a také je tea tree olej vhodný pro zvířata a veterinární péči.

Podívejte se na tipy, kde a jak lze čajovníkový olej využít:

  • k dezinfekci povrchů v domácnosti
  • tea tree oil lze přidat do pračky, nebo do kbelíku na vytírání podlah
  • tea tree obsahují šampony na mastné vlasy a je také proti tvorbě lupů
  • dá se použít proti vším u dětí a blechám u domácích mazlíčků (pouze psů!)
  • využívá se k dezinfekci ovzduší v domácnosti v aromalampě
  • lze jím potírat a dezinfikovat ranky po bodnutí hmyzem a po klíštěti
  • hodí se skvěle na plíseň na nohou, mezi prsty, mykózy nehtů
  • dá se využít v rozprašovači jako dezinfekce na ruce apod.
  • obsahují jej intimní gely a přípravky určené pro léčbu kvasinkových zánětů v intimních oblastech
  • obsahují jej také některé lubrikační gely
  • dá se používat i na akné, zanícené pupínky, ekzémy
  • lze jím potírat opary, zanícené koutky
  • do zubních past a kloktadel k dezinfekci ústní dutiny
  • dá se použít jako repelent proti hmyzu

Za zimní alergie většinou mohou naše domovy. Jak na roztoče a plísně?

Tea tree oil dezinfekce a jak si ji vyrobit?

Výroba dezinfekce s tea tree není složitá. Pořídit si můžete v lékárně čistý 60 % líh nebo také destilovanou vodu. Do lahvičky dáte líh, do kterého nakapete tea tree. Tímto přípravkem si můžete potírat ruce, nebo předměty. Tea tree oil s lihem lze ještě dobře ředit destilovanou vodou, v tom případě můžete tento roztok dát do rozprašovače a aplikovat snadnější formou rozstřikování. Takto se dá roztok s tea tree používat i jako repelent proti hmyzu a klíšťatům.

Tea tree oil na mykózu a plísně

Čajovníkový olej skvěle účinkuje na plísně všeho druhu. Oblíbený je i pro používání v intimních oblastech. Je ale potřeba vědět, jak čajovníkový olej bezpečně aplikovat. Především si v prvé řadě kupujte vysoce kvalitní produkty s obsahem 100 % tea tree oleje. V druhé řadě musíte umět olej naředit a správně použít.

100 % tea tree olej by se neměl nanášet na sliznice, které by mohl podráždit. Čajovníkový olej lze nanést poměrně bezpečně na kůži na štípance nebo mezi prsty u nohou a nehty, pokud vás trápí plíseň. Dávejte si ale pozor, abyste si neprotřeli oči. Pokud si chcete poléčit intimní partie, olej určitě nařeďte. Ideální je přidat jej do měsíčkového, třezalkového nebo levandulového oleje, případně nakapat do měsíčkové masti nebo čistého bambuckého másla.

Kromě toho, že tea tree oil obsahují i různé intimní gely, k dostání jsou také vaginální čípky s tea tree olejem. Ty si ale můžete vyrobit i sami z kakaového másla, bylinek a čajovníkového oleje, pokud si troufáte.

Nejčastější plísně v bytě a jaké zdravotní problémy nám způsobují

Tea tree ve veterinární péči

I když se čajovníkový olej jeví být skvělý i pro naše domácí mazlíčky, například na klíšťata a blechy, buďme velmi opatrní. Psi takové aromatické látky nesnášejí zrovna dobře, je třeba s množstvím velmi šetřit. U zvířat bychom rozhodně neměli používat neředěný 100 % čajovníkový olej, může být pro ně velmi toxický!

U koček a drobných hlodavců nebo ptáků by se tea tree olej neměl používat vůbec. Bylo zjištěno, že je čajovníkový olej pro kočky velmi toxický a některé při kontaktu s ním i uhynuly. Bylo zaznamenáno, že některé kočky v USA zemřely (otrávily se) poté, co byly umyty šamponem s obsahem tea tree (upřímně řečeno, kočka se nesmí koupat ani vodou), měly různé neurologické příznaky, křeče, poleptání kůže a podobně.

Tea tree oil a nežádoucí účinky

Kromě toho, že je tea tree nebezpečný pro kočky, nesmí se užívat vnitřně a musí se dávat pozor na poleptání sliznic a na oči, vědci z Denveru také zjistili, že tea tree oil zřejmě obsahuje látky podobné ženským estrogenům. Při pokusech na chlapcích ve věku 4, 7 a 10 let byly po  používání kosmetických přípravků s obsahem tea tree olejem pozorováno zvětšování prsů. Obdobně je na tom také olej z levandule.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tea tree oil proti mykózám a plísním. Jaké může mít nežádoucí účinky?