Temnoplodec neboli aronie. Jak zpracovat její plody a proč jsou tak zdravé?
Rhiana Horovská
15. 11. 2021
Aronie patří mezi vychvalované ovoce, které zásobí organismus důležitými látkami a udrží vás v kondici. Proto máte ve specializovaných obchodech k dispozici tyto plody a všemožné produkty z nich. Rostlina, na které rostou, je však také pěkný okrasný keř, který stojí za to mít na zahradě. I zde totiž platí, že domácí bývá lepší. Můžete si pak aronie vypěstovat, kolik chcete, a zpracování ovoce také není těžké.
Původ aronie? Keř je americkým bratrancem jeřábu
Zásadní otázka, než se začneme bavit o využití aronie: Co to je? Jedná se o opadavý listnatý keř z čeledi růžovitých, kam patří také šípkové keře, jabloně, kontryhel, ostružiník a spousta dalších. Oficiálně se nazývá temnoplodec, jinými názvy také černý jeřáb či aronie. Rostlina je doma na východě Severní Ameriky, nějakou dobu už se však pěstuje i u nás.
V závislosti na druhu má aronie plody černé nebo červené, existuje i hybrid s fialovými plody. Kultivarů je díky poměrně dlouhé tradici pěstování celá řada. Ovoce je trpké, odtud anglický název chokeberry, ale zato je zdravé. Proto existují možnosti, jak je zpracovat do snadno poživatelné podoby.
Jak poznat jedlé jeřabiny a co si z nich připravit? Zkuste i dřišťál nebo dřín!
Složení aronie: Obsahuje hodně antioxidantů i minerálů
Zajímají-li nás u aronie nutriční hodnoty, stejně jako jiné ovoce má sotva jaký obsah tuku a proteinu, zato v ní i přes hořkou chuť najdeme cukry. Sto gramů plodů má zhruba 89 kcal, přičemž do sebe dostanete 20 g sacharidů, z toho asi čtvrtinu tvoří cukr.
Proč se často spojuje aronie a zdraví? Důvodem samozřejmě nejsou její základní stavební látky ale vitamíny a minerály. Z těch je v plodech aronie hodně vitamínu C, dále pak vitamíny B, z minerálů konkrétně draslík, vápník, hořčík, železo, zinek a jód.
Jaké má aronie účinky na zdraví? Převážně pozitivní!
Aronie a její účinky, to je výčet ne nutně jistých, ale určitě možných zdravotních výhod. Indiáni ji údajně používali jako podpůrnou látku proti nachlazení. To pravděpodobně souvisí s vitamínem C. Aronie podpoří vaši imunitu a podle některých experimentů se to netýká jen rýmy, ale i například zánětů močových cest.
Aronie je jeden z druhů ovoce nejbohatších na antioxidanty, které prý zpomalují stárnutí buněk. Podle studie z roku 2004 aronie například dokázala zpomalit odumírání poškozených jater u potkanů. Také byl proveden experiment na lidech, který ukázal, že aronie může redukovat oxidační stres způsobený léky proti schizofrenii.
Také existuje jistý potenciál pro snížení rizika srdečních chorob, cukrovky, a možná i rakoviny. To však berte s nadhledem – aronie je ovoce, nikoli lék. Účinné látky by spíše bylo třeba extrahovat a zkombinovat s něčím dalším… Každopádně z toho plyne, že můžeme připsat aronii léčivé účinky alespoň na úrovni prevence – její konzumace přispěje k celkovému zdraví těla.
Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?
Má konzumace plodů aronie nežádoucí účinky?
Způsobí-li vám aronie průjem, pravděpodobně jste jí snědli moc. S tímto ovocem je třeba postupovat raději po menších dávkách. Jinak se ale není čeho bát, snad ještě možná kromě kyselého pocitu v ústech. Je to ovoce jako každé jiné.
Zda je bezpečné jíst aronii v těhotenství, je těžko určitelné. Vzhledem k tomu, že těhotným snad může uškodit skoro všechno, je lepší držet se těch potravin, u kterých byla prokázána nezávadnost v těhotenství. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by aronie měla být jakkoliv škodlivá, a navíc jde o způsob, jak efektivně doplnit vitamíny a minerály.
Domácí aronie: Pěstování nevyžaduje příliš
Máte-li na zahradě podmínky pro pěstování aronie, umístění tohoto krásného keře se vám jistě vyplatí. Jen je třeba se o něj správně starat. Nejprve si vyberte druh. Existuje aronie černoplodá (temnoplodec černoplodý, Aronia melanocarpa), aronie červená (temnoplodec planikolistý, Aronia arbutifolia) nebo jejich kříženec Aronia prunifolia. Máte-li konkrétnější představu o vzhledu vašeho keře, neváhejte a projděte si katalog odrůd, kterých existuje celá řada.
Hledáte-li pěkný a užitečný stromek či keř, odpovědí je aronie. Kdy sázet na zahradu její sazenice? Ideálně na podzim, budou pak údajně růst rychleji a začnou dříve plodit. Místo by mělo být slunné nebo s mírným stínem, půda vlhká. Keř dobře snáší mírné sucho, horko i chlad. Občas mu prospěje prostříhání, a to maximálně jednou ročně, po odkvetení.
Na rozdíl od mnoha rostlin nevyžaduje aronie hnojení ani postřiky proti hmyzu. Je totiž celkově odolná a skromná. Chraňte ji před ptáky, to je však spíše ve vašem vlastním zájmu, chcete-li bohatou sklizeň ovoce.
Čas sbírat aronii! Kdy sklízet plody a co se z nich dá vyrobit?
Bude-li všechno v pořádku, srpen by měl přinést první zralé plody aronie. Sklizeň se však doporučuje odložit ještě o dva měsíce – ovoce pak bude mnohem chutnější. Přesto vám nedoporučujeme jíst aronii za syrova. Mnohem lépe chutná v sirupu, v džemu či ve smoothie, tedy zpracovaná a zkombinovaná s dalšími přísadami.
Co dělat po sklizni aronie: Použití čerstvého ovoce
Dva měsíce po uzrání na stromě je aronie chutnější než aronie čerstvá. Stále ji můžeme pokládat za čerstvé ovoce, které se dá použít při výrobě ovocných nanuků a smoothies. Přidejte si aronii do jogurtu či do kaše a získáte vitamíny hned z první ruky.
Pokud máte rádi jablka v županu, zapečte aronii v troubě s jablky, hruškami či jiným ovocem, cukrem, skořicí a oříšky. Také ji můžete spojit s jahodami či malinami z mrazáku a touto směsí ovoce pokrýt koláč.
Stojíte-li o to aronii uchovat, s čerstvým ovocem si jistě nevystačíte. Naštěstí však je hned několik způsobů, jak si dopřát svou dávku vitamínů kterýkoliv zimní den.
Zavařování aronie: Jak zpracovat ovoce, aby přežilo zimu
Pro inspiraci i usnadnění pro vás máme na zpracování aronie recepty. Džem bude prvním z nich. Zavařování a výroba marmelád je totiž velice efektivní a oblíbený způsob uchovávání ovoce.
Na velmi chutný džem stačí jen pár surovin: pektin, cukr, ocet, voda, aronie, jablka. Marmeládu můžete také dochutit troškou citronové šťávy a zázvoru. Ovoce je třeba rozmixovat, dát na sporák a pak přidat zázvor, citron a směs cukru s pektinem. Pár minut vaříme, pak zakapeme lžičkou octa, naplníme ohřáté sklenice a postavíme je do studené vody, aby se víčko zatáhlo.
Zpracování aronie za studena aneb Jak uchovat všechny vitamíny
Existují však i šetrnější způsoby zpracování, co se týče zachování vitamínů, které se horkem rozkládají. Tak například zcela intuitivní vložení aronie do mrazáku. Ovoce rozdělte do dostatečně malých nádob, abyste každou vytaženou porci zvládli hned zužitkovat. Budete tak mít k dispozici téměř čerstvou aronii.
Zcela nasnadě je i sušení, další způsob konzervace aronie. Jak sušit plody v domácích podmínkách? Na sušení ovoce existují speciální misky, použít můžete i troubu. Důležité je, aby teplota nepřekročila 50° Celsia. Postačit může i síto nebo plech nad radiátorem. Sušenou aronii pak můžete použít podobně jako čerstvou do jogurtu nebo do kaše.
Tím výčet nekončí. Kromě výše uvedených možností má aronie užití také třeba na výborný ovocný sirup nebo třeba jako součást likéru či naložená v medu.
Vyrobte si z aronie sirup za studena
Co takhle dát si šťávu z aronie? Recept v tomto odstavci vám poradí, jak připravit hutný a chutný sirup. Není to vůbec těžké: potřebujete plody aronie, cukr, vodu a kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu. Aronii smícháme s kyselinou citronovou v poměru 5:2, zalijeme vodou a necháme dva dny stát. Pak ovoce rozmačkáme a směs přecedíme. Výslednou kapalinu mícháme s cukrem, dokud se cukr nerozpustí. Doporučené množství je kilo cukru na každý litr šťávy.
Co takhle smíchat alkohol a aronii? Likér se bude při nachlazení hodit
Alkoholový výluh je další možností zpracování aronie. Recept likér sice nenaučí čtenáře vypálit přímo z tohoto ovoce, výsledný produkt však přesto stojí za to. Připravíme si sklenici, do které nasypeme střídavě vrstvy cukru a plodů aronie. Až bude sklenice naplněná do dvou třetin, všechno zalijeme rumem nebo vodkou a necháme měsíc odstát. Pak přilijeme vodu s kyselinou citronovou a necháme stát další měsíc.
Metody postupu se mohou lišit: některé recepty radí nejdříve nechat stát aronii v rumu a pak teprve přidat cukr.
Podobně se dá udělat z aronie tinktura. Rozdíl je v tom, že vynecháte cukr, citron i vodu. Výsledný produkt místo pití z panáků vždy nakapejte do trochy vody.
Aronie v medu: Recept na zdravější obdobu marmelády
Aronie chutná skvěle nejen v kombinaci s cukrem, ale také s medem. Med má navíc cenné účinky na zdraví. Spojením plodů aronie s medem získáte supersladidlo vhodné nejen při nachlazení, které se dá použít stejně jako džem.
Na výrobě aronie v medu není co řešit. Obstarejte si kvalitní med a naložte do něj libovolné množství aronie, které by však nemělo být vyšší než množství medu. Skvěle chutná i s příměsí třešní nebo jiného ovoce. Chcete-li, ovoce předtím rozmixujte.