Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Terapie tmou vám pomůže vysadit, má ale svá rizika

Veronika Tichá

Veronika Tichá

15. 2. 2015

Dokážete si představit, že se necháte na týden zavřít do malé komory bez oken, kam se nedostane ani paprsek slunečního světla? Možná ve středověku jako součást mučení. Někteří lidé ale tento proces podstupují dobrovolně jako formu terapie. O co se tedy jedná?

Bojíte se tmy?

Terapie tmou je taková forma terapie nebo léčebného procesu, kdy je praktikující na několik dní uzavřen v temné místnosti, do které se nedostává žádné světlo. Její počátky sahají několik tisíc let do minulosti. V Tibetu, Číně nebo Japonsku se mniši zavírali do tmy na dlouhé týdny a měsíce, i když tomu neříkali terapie. Jelikož zrak je dominantní smysl, je po odepření světla mysl totálně zmatena, a dovolí nám spojit se s vyšším já, s jeho osobním božstvím. V posledních letech se tento proces začíná praktikovat pro veřejnost i u nás.

Jak taková terapie probíhá? Necháte se uzavřít do místnosti bez přístupu světla, kde jste několik dní nebo i týdnů pouze sami se sebou a se svými myšlenkami. Pomáhá vám to nalézt uložené emoce, které jsou při běžném životě skryté a zcela neviditelné, máte tak své své potíže “jako na dlani” a lépe poznáváte sebe sama.

Léčba narušené psychiky bez slunečních paprsků

Terapii tmou podstupují lidé, kteří existenčně trpí, což znamená, že je trápí otázky typu “proč jsem zde?”,”jaká je moje úloha?”,“proč se to děje zrovna mně?”, “proč já mám takovou smůlu?” nebo “proč mi život hází klacky pod nohy?”. Někdo dochází na sezení s psychoterapeutem, někdo se nechá zavřít do tmy a po terapii vyjde ven jako znovuzrozený, zbaven psychických problémů stejně jako po klasické léčbě, jakou všichni známe.

Lidé, kteří tuto poněkud temnou terapii absolvovali, tvrdí, že jejich nejčastějším důvodem bylo nalezení vnitřního klidu, míru a vlastního sebeuvědomění. Nejtěžší na celém procesu je rozhodnutí, že chcete strávit tak dlouhý čas o samotě jen sami se sebou v naprosté tmě.

Minimálně týden samoty

Vedlejšími účinky terapie tmou může být ale i vyléčení kožních problémů jako je lupenka, ekzémy, nebo také bolesti zad a kloubů a poruchy příjmu potravy. Běžně na úspěšnou léčbu stačí 7 nocí. Méně než 7 dní se nedoporučuje, protože trvá asi 3 dny, než se mysl uklidní a spojení s vaším vyšším já zesílí. Maximální doba pobytu je však 7 týdnů.

Nemusíte se bát, že umřete hlady a žízní, jen ze vzduchu živi nebudete. Každý den vám bude přinášena vegetariánská strava a bylinkové nebo ovocné čaje. Co se týče osobní hygieny, i o tu je postaráno, kromě postele budete mít k dispozici i sociální zařízení, musíte se ho ale naučit používat potmě. Do místnosti k vám nikdo chodit nebude, obsluha bude trávit čas v chodbičce s koupelnou, abyste měli svůj prostor jen pro sebe. Jestliže si přejete zůstat úplně o samotě, je možné se domluvit na předání veškerého jídla na týden dopředu.

Ponorková nemoc ze sebe sama

Terapie tmou se doporučuje, pokud se cítíte psychicky i fyzicky unaveni a potřebujete vysadit, zažili jste tragédii a potřebujete být sami, cítíte se uvnitř smutní a prázdní, zkrátka pokud vás sužují psychické problémy a myslíte si, že jinou cestou se z nich nedostanete. Každopádně se nehodí pro příliš citlivé povahy, jen opravdu otrlí jedinci zvládnou strávit mnoho dlouhých dní jen sami se sebou v úplné tmě, aniž by se z toho zbláznili. Takže hodně štěstí a slunce alespoň v duši.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Terapie tmou vám pomůže vysadit, má ale svá rizika