Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Terapie tmou, zblázníte se nebo se vám uleví?

Alena Zelová

Alena Zelová

17. 4. 2014

Starodávná terapie, která opět nabírá na popularitě – léčba tmou. Více jak týden strávíte v izolaci v úplné tmě. Zblázníte se nebo vyjdete ven jako znovuzrozená?

V dnešní zrychlené době narážíme na řadu problémů, které ovlivňují náš život, ať už po fyzické nebo duševní stránce. Život nám běží přímo před očima, pondělí a najednou opět víkend a pořád dokola. Civilizační choroby, infarkt nebo mozková mrtvice, jsou čím dál častější a objevují se u mladších lidí. Stres, únava, nedostatečný odpočinek a strava, nevěnování pozornosti vlastnímu tělu.

Jaký má terapie tmou na nás vliv?

Terapie tmou se snaží o to, aby se člověk pozastavil, odpočinul, uvědomil si a došel k určité očistě svého těla. Na konci terapie by měl klient pocítit úlevu a klid. Terapie také slouží jako prevence syndromu vyhoření a posiluje odolnost vůči stresovým situacím.

Díky terapii lze snížit hladinu triglyceridů v krvi, tedy snížit riziko kardiovaskulárních chorob, mozkových příhod, obezity, diabetes mellitus. Uvádí se, že tato terapie snižuje i riziko nádorových onemocnění.

Terapie tmou zpomaluje projevy stárnutí a s ním spojené nemoci jako je Parkinson nebo Alzheimer. Navíc se vám díky ní může zlepšit zrak, sluch čich, ale i orientace. Také vaše fantazie bude bohatší.

Jak poznat syndrom vyhoření? Vyřadit z fungování nás může na několik měsíců až let

Průběh terapie

Terapie se podstupuje v odhlučněných prostorách, kde máte k dispozici koupelnu, záchod a obytnou místnost s postelí. Platí přísný zákaz používání elektrických přístrojů, kouření a pití alkoholických nápojů. K jídlu dostanete jen vegetariánskou stravu kvůli očištění těla.

Terapie trvá minimálně 7 dní, ideálně 10 dní. Po dobu terapie je vám k dispozici terapeut, ten je jedinou osobou, se kterou přijdete do styku. Můžete s ním zároveň konzultovat svůj stav.

Každý tráví čas jinak… – cvičí, dodržuje nějaký režim dne, chodí nahý po prostorách, spí a podobně. Po několika dnech přichází u většiny klientů krize, kdy si myslí, že se zblázní. Téměř všichni tutou dobu přečkají a pak už přijdou jen příjemné pocity. Navíc se mohou v době krize kdykoliv obrátit na terapeuta. Kdyby se situace opravdu nedala zvládnout, můžete kdykoliv rozsvítit nebo odejít. Terapie je dobrovolná.

Historie

Terapie tmou má své hluboké kořeny v Tibetě. Místní mniši provádí očistný rituál, při němž stráví až několik týdnů ve tmě! Do Evropy se dostala tato terapie díky německému psychologovi a etnologovi Helgeru Kalweitovi.

Terapie tmou u nás

Nejvíce známé je rehabilitační centrum v Čeladné, kde doktor filosofie Andrew A. Urbiš obnovil tuto starodávnou terapii a začal ji u nás provozovat jako jeden z prvních.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Terapie tmou, zblázníte se nebo se vám uleví?