Tipy na vegetariánské a veganské recepty: Obědy jednoduše, levně a zdravě!
Taťána Kročková
25. 5. 2020
Pandemie koronaviru zavřela restaurace a ukončila provoz školních jídelen. Je jen na nás, co si doma v karanténě uvaříme nebo co připravíme k obědu svým dětem. I když třeba zrovna nepatříte mezi vegetariány či vegany, třeba už vám při vaření dochází inspirace a nechcete mít každý den maso. Pokud stále přemýšlíte, co vařit, představíme vám několik zdravých veganských obědů.
Vegan oběd vám zabere jen pár minut
Přinášíme vám několik tipů na vegetariánské a veganské pokrmy, ve kterých maso opravdu nenajdete. Nenajdete v nich ani žádné živočišné produkty, tyto pokrmy jsou bezlepkové a vhodné pro potravinové alergiky, zejména ty, co je trápí alergie na bílkovinu kravského mléka, alergie na vajíčka a alergie na lepek. Recepty se hodí samozřejmě také pro celiaky. Nechte se inspirovat přímočarou jednoduchostí ve vaření a nebojte se vyzkoušet něco nového!
Recepty obsahují také kurkumu, která je účinné antivirotikum s mnoha léčebnými účinky. V současném období je vhodné přidávat si ji do jídla, klidně každý den. Množství surovin volte libovolně vlastním odhadem a podle toho, pro kolik osob vaříte. Recepty slouží jako inspirace a tipy na kombinaci zvolených surovin a ingrediencí. Pokud připravujete jídlo pro děti, vynechte ostré koření, jinak s ním šetřit rozhodně nemusíte.
Jáhelné rizoto s mrkví a červenou řepou
Připravíme si:
jáhly, mrkev, červenou řepu, slunečnicové semínko, rostlinný olej, bílý pepř, kurkumu, himalájskou růžovou sůl a rostlinnou smetanu
Postup:
Jáhly uvaříme ve vodě obdobným způsobem jako rýži a necháme je ještě pod pokličkou dojít. Mrkev a červenou řepu v libovolném poměru dobře umyjeme, oloupeme a nastrouháme najemno. Tuto strouhanou zeleninu zlehka osmahneme na pánvičce na rostlinném oleji spolu s trochou loupaných slunečnicových semínek, přidáme sůl a koření – mletý bílý pepř a kurkumu. Směs můžeme podlít trochou vody spolu s rostlinnou smetanou a necháme nějakou chvíli dusit, dokud nám mrkev a řepa nezměknou. Smetana nám vytvoří lahodnou omáčkou, a pak už jen stačí k obsahu pánvičky přimíchat uvařené jáhly.
Smažená rajčata s kukuřičnými špagetami
Připravíme si:
rajčata, rostlinnou smetanu, mořskou sůl, kuličky barevného pepře, sušenou nebo čerstvou bazalku, rostlinný olej a kukuřičné špagety, kukuřičnou mouku
Postup:
Uvaříme si špagety, scedíme je a přikryjeme pokličkou. Mezitím si omyjeme a nakrájíme rajčata nadrobno, která osmahneme na pánvičce na rostlinném oleji společně se solí a kořením. Kuličky barevného pepře můžete roztlouct v hmoždíři, lze přidat také trochu sušené bazalky, anebo na závěr přípravy pokrmu také bazalku čerstvou. Rajčata podlijeme vodou a dusíme, dokud nezměknou, přidáme také rostlinnou smetanu a uvaříme si tak skvělou omáčku. Mělo by jí být dostatek, zahustit ji v případě potřeby můžete špetkou bezlepkové mouky, například kukuřičnou moukou. Špagety pak podáváme s touto výbornou omáčkou, oběd lze přizdobit i čerstvou zeleninou, například kolečky salátové okurky a lístky čerstvé bazalky.
Quinoa rizoto se zeleninou
Připravíme si:
quinou, bílou kulatozrnnou rýži či jinou rýži, mražený hrášek, brokolici, mrkev či jinou libovolnou mraženou zeleninovou směs, kurkumu, mořskou sůl, rostlinný olej, kuličky barevného pepře
Postup:
Libovolně zvolenou rýži (pochopitelně ne pytlíkovou!) smícháme se zrníčky quinoy, propláchneme, podlijeme dostatečným množstvím vody a necháme v hrnci pod pokličkou uvařit na mírném plameni. Zvlášť si uvaříme kuličky mraženého hrášku a čerstvou nebo mraženou brokolici, případně také mrkev, pokrájenou nadrobno. Zeleninu není třeba vařit dlouho. Lze také využít libovolně zvolenou mraženou zeleninovou směs, se kterou nebudete mít téměř žádnou práci. Krátce povařenou zeleninu pak zlehka osmažíme a podusíme na pánvi na oleji s trochou vody, přidáme koření a nakonec smícháme s uvařenou rýží a quinoou.
Smažené tofu s kurkumou a rýží basmati
Připravíme si:
bílé tofu, kurkumu, rostlinný olej, růžovou himalájskou sůl nebo mořskou sůl, celozrnnou rýži basmati či jakýkoliv jiný druh vaší oblíbené rýže, například jasmínovou rýži a podobně, bílý pepř, čerstvou zeleninu na oblohu
Postup:
Tofu nakrájíme na plátky, obalíme v soli, kurkumě a bílém pepři a osmažíme na pánvi na rostlinném oleji. Necháme poté zlehka dusit pod pokličkou, lze přidat i rostlinnou smetanu. Zvlášť si uvaříme rýži a podáváme. Talíř lze ozdobit čerstvou zeleninou, například můžeme zvolit rajčátka, cherry rajčátka, salátovou okurku nebo rukolu.
Jak nahradit vajíčko při pečení či v bramboráku. Rady nejen pro vegany
Zelené fazolky s pohankou
Připravíme si:
mražené zelené fazolky, rostlinnou smetanu, mořskou sůl, bílý pepř, rostlinný olej, loupanou pohanku
Postup:
Mražené fazolky povaříme, osmahneme na pánvi se solí, kořením a olejem, podlijeme vodou a smetanou a dusíme. Zvlášť uvaříme pohanku – stejným způsobem jako se vaří rýže. Nakonec můžeme pohanku smíchat dohromady s fazolkami, anebo ji lze také podávat na talířku zvlášť.
Sladká tečka: Pečená jablka s vlašskými ořechy a medem
Připravíme si:
jablka, vlašské ořechy, med, skořici, mandlový olej nebo olej z hroznových jader, lze použít libovolný rostlinný olej
Postup:
Tento sladký pokrm se hodí spíše na odpolední svačinu, anebo jako dezert po obědě – sladká tečka. Omytá a oloupaná jablka zbavená jadřince pokrájíme na plátky a ukládáme je do zapékací mísy vytřené olejem. Nasypeme na ně loupané vlašské ořechy, kdo chce, může přidat i rozinky, dále med a skořici. Vše dáme upéct do trouby. Jablka je možné podlít trochou vody nebo rostlinného mléka, aby se nasucho nespálila.
Dobrou chuť!