Topinky – recepty na letní kempování, nebo podzimní večery s přáteli
Martina Havlíčková
22. 10. 2021
Topinky se často připravují z okoralého chleba, který je sice zdravotně nezávadný (není plesnivý!), ale jeho čerstvost a chuť se výrazně snížila tím, jak je starý. Skvělou alternativou tudíž je, si z něj připravit topinky. Ty chleba upraví do křupavé podoby a zároveň obnoví jeho chuť. Obdobně jako u francouzského toastu , je příprava topinky rychlým a vděčným jídlem, pokud chcete šetřit svou peněženku, a ještě si pochutnat. Topinky také mohou být výbornou volbou, pokud chcete pohostit větší množství lidí menším, a přesto vydatným jídlem při nějaké zahradní párty.
Recepty na vynikající topinky – tradiční recepty i inovace pro vegetariány a vegany.
Topinky nejsou žádná věda a všichni je známe už z našeho dětství. Můžeme zvolit hned několik způsobů, jak naložit s chlebem. Jedna z nich je ta, že si chléb opečeme v topinkovači, nebo lehce opražíme nasucho na pánvi. Pokud chceme chléb šťavnatější, osmahneme jej na lžíci oleje. A co dál? Určitě si všichni pamatujeme topinky potřené česnekem a posypané solí. Pokud však chcete něco zajímavějšího a hlavně výživnějšího, můžete vyzkoušet některý z následujících receptů.
Ďábelská směs na topinkách
Recept na pikantní pomazánku na topinky: Oslňte masovou pochoutkou!
Ingredience:
- 1 rajče
- 1 cibule
- 1 stroužek česneku
- 1 červená paprika
- 2 lžíce kečupu
- 2 lžíce hořčice (dle chuti lze použít plnotučnou i kremžskou)
- 1 lžička chilli (pokud máte rádi ostřejší, dejte více)
- 350 g hovězího mletého masa, pro bezmasou variantu použijte sójové maso ve stejné gramáži,
- rajčatový protlak, nebo loupaná rajčata v plechovce
- sůl a pepř na dochucení
- sýr na posypání
Postup přípravy:
Cibulku, rajče a papriku nakrájíme na malé kousky. Na pánvi rozehřejeme olej, přidáme cibuli a mleté maso, osolíme a orestujeme. Na malou chvíli také podusíme (5-10 minut). Poté přidáme zbytek surovin a dusíme cca 10-15 minut. Hotovou směs buď podáváme na připravené topinky, nebo můžeme ještě rozmixovat tyčovým mixérem. Na konečnou směs, která je ještě teplá, sypeme námi vybraný druh drobně nastrouhaného sýra.
Topinky s hermelínem a kopřivou
Ingredience:
- čerstvě natrhané kopřivy – trháme vždy jen mladé vrcholy rostlin a výhonky z čistého prostředí
- plátky chleba
- 2 lžíce olivového oleje
- balení Hermelínu (lze použít i Camembert či Romadur)
- 1 červená cibule
- hrubě nadrcený pepř
- sůl
Postup přípravy:
Plátky chleba opečeme nasucho v toustovači. Čerstvě upečené chleby zakapeme olivovým olejem, na ně položíme na plátky nakrájený sýr, aby se roztekl. Posypeme na kolečka nakrájenou červenou cibulí (pro jemnější chuť lze cibuli nakrájet na jemnější kousky) a hrubě drceným pepřem. Osolíme pouze za předpokladu, že sýr je málo slaný. Kopřivy zbavíme tlustějších stonků, důkladně promyjeme a krátce spaříme vroucí vodou, aby se odstranila jejich pálivost, ale zároveň se zachovalo jejich specifické aroma a chuť. Pokládáme je rovnou na ještě teplý plísňový či zrající sýr. Ihned podáváme, abychom ukusovali ještě teplé.
Jak správně namíchat tatarák. Recept na hovězí i lososovou variantu
Vajíčková směs a topinky
Ingredience:
- 8 kusů vajíček
- kostku lučiny
- 1 lžíce bílého jogurtu či zakysané smetany
- 2 lžíce majonézy či tatarky
- 1 lžíce hořčice
- 2 kapie
- hrst nasekaná pažitky
- mletý pepř, sůl
Postup přípravy:
Vejce si uvaříme natvrdo a jakmile vychladnou, nakrájíme je na drobné kostičky, nebo prolisujeme v mřížce. Smícháme lučinu s požadovaným množstvím majonézy, jogurtu a hořčicí, přidáme koření a pažitku. Směs lehce promícháme s vajíčky – tak aby se vajíčka nerozmatlala. Na konečnou směs s topinkami pokládáme proužky nakrájené kapie.
Topinky pro vegetariány a vegany
Tento recept neobsahuje žádné živočišné produkty a je tedy skvělou volbou pro všechny, kdo holdují rostlinné stravě.
Topinky se sójovou směsí
Ingredience:
- 150 g sójových kostek
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 červená či žlutá paprika
- 250 g loupaných rajčat (můžeme zakoupit v plechovce)
- 1 lžička koření sladké papriky
- 1 plechovka rajského protlaku
- místo soli použijeme sójovou omáčku
- 1 lžička cukru
- zázvor
Postup přípravy:
Kostky či plátky sójového masa si ještě před uvařením spaříme horkou vodou – vytratí se tak moučná chuť. Aby to bylo opravdu důkladné, tento postup můžeme zopakovat podruhé. Následně kostky uvaříme v osolené vodě po dobu 20 minut. Scedíme nadbytečnou vodu a ze sóji ještě vymačkáme vodu.
Cibuli si osmažíme na oleji, pak přidáme sladkou papriku – doporučujeme asi 2 minuty smažit cibulku s paprikou a záhy přidat sójové kostky – pokud budeme paprikové koření smažit příliš dlouho, zhořkne nám a budeme mít zkažené celé jídlo.
Dále přidáme loupaná rajčata, čerstvou papriku pokrájenou na proužky či kostičky, česnek, protlak a cukr – pokud přidáte třtinový ve formě krystalků, směs dostane lehce karamelový nádech.
Dochutíme solí, pepřem, zamícháme a necháme krátce provařit. Na úplný závěr dochutíme sójovou omáčkou a strouhaným zázvorem.
Pomazánka z avokáda a další 4 recepty pro silvestrovské pohoštění
Dýňová směs na topinky
Ingredience:
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- dýně
- loupaná rajčata
- Italské bylinky
- snítka šalvěje
Postup přípravy:
Cibuli smažíme, dokud nezačne sklovatět, potom přidáme nahrubo nastrouhanou dýni. Obě ingredience ještě krátce restujeme.
Na pánev pomalu vmícháváme nastrouhaný česnek – dáváme pozor, aby smažení nebylo příliš prudké a česnek se nám nespálil.
Přimícháme nasekaná loupaná rajčata (pokud místo rajčat chcete použít protlak, bude potřeba směs trochu osladit, aby nebyla kyselá).
Přidáme bylinky italského typu a pokud máme, hodit se k dýni bude i šalvěj. Krátce orestujeme, po chvíli přilijeme přiměřené množství vody – odvíjí se od toho, kolik vody pustí rajčata a samotná dýně – dusíme, dokud dýně nezačne být měkká.
Topinky potíráme připravenou dýňovou směsí – pokud je chcete opravdu pikantní, doporučujeme opražené chleby ještě předem potřít česnekem.
Ať šmakuje!