S nechtěným únikem moči se někdy v životě setká až polovina žen. Skrývaný problém přitom dokáže pořádně otrávit život. Dobrou zprávou je, že se často dá vyléčit nebo aspoň zmírnit cvičením pánevního dna.
Zatímco s bolestí zad se s klidem svěříme kamarádce i lékaři, o úniku moči většina postižených bohužel mlčí.
“Inkontinence je nechtěný únik moči, který nelze ovlivnit vůlí,“ vysvětluje MUDr. Irena Sobotková, praktická lékařka z Lékařského domu Praha 7. „Nejrozšířenější je tzv. stresová inkontinence, kdy moč uniká při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, např. kýchnutím, zakašláním, ale i smíchem, poskočením nebo zvednutím břemene. Její příčinou bývá oslabené svalstvo močového měchýře a jeho svěrače, nebo pánevního dna,” dodává.
První nabídnutou terapií bývá obvykle cvičení. A zde může přijít ke slovu třeba jóga. “Jóga má mnoho podob a účinků, takže dokáže pomoci i na nefunkční pánevní dno. Jen je třeba najít takového cvičitele, který ví, co dělá, cvičit pravidelně a přesně,” potvrzuje Věra Vojtěchová, zakladatelka a zkušená lektorka center jógy a zdravého životního stylu Dům jógy.
Začněte na dně
Pánevní dno si můžete představit jako svalovou misku, která zespodu uzavírá trup a podpírá pánevní orgány. Má několik vrstev svalů a vazů, které musí být v optimálním napětí a souladu.
“Slabé pánevní dno má na svědomí mimo jiné právě úniky moči, pokles dělohy, ale třeba také malý sexuální prožitek. Naopak přílišné napětí může způsobovat neplodnost nebo bolesti v zádech,” objasňuje Věra Vojtěchová.
Pánevní dno je spolu s bránicí, hlubokými břišními svaly a svaly podél páteře součástí core, jádra našeho těla. “Má vliv na postavení těla, pomáhá např. udržet balanc v jógových pozicích,“ připomíná Věra Vojtěchová.
Z jiného pohledu je také centrem vitality, ženskosti a odrážejí se v něm emoce. „Podle jogínského učení zde sídlí životní síla. Možná jste slyšeli pojem tělesné zámky, neboli bandhy, které ovlivňují proudění energie v těle. Jeden z nich sídlí právě v oblasti pánevního dna,” doplňuje.
Jak zpevnit pánevní dno. 15 minut cvičení zlepší vaše sexuální prožitky
Pokud chcete cvičením porazit inkontinenci, raději se ještě, než vyrazíte na první lekci, poraďte s lékařem. Ten diagnostikuje formu poruchy a potvrdí vám, jestli zrovna u vás bude cvičení vhodné. Podle vašeho stavu může napsat i rehabilitace.
“Fyzioterapeut vás naučí speciální cviky a dohlédne na jejich provádění. Po ukončení rehabilitací doporučuji kondici udržovat dalším cvičením. Volte takové, které pracuje se zapojeným jádrem a hlídá správné provedení cviků, jako je pilates nebo jóga,” radí Věra Vojtěchová.
Na pánevní dno se zaměřuje jóga pro ženy, terapeutická jóga, core jóga apod.
Další možnosti při inkontinenci
- Inkontinenční vložky
- Úprava životního stylu – pitný režim, snížení hmotnosti, omezení alkoholu a kávy, žádné kouření, trénink močového měchýř
- Léky
- Podpůrná léčba – inkontinenční pesary, svorky na penis
- Operace
Cvičení není mučení
Při posilování pánevního dna pracují hlavně hluboko uložené vrstvy svalů. Postupuje se pomalu a soustředěně, takže se vám může zpočátku zdát, že vlastně ani necvičíte.
Známé jsou Kegelovy cviky, které spočívají ve vědomém a izolovaném stahování a uvolňování svěračů v oblasti pánevního dna.
Ale novější přístupy naopak zdůrazňují, že je třeba “nacítit se” až na ty nejhlubší svaly. “Není výjimkou, že zpočátku ženy své pánevní dno vůbec nevnímají, mají pocit, že jen leží. Někomu může trvat i řadu měsíců, než se chytí,” upozorňuje lektorka jógy.
Významnou roli hraje i dýchání. Představte si pánevní dno jako výtah, který při výdechu pomalu stoupá vzhůru a dovnitř do těla, zatímco při nádechu se vyklenuje a klesá dolů.
Kromě cvičení můžete aktivovat pánevní dno třeba balancováním na jedné noze nebo chůzí v nerovném terénu.
Kegelovy cviky posilují vaginu. Žena svými poševními svaly udržela 14 kg!
Vaše příběhy:
Lenka (56): “Počátkem menopauzy se u mě objevily úniky moči. Shodou okolností v té době jsem začala chodit na jógu pro ženy, ne kvůli inkontinenci, spíš abych se cítila líp. Tam jsme cvičily i na pánevní dno a lektorka nám o něm povídala. Nadchlo mě to, cvičím i doma, skoro každý den. Při preventivní prohlídce jsem se zmínila lékařce, která mě podpořila, ať pokračuji. Teď jsem na tom už mnohem líp, nehody jsou jen sem tam. Nejúžasnější byl moment, kdy jsem své pánevní dno konečně ucítila.”
Martina (32): “První kapky v kalhotkách jsem zažila v těhotenství. Po porodu jsem byla nepříjemně zaskočená, že se věci nevrátily do normálu… Styděla jsem se, ale nakonec jsem se rozhodla zabojovat. Gynekoložka mi napsala rehabilitace a měla jsem štěstí na úžasnou fyzioterapeutku. Ta mě také později nasměrovala k józe, kterou se teď udržuji ve formě. Momentálně tedy chodím na gravid jógu, protože čekáme vytoužené druhé miminko, ale jak to půjde, budu pokračovat ve cvičení i po porodu. Ty trapné pocity už totiž opravdu nechci zažít.”
Vemte to komplexně
Stejně důležité jako posilování je ale i cílené uvolňování pánevního dna. Ideální proto je, když si vyberete cvičení s celostním přístupem.
“Pánevní dno je specifická oblast těla, propojená i s dalšími oblastmi. Velmi úzce souvisí s našimi chodidly i celkovým postavením pánve. Pokud máte ploché nohy nebo haluxy, je téměř jisté, že budete mít problémy i s pánevním dnem. A také: někdo třeba začíná cvičit kvůli inkontinenci a přitom mu přestanou také bolesti zad nebo kyčlí, zmizí křeče při menstruaci, nebo začne naopak trénovat chodidla kvůli bolesti v nohách a po čase s překvapením zjistí, že se vylepšil i problém s únikem moči,” sdílí své zkušenosti Věra Vojtěchová. “Oživení pánevního dna kombinuje fyzické cvičení i nastavení mysli – mnohdy totiž vyžaduje pustit různé mentální bloky. Jóga je v tomto skvělá, protože bere v úvahu právě i nehmotnou stránku věcí,” dodává.
Ano, pokud se vám občas stane nehoda, asi se tím nechcete chlubit. Skvělé ale je, že když překonáte stud, můžete si pomoci. Za tu trochu námahy to jistě stojí.