Za nadměrným pocením (hyperhidrózou) může stát nevinný důvod, ale může se jednat i o příznak vážné nemoci. Proto je důležité problém nepodceňovat a co nejpřesněji vyhodnotit příčiny nadměrného pocení.
Hyperhidróza staví většinu postižených osob do složité situace, neboť je tu velký dopad problému na běžné každodenní aktivity člověka. Ten může propadnout depresím, například z důvodu nepochopení svým okolím. Někteří lidé se v důsledku toho vyhýbají sociálním aktivitám a může je to brzdit i v kariérním životě. Proto je často nadměrné pocení nazýváno jako tichý handicap.
Proč se naše tělo potí
Některé příčiny pocení jsou všeobecně známé a vyzkoušeli jsme si je na vlastním těle všichni. Přispívají k nim faktory jako stres, nervozita, zlost, rozpaky anebo prosté přehřátí organismu v horku. Pokud je pocení v těchto případech přiměřené situaci, není se čeho obávat. Jsou-li ale krůpěje stékajícího potu po vašem těle každodenní součástí vašeho života, něco je špatně! Při neobjektivním důvodu nadměrného nebo náhlého pocení je třeba hledat důvod v medicínských souvislostech.
Jak fungují naše potní žlázy
I když většina z nás vnímá pocení jako nepříjemné, naše tělo jej považuje za naprosto přirozený proces, navíc velmi důležitý. Je to pro něj otázka termoregulace. Díky pocení se naše tělo zbavuje přebytečného tepla. A pro mnohé je možná překvapivé i to, že teplo uvnitř našeho organismu vzniká, i když spíme, nebo jen ležíme a jsme v klidu. Původem, tohoto tepla jsou probíhající metabolické procesy a práce svalstva. Pot z našeho těla navíc odvádí i škodliviny a toxiny.
Další důležitou funkcí potu je chránit naše tělo před škodlivým UV zářením. Pot obsahuje z 99 % vodu, a 1 zbylé procento tvoří močovina a odpadní látky. Běžné pocení je třeba vnímat jako normální fyziologický děj, který je známkou dobře fungujícího těla. To znamená, že není třeba v těchto případech podléhat panice.
Umístění potních žláz
Ve škáře, jedné z vrstev naší kůže se nacházejí potní žlázy. Je to ale nervový systém, který řídí jejich činnost. Každý člověk má cca 3 až 4 miliony těchto žláz. Dělí se na velké (apokrinní) a malé (ekrinní). Kromě velikosti se od sebe odlišují i různou reakcí na rozdílné podněty, složením uvolňovaného potu, počtem a rovněž rozmístěním na těle. Kromě rtů, vnějších pohlavních orgánů a prsních bradavek je pokryto potními žlázami celé naše tělo. Denně za běžných okolností naše tělo vypotí něco mezi 0,5 litry a 1 litrem potu.
Primární a sekundární hyperhidróza
Rozlišujeme hyperhidrózu primární a sekundární. V případě primární hyperhidrózy se jedná o vrozenou dispozici, je tedy dědičná. Zatímco hyperhidróza sekundární je podmíněna okolními vlivy, je tedy dodatečně získaná.
Závažné zdravotní příčiny nadměrného pocení
Obezita, onemocnění štítné žlázy, nástup klimakteria, čili menopauzy, chronická anebo akutní virová či bakteriální infekce, nadměrná produkce stresových hormonů zvaná feochromocytom, hypoglykemie, čili pokles hladiny krevního cukru, hypovitaminóza – nedostatek vitamínu D, neurologická onemocnění, například míšní léze anebo roztroušená skleróza, karcinoidy – nádory buněk neuroendokrinního systému, lymfomy, alkoholismus a některé další zdravotní problémy v populaci méně zastoupené, to vše mohou být příčiny nadměrného pocení.
Nadměrné pocení rukou (palmární hyperhidróza)
Při zvýšené nervozitě či trémě se obvykle objevuje nadměrné pocení rukou, což je běžný jev. Nastává-li však nadměrné pocení rukou (palmární hyperhidróza) při zcela běžných činnostech, pak se jedná o patologický jev, který si vyžaduje odborné řešení. Příčiny dosud nejsou zcela přesně objasněny. Může se jednat o souvislost s výkyvy hormonální hladiny jak v období puberty, tak v období klimakteria.
Nadměrné pocení v podpaží (axiliární hyperhidróza)
Je třeba rozlišovat emocionální pocení, pocení z tepla a pocení z námahy. Ve všech těchto případech se pocení odlišuje, a to zvláště dobou potřebnou na opravdové zpocení. U pocení z tepla nepřichází pot okamžitě, nástup pocení je pomalejší, na rozdíl od pocení emocionálního, kdy se na dlaních či v podpaží zpotíme ihned, nebo v několika málo sekundách. Emocionálně vznikající pot je jiného složení. Obsahuje více látek rozkládajících bakterie, tudíž má i výraznější pach. Také onemocnění vegetativního nervového systému je nejčastěji spojováno s nadměrným pocením v podpaží.
Nadměrné pocení obličeje (faciální hyperhidróza)
Při silném pocitu strachu nám obvykle vyrazí pot na čele. Ovšem v obličeji a na hlavě se často potí také ženy v preklimakterickém a klimakterickém období. Vysazení menstruace, čili hormonální nerovnováha v organismu způsobuje návaly. Ty nemají souvislost ani s teplotou okolí, ani s námahou. Jednak jsou velmi nepříjemné a také nevyzpytatelné. Přicházejí náhle, bez varování. Naštěstí takto vyprodukovaný pot nijak nepříjemně nezapáchá. Léčba je možná pomocí podávaných estrogenů ve formě různých přípravků. Pro organismus jsou nejméně zatěžující fytoestrogeny, které jsou svými účinky velmi podobné klasickým ženským hormonům – estrogenům.
Jak zabránit pocení v podpaží? Možná je nutné navštívit lékaře!
Nadměrné pocení v noci
Nadměrní pocení v noci je nejčastěji spojováno s použitím nevhodných materiálů ložního povlečení nebo pyžama. Tyto textilie by neměly obsahovat umělá vlákna, která nesají pot. Prodyšné a savé, tak by mělo vypadat nejen ložní povlečení, ale i naše oblečení, a nejen to vhodné do postele. Nadměrné noční pocení je ale obvykle spíše záležitostí období klimakteria.
Nadměrné pocení hlavy
Projevuje se u obou pohlaví ve stejné míře. Prvně se může objevit již v raném věku anebo v průběhu puberty. Tento problém má kořeny v dědičnosti. U žen lze pozorovat skokové pocení hlavy v klimakteriu. Souvisí opět s výkyvy hormonální hladiny. Takzvaný studený pot objevující se na čele bývá průvodní jev při abstinenci anebo při vysazování návykových látek.
Příčiny nadměrného pocení hlavy
Nadměrné pocení hlavy může být rovněž způsobeno kromě kolísání hormonální hladiny také takzvanými psychogenními vlivy, stejně, jako je tomu na při pocení rukou či nohou.
Nadměrné pocení při sportu
Typické pocení při sportu, či jiné fyzické zátěži je doprovázeno převážně pocením v oblasti podpaží, na ochlupených částech těla, na zádech, u mužů i na hrudníku, nebo to bývá na nohou. Přitom ale záleží i na okolní teplotě a na stupni zátěže. Je-li zátěž extrémní, bude i pocení nadměrné.
Běžná opatření pro eliminaci pocení
Abychom dokázali omezit nadměrné pocení, měli bychom v prvé řadě věnovat pozornost svým stravovacím návykům. Je třeba omezit konzumaci sladkých jídel a jídel silně kořeněných, nebo smažených jídel. Zvýšený pitný režim může paradoxně omezit naše nadměrné pocení. Pijeme spíše vlažné, nikoli teplé anebo zcela studené či ledové nápoje. Se zvyšující se okolní teplotou zvýšíme i přísun tekutin. Pochopitelně je třeba bojovat s obezitou a udržovat si zdravou váhu. Oblékněte se přiměřeně k okolnímu prostředí a teplotám. Volte spíše vzdušné oblečení vyrobené z přírodních tkanin, nikoli z umělých. To se týká i obuvi. Větrat musí i nohy. Používání ponožek a uzavřených bot omezte v létě na minimum. Věnujte pozornost výběru kvalitní vzdušné obuvi z přírodních materiálů a ponožky si měňte co nejčastěji. Používejte 100% bavlnu anebo ponožky s přídavkem kolidního stříbra. Klaďte zvýšený důraz na hygienu, častější mytí a sprchování. Důležité je naučit se ovládat také svůj strach a nervozitu. Psychická hygiena je jedním z nejdůležitějších kroků vedoucích k potlačení nadměrného pocení. Zkuste relaxační cvičení, jógu nebo meditaci.
Problémy žen s hormonální nerovnováhou nesouvisí jen s menstruací. Umíte ji rozpoznat?
Komplikace spojené s nadměrným pocením
Kromě esteticky nepřijatelných skvrn na oblečení nejdříve mokrých a po zaschnutí bílých, plných vyloučených solí se může projevit nadměrné pocení různými fyzickými problémy, například potničkami. Ty se vysévají na různých místech těla v podobě malých červených skvrnek. Způsobuje je vyplavování toxinů společně s potem ven z lidského těla. Rozkládající se pot začne navíc po nějaké době nepříjemně páchnout, tak vzniká živná půda pro plísně a bakterie. Jsou to právě ony, které pomáhají intenzitě zápachu. Časté problémy s pocením a jeho následky mají i diabetici. Jednak se celkově více potí a často je u nich pocení doprovázeno vznikem nepříjemných zapařenin. Ty jsou pak živnou půdou pro různá plísňová onemocnění. Při diabetu, kdy má tělo vysokou hladinu cukru dochází k jevu, kdy pot obsahuje určité množství glukózy. Tato situace nahrává právě zmíněným zapařeninám.
Léčba nadměrného pocení
Pochopitelně vždy zvažujeme ty nejméně invazivní způsoby léčby, jako například potlačování pocení pomocí aplikace antiperspirantů anebo bylinných odvarů. Až poté, kdy po delším období aplikace nezaberou tato řešení, přistupujeme k návštěvě lékaře a jím doporučeným variantám léčby, například k podávání léků anebo k obstřikům sympatického nervového systému.
- Aplikace antiperspirantů – lokální řešení pomocí speciálních přípravků nejčastěji ve spreji. Aplikují se vždy pouze na suchou pokožku. Je možné je aplikovat i před spaním. Zápach z potu je možné eliminovat pomocí deodorantů.
- Aplikace bylinných odvarů – využívají se byliny jako kozlík lékařský, šalvěj lékařská, měsíček lékařský, yzop lékařský, přeslička rolní, máta peprná. Na koupel nohou se dá využít také čajovníkový olej. Někteří lékaři doporučují také pití jablečného octa.
- Užívání chlorelly – sladkovodní jednobuněčné řasy, která na sebe váže toxiny z lidského organismu.
- Potírání postižených míst roztokem chloridu hlinitého.
- Iontoforéza – kůže je vystavena stejnosměrnému proudu intenzity 15 – 30 mA. Je nutné opakované ošetřování touto metodou. Metoda je považována za spolehlivou a účinnou.
- Podávání léků – anticholonergik. Jejich aplikace má časté nežádoucí účinky.
- Aplikace botulotoxinu v injekcích – jedná se o aplikaci jedu. Někdy je metoda účinná, jindy nikoli.
- Zásah do nervové soustavy – provádí se výjimečně u nejtěžších případů. Přerušují se nervy, které stimulují potní žlázy nacházející se v podpaží, na obličeji a na rukou. Pocení se pak obvykle přesune na jiná místa na těle.
- Operativní odstranění potních žláz – někdy trvalé, jindy jen dočasné řešení, ovšem přinášející i vysokou rizikovost zásahu.
Ne každá metoda léčby je vhodná pro každého člověka. Vždy je třeba zvážit své osobní možnosti, poradit se s lékařem, co by doporučil on, u některých metod počítat s tím, že nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou atd.
Důležitá upozornění
- Nikdy nepodceňujte pocení, které je doprovázené změnou barvy potu. Běžně zanechává pot bílé stopy na oblečení. Obsahuje velké množství různých iontů, hlavně ionty sodíku a chlóru. Jestliže se tento klasický pot barevně změní a dostane načervenalou barvu až skoro do krvava, je nutné vyhledat lékaře a situaci s ním konzultovat. Mohlo by se jednat o závažné onemocnění potních žláz.
- Pocení těla na jeho horní polovině signalizuje obvykle správnou míru fyzické zátěže. Zatímco je-li aktivita doprovázena pocením dolní části těla, je považována za nepřiměřenou a pro náš organismus velmi zátěžovou.