Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trápí vás studené nohy? Co dělat, abyste navrátila krev, kam patří

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

13. 11. 2017

Studené nohy v zimě nebývají až tak výjimečným problémem, ale co když vás trápí studené nohy a ruce po celý rok? Může se dokonce i jednat o projev onemocnění, která není radno podcenit.

Obvyklá příčina – neurocirkulační poruchy

Nejčastěji bývají příčinou neurocirkulační poruchy. Zajímavé je, že pocity chladných nohou trápí spíše ženy, což by podle některých lékařů mohlo znamenat přítomnost estrogenu v krvi. Má totiž za úkol zhustit krev a omezit její přívod do cévek. Neurocirkulační poruchy se špatně hodnotí. Většinou souvisí s chladnějším počasím nebo třeba s náročnou psychickou situací, kdy pak dochází ke zúžení cév. Jedná se o nepříjemnou situaci, která neohrožuje zdraví.

Studené nohy mohou znamenat onemocnění

Jedním ze zdravotních problémů, jehož příznakem jsou studené ruce a nohy, je diabetes mellitus (cukrovka). Při tomto onemocnění může docházet k poškození nervů a cév, což má za důsledek špatné prokrvení končetin. A my pak tento stav vnímáme jako pocit chladu. Špatné prokrvení končetin může také postihnout člověka bez ohledu na cukrovku.

Někdy se jedná o zúžení malých tepen, případně může problém spočívat ve snížené funkci štítné žlázy. Skupina chorob, při kterých dochází k poškození nervů některou nemocí nebo škodlivými látkami, se jmenuje polyneuropatie. Většinou zasahuje nejdelší nervy v těle, tedy nervy končetin. Polyneuropatie můžeme najít například u cukrovky (především 1. a 2. typu), při nadměrné konzumaci alkoholu, ale také u nádorových chorob.

Neuropatii může způsobit i nedostatek vitamínu B12. Vegani, mějte se na pozoru!

Studené nohy a brnění nebo mravenčení spolu někdy kráčí ruku v ruce, příkladem je třeba právě cukrovka. Zúžení malých tepen je takzvaná Raynaudova nemoc, při které se střídá zblednutí kůže (nedostatečný přívod krve) a zčervenání (rozšíření cév a překrvení). Zúžení cév bývá způsobováno stresem nebo třeba zimou. Raynaudova nemoc se týká především prstů rukou, velmi zřídka postihuje dolní končetiny.

Může se ale také jednat o Raynaudův syndrom, což je trochu odlišný případ. Zde jsou nedostatečně prokrvené prsty průvodním jevem jiné nemoci jako jsou některé autoimunitní choroby nebo třeba nádorová onemocnění. V tomto případě se už jedná o bolestivé a nepříjemné příznaky.

Jestliže je snížena funkce štítné žlázy, jedná se o hypotyreózu, při které kvůli snížené tvorbě určitých hormonů dochází ke špatné termoregulaci. Proto pacienti často pociťují studené nohy a ruce.

Pocit studených nohou patří také mezi příznaky ischemické choroby dolních končetin, kdy dochází k jejich špatnému prokrvení.
Další z příčin může být ateroskleróza, při které se ukládají tukové látky do stěn tepen. Tam, kde se tuky ukládají, se pak tepna zužuje vzniká zúžení tepny. V důsledku pak krev nemůže dostatečně proudit do další části. Mezi důvody, proč k tomuto procesu dochází, může být i vyšší hladina cholesterolu v krvi.

Studené nohy a jejich léčba

Pokud k pocitu studených nohou dochází v důsledku určité nemoci, je třeba řešit příslušnou chorobu a její příčinu. Pokud se nejedná o vážná onemocnění, lze uplatnit následující způsoby.

Stravování

Mezi základy určitě patří dodržování zdravého životního stylu, ať už kvalitní pestrou stravou, relaxací a omezením stresu nebo také dostatkem pohybu. Prohřát organismus můžete také pomocí určitých potravin. Sem patří třeba skořice, zázvor, chilli papričky, jahody, třešně, ryby, luštěniny, česnek nebo pepř. Podobně funguje hořčík, vitamin E, jinan dvoulaločný nebo také pupalkový olej.

Studené nohy a bylinky jsou koneckonců také velmi zajímavé téma, protože řada z rostlin příznivě působí na organismus. Na prohřátí se doporučují bylinné čaje třeba z maliníku, máty nebo meduňky.
Z potravin se naopak doporučuje omezit cukr a bílou mouku (pečivo a podobně).

Masáže nohou

Prokrvení napomáhají masáže nohou, které můžete podpořit použitím teplého olivového, ricinového oleje nebo třeba měsíčkového oleje. Při masáži je třeba se soustředit na krouživé pohyby kartáčem po chodidle a postupovat přes kotníky až po lýtka.

Ricinový olej je v kosmetice nenahraditelný. Lisuje se z prudce jedovatých semen

Chůze naboso

Když člověk stále nosí boty nebo bačkory, není mozek dostatečně stimulován, pak si vyhodnotí, že není potřeba dané části prokrvovat. Proto součástí terapie může být i chůze naboso, kdy se v ideálním případě využívají různé povrchy. Nejen tedy třeba tráva, ale i písek, asfalt, skvělé je vyzkoušet chůzi v potoce. Když se rozhodnete pro tyto chůze, je třeba postupovat opatrně, aby se nohy mohly zvyknout na různé tvary a aby pak nedocházelo ke zbytečným zraněním.

Koupele nohou

Když vyvoláte na téma studené nohy diskuze, často se objeví rady na speciální koupele nohou. Osvědčené jsou odvary ze skořice, úlevu také přinesou koupele v nálevu z rozmarýnu nebo třeba levandule. Když si připravujete koupel nohou, neměla by voda být teplejší než 40 °C, lázeň by přitom měla mít zhruba stále stejnou teplotu, a to přinejmenším po dobu 15 minut.

Otužování a cviky na studené nohy

Prokrvit organismus lze také, kromě vhodného pohybu, otužováním. Ať už je to studená sprcha na celé tělo nebo střídání proudu studené a teplé vody, která bude mířit pouze na nohy. Pokud se rozhodnete pro masáže studenou vodou nebo otužování celého těla, prospívá, pokud si na tyto procedury zvyknete a budete se jim věnovat pravidelně.

Dobře poslouží i pravidelné návštěvy sauny, které by měly být korunovány studenou sprchou. Pak je důležité držet tělo v teple. Další možností jsou speciální cviky na studené nohy. Patří sem třeba roztahování a stahování prstů, po kterém bude následovat kroužení natažených prstů ve směru hodinových ručiček.

Mezi dalšími obecnými doporučeními by určitě nemělo chybět vhodné oblékání. Nezapomínejte, že příliš těsné oblečení třeba vypadá svůdně, ale rozhodně neprospívá oběhu krve v končetinách. Oblečení by také mělo odpovídat teplotě. Pokud je zapotřebí, sáhněte po teplých ponožkách a rukavicích. Často se také doporučuje nepoužívat ponožky s těsnými lemy, které nohy zaškrtí nad kotníky a krev má pak problém protékat. Při problémech je vhodné také nosit volnější rukavice a boty, aby bylo možné prsty volně pohybovat.

Pokud se chcete pocitu studených nohou zbavit, je doporučováno také nekouřit, neužívat hormonální antikoncepci a dbát na přiměřenou váhu. Toto platí i jako prevence.

V některých případech se na prokrvení cév podávají léky, ve výjimečných případech se zvažuje i operace.

Pokud trpíte na pocit studených nohou, je nejprve zapotřebí odhalit, jaká je příčina, a pak ji léčit. Pokud se jedná o neurocirkulační nemoc, můžete zkusit některý z našich tipů na prohřátí. Dostatek relaxace, pohybu a kvalitní stravování je vždy základem.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás studené nohy? Co dělat, abyste navrátila krev, kam patří