Travní koberec: Proč mu dát přednost před setým trávníkem a jak ho položit?
Michaela Šilháčková
10. 10. 2022
Vypěstovat krásně hustý a sytě zelený trávník není zrovna jednoduché. Jedná se o časově náročný proces, jehož výsledek navíc nemusí odpovídat vašim představám a původnímu záměru. Mnohem snazší je pořízení přírodního travního koberce, díky němuž lze mít krásný a kvalitní trávník během několika málo hodin. Co je vlastně travní koberec a jaké jsou jeho výhody? Jak probíhá pokládka travního koberce a kolik peněz si zhruba připravit?
Přinášíme souhrn základních informací, který vám pomůže v rozhodování, zda je travní koberec tím správným řešením pro vaši zahradu.
Co je travní koberec a jaké jsou jeho výhody?
Přírodní travní koberec je předpěstovaný trávník. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, odřízne se společně s drnem, sroluje se a převeze na vaši zahradu. Zde se položí na předem připravenou půdu. Pokládku provede buď firma, od které jste si travní koberec koupili, nebo ji můžete provést sami.
Díky tomu můžete mít na svém pozemku vzrostlý trávník během několika hodin, což je také hlavní výhodou travního koberce. Pokud byste trávník pěstovali běžným způsobem, trvalo by to mnohem déle a navíc byste se o něj zpočátku museli pečlivě starat. Travní koberec samozřejmě také vyžaduje jistou péči, ušetříte si však počáteční úkony, jako je vytrhávání plevele, hnojení a podobně. Na druhou stranu bude travní koberec ze začátku potřebovat více vláhy než vzrostlý trávník, který byl vypěstovaný běžným způsobem.
Za nevýhodu lze považovat poněkud vyšší cenu travního koberce a také vyšší náročnost při jeho pokládce. Tu však zajistí prodejce travního koberce, pokud si na ni netroufnete sami.
Ostřice jsou okrasné trávy, které skvěle porostou na polostinném a vlhkém místě
Jaká je přibližná cena travního koberce?
Ceny travních koberců se pohybují kolem 100 Kč za metr čtvereční bez pokládky a dopravy, popřípadě okolo 200 Kč za metr čtvereční se vším všudy. Pokud tedy plánujete pořídit přírodní travní koberec pro velkou plochu pozemku, bude cena poměrně vysoká. Na druhou stranu budete mít kvalitní trávník v podstatě úplně bez práce.
Také je třeba vzít v potaz skutečnost, že ani vysévaný trávník není zrovna levná záležitost a mnohdy se ve výsledku prodraží více než travní koberec. Rozdíl je vlastně jen v tom, že cenu za travní koberec zaplatíte najednou, zatímco do běžného trávníku je třeba investovat průběžně.
Co obnáší pořízení přírodního travního koberce
Rozhodli jste se koupit travní koberec? V tom případě vaše kroky povedou nejprve do speciální trávníkové školky. Před tím, než jsou trávníky určeny ke koupi, se ve školkách pěstují zhruba rok. Poté se jednoduše kus odřízne i s drnem, sroluje a doveze na místo určení. Odřezávají se pásy, které zpravidla neměří více jak půl metru na šířku.
Poté, co travní pásy dorazí na váš pozemek, bude následovat jejich pokládka. Přírodní travní koberce se pokládají na předpřipravenou půdu. Z celé plochy je potřeba vytrhat plevel a odstranit velké kameny a cokoliv dalšího, co by mohlo při pokládce překážet. Půdu je také potřeba mírně udusat, urovnat a uhrabat. Zhruba týden před pokládkou je rovněž vhodné povrch posypat organickým hnojivem. Pod travní koberec lze položit síťku proti krtkům, která vám do budoucna ušetří spoustu nepříjemností.
Na připravenou půdu se poté travní koberec položí. Příliš nezáleží na tom, v jakém ročním období bude pokládka provedena, nicméně za nejvhodnější období jsou považovány měsíce duben až říjen. Podmínkou je, aby nemrzlo.
Luční kvítí na zahradě. Jaké rostliny si vysadit pro správný efekt?
Jak položit travní koberec?
Hned na úvod je třeba poznamenat, že pokládka travního koberce musí proběhnout co nejdříve poté, co jsou travní pásy odříznuty. Konkrétně by měl být trávník položen do 24 hodin od odříznutí ve specializované školce. V případě, že se to v této lhůtě nestihne, hrozí nevratné poškození trávníku.
Samotná pokládka je fyzicky náročná, jelikož jsou travní pásy hodně těžké (jeden metr čtvereční trávníku může vážit až 30 kilogramů). S tím je tedy potřeba počítat. Jednotlivé pásy se poté pokládají těsně vedle sebe a nakonec se celý trávník přejede válcem. Pokud se pokládka provádí na strmém povrchu, bývá potřeba travní koberec připevnit kolíky.
Pokud pokládáte větší plochu, připravte si také prkna, po kterých případně můžete po trávníku přecházet. Není vhodné nový travní koberec příliš zatěžovat, a to po dobu minimálně dvou týdnů. Okraje travního koberce můžete v případě potřeby oříznout ostrým nožem.
Časová náročnost se samozřejmě odvíjí od velikosti pokládané plochy. Obecně je však možné říci, že za pár hodin máte krásný, vzrostlý trávník, který plně zakoření zhruba za 14 dní. Do té doby by se trávník neměl vůbec zatěžovat. Zhruba po měsíci a půl je již možné trávník využívat naplno.
Jak pečovat o nový travní koberec?
Bezprostředně po pokládce je nutné travní koberec pořádně zalít (doporučuje se až 20 litrů vodu na metr čtvereční). V prvních dnech je pak potřeba zalévat denně, postačí však menší množství vody než při první zálivce. Frekvenci zálivky i množství vody přizpůsobte ročnímu období a počasí.
Zhruba po dvou týdnech je vhodné trávník posekat, nicméně zkracovat byste ho neměli více než o třetinu původní výšky. Zpočátku se travní koberec nehnojí, s přihnojováním je doporučeno počkat alespoň 14 dní.
Poté už stačí o travní koberec pečovat jako o běžný setý trávník. Zalévejte a sekejte ho podle potřeby a během vegetačního období ho každé čtyři až šest týdnů přihnojte hnojivem s vyváženým poměrem dusíku, fosfátů a draslíku.
7 prudce jedovatých rostlin, které můžete mít na zahradě a ani o tom nevědět!
Umělý travní koberec na ven
Vedle přírodních travních koberců existují také umělé travní koberce, které se nejčastěji pokládají na balkony a terasy, pěkně však vypadají také v pergolách či na dvorech. Vyrábí se z odolného materiálu, proto bez problému přečkají i nepřízeň počasí a lze je mít venku po celý rok. Můžete si vybrat, zda se na vaši terasu či balkon hodí trávník s krátkým, nebo delším vláknem. Obvykle bývají na výběr tři varianty (krátké, střední, dlouhé).
Pokládku umělého travního koberce můžete nechat na odbornících, nebo se do ní pustit sami. Trávník lze položit na přírodní i umělý povrch (dlažbu, beton). Pokládka na umělý povrch je snazší, jelikož jej obvykle stačí zamést nebo vyluxovat. Pokud chcete umělý venkovní trávník umístit do exteriéru na přírodní terén, je potřeba danou plochu připravit stejným způsobem jako při pokládání přírodního travního koberce.
Zdroje: zavlazovacisystemy.cz, magazinzahrada.cz, umelytravnik.cz, gardenersworld.com, onlineturf.co.uk