Trháte si vlasy? Možná trpíte poruchou známou jako trichotilománie. Co s tím?
Jana Albrechtová
13. 6. 2018
Většina žen chce mít krásné vlasy, řasy, obočí. Proto si kupujeme speciální šampony, rovnáme si vlasy brazilským kreatinem, aby vypadaly delší, necháváme si je prodlužovat, potěší nás, když nám někdo řekne, že máme krásné vlasy, pečujeme o obočí či o řasy, které si necháváme tetovat, nebo řasy naopak prodlužovat.
Kam se vytratila ženská přirozenost?
Při honbě za dokonalostí si muži často stěžují, že ženy nejsou přirozené, že už mnohdy nemají nejen svá prsa, ale také vlasy, řasy či obočí. Ženy chtějí být hezké nejen kvůli mužům, ale hlavně kvůli sobě a v neposlední řadě zde hraje roli také určitá rivalita mezi ženami navzájem.
Může se zdát, že tato snaha o dokonalost hraničí s posedlostí sama sebou. Možné to je. Jenomže existuje i další extrém. Pravý opak prodlužování a pečování o vlasy, obočí či řasy. Říká se tomu trichotilománie.
Trichotilománie si u blízkého hned všimnout nemusíte
Trichotilománie se vyznačuje potřebou vytrhávat si vlasy, obočí či řasy. Prostě tělesné ochlupení, je jedno, jestli se jedná o vlasy, nebo ochlupení na nohách či v intimních partiích. Zatímco vytrhávání chloupků v intimních partiích či na nohách si s trichotilománií běžně spojovat nebudete, když si ale vaše kamarádka bude trhat vlasy, obočí nebo řasy, něco vám na tom sedět nebude.
Porucha sebeovládání
Takového trhání si všimne každý po chvíli anebo hned. Trichotilománie ostatně úzce souvisí s dermatilománií. Jedná se totiž také o psychickou poruchu, poruchu sebeovládání. Poruchu mnohdy chronickou a velmi těžko léčitelnou.
Název choroby pochází složením tří řeckých slov – trich (vlasy), till (tahat) a manie (vášeň, šílenství, běsnění).
Jak na deprese a úzkost pomocí cvičení? Tato metoda prokazatelně funguje
Trichotilomanie začíná většinou v dětství
Tato porucha vzniká nejčastěji dětském věku od čtyř let, u dětí s poruchou osobnosti nebo dětí trpících depresemi. Trichotilománie může začít přitom celkem nevinně, prostě jen takovým tím normálním natáčením vlasů na prst, nebo třeba na tužku, ožužláváním anebo kousám vlasů. Může přitom skončit i tragicky, nejen holou hlavou, obličejem bez obočí nebo řas.
Trichofagie, aneb další level trichotilománie
S trichotilománií totiž úzce souvisí i trichofagie, při níž si pacienti nejen vlasy trhají, ale zároveň je i polykají. Problémem není jeden či dva spolknuté vlasy, ale jejich velké množství, které může ve střevě způsobit neprůchodnost tím, že se z nich vytvoří spletenec vlasů. Zapotřebí je potom operace.
Výzkumníci přišli s tím, že trichotilománií trpí 1 nebo 2 z padesáti lidí, přičemž u naprosté většiny z nich se projeví v dětství anebo v pubertě. Zatímco v dětství je to 50:50, tedy že jí trpí stejnou mírou jak chlapci, tak děvčata, v pozdějším věku to bývají z 90 % ženy.
Trhání vlasů vědomé, nevědomé anebo prostě z nudy
Člověk posedlý vytrháváním si trhá ochlupení buď zcela cíleně anebo také automaticky, aniž by o tom nějak hlouběji přemýšlel. Spouštěčem trhání tak často bývá stres, úzkost, frustrace, deprese nebo prostě jen nuda.
Není to tak, že by lidé s trichotilománií chtěli mít plešatou hlavu. Oni s ní chtějí přestat, protože se za lysku na hlavě stydí. Stydí se za to, že nemají řasy nebo obočí, ale zkrátka s tím nemohou přestat. Snaží se, hledají odbornou pomoc a občas mohou mít lepší období trvající pár let a pak může opět přijít to špatné trhací období, ve kterém se snaží své „výtvory“ na těle zamaskovat. Ať už parukou, kamuflovacím česáním vlasů, domalováváním obočí či nalepováním řas.
Právě kvůli tomu, že se za to, jak vypadají stydí, nejenže si postižená místa zakrývají a různě je kamuflují, ale také se často vyhýbají společenským událostem. Mnohdy tak trpí i jejich intimní život.
Jak se trichotilománie projevuje?
Typické je vytrhávání nebo tahání se za vlasy a jiné ochlupené části těla. Když se člověk chystá trhat si ochlupení, zažívá pocit napětí a poté pocit uspokojení a úlevy. Mnoho lidí, kteří trpí trichotilománií si také často škrábou kůži, koušou nehty nebo rty. Mohou také vytrhávat chlupy zvířatům či hračkám.
Proč to lidé vlastně dělají?
Trichotilománie může být klidně děděna z generace na generaci, třebaže nejčastěji se tak děje ze tří hlavních důvodů, a to úzkosti a stresu, obsedantně kompulzivní poruchy a sebepoškozování.
Stres a úzkost
Úzkostné stavy a stresové situace bývají nejčastější příčinou trichotilománie. Ale proč mají lidé potřeba zrovna v úzkosti a stresu trhat si vlasy? Odborníci nemají na tuto otázku jednoznačnou odpověď. Vědí však, že právě vytrhávání vlasů má na určité lidi uspokojivý účinek, který dokáže přebít stres a úzkost podobně, jako jiné druhy sebepoškozování.
Obsedantně kompulzivní porucha
Třebaže obsedantně kompulzivní porucha je úzkostnou poruchou, své místo si trichotilománie zaslouží. Obsedantně kompulzivní porucha nastává v okamžiku, kdy posedlost, resp. chronické myšlenky, vedou k rozvoji takových návyků, které pomáhají dotyčné osobě tyto myšlenky zastavit. Právě ono trhání vlasů bývá pro trichotilomaniky tou „záchranou“.
Sebepoškozování
Právě trichotilománie bývá některými považována za formu sebepoškozování. Nicméně trhání ochlupení způsobuje jen velmi krátkodobou bolest. Třebaže i trhání ochlupení může být projevem sebepoškozování, většině případů dochází k vytrhávání ochlupení zejména v důsledku stresu.
Jak se trichotilománie léčí?
Dosud však bohužel nebyl trichotilománii věnován dostatek pozornosti k tomu, aby byly pořádně odhaleny příčiny a možnosti léčby. Zatím proto nejúspěšnější léčbou je psychoterapie, která probíhá formou rozhovorů psychoterapeuta s pacientem. Ani však taková léčba není jednoduchá, jelikož je potřeba nejdříve odhalit, proč k takovému chování u pacienta dochází. Může se tak dít v důsledku bludů či halucinací, u nichž je nutný jiný přístup než k trichotilománii.
Jaké jsou spouštěče?
Je také potřeba odhalit a následně odstranit spouštěče nutkavého vytrhávání ochlupení a nahradit je jinou činností. Je potřeba však spolupráce pacienta, který musí chtít se z trichotilománie dostat. Není to jednoduché, ani když sám pacient chce, natož když ve skutečnosti nechce.
Vlasy nemusí už nikdy narůst
Je důležité mít na paměti, že neustálé vytrhávání vlasů, řas či obočí trvale poškozuje vlasové folikuly, v důsledku čehož na pokožce zůstanou holá místa. Vlasové cibulky se sice dají obnovit, ale neobejde se to bez transplantace.
Je lepší si vyholit hlavu
Pokud vás trichotilománie trápí a chcete s ní něco dělat, možná navštěvujete psychoterapeuta, a možná jste v koncích jak on, tak vy. Zkrátka ani vy, i když sebevíc chcete, nedokážete své chování zastavit. Proto by bylo, alespoň pro teď, lepší nechat si hlavu vyholit. Pokud nechcete přijít o vlasy úplně, toto vás zachrání od trhání vlasů a nevratného poškození vlasových folikul. I když, kdo chce trhat, způsob si vždycky najde, byť třeba za pomoci pinzety.
Jak nastartovat růst vlasů? Pomohou jak vhodné doplňky stravy, tak masáž hlavy
Dva jsou víc než jeden
Ať už máte jakýkoli problém, ať už bojujete s jakoukoli závislostí, vždy platí, že dva jsou víc jak jeden. Možná se trápíte ve vztahu, možná žádný vztah nemáte. Mnohdy pomůže právě nový vztah, ale ne jen tak nějaký. Vztah, který vás nakopne, který do vašeho života pošle nový impuls. Najednou nebudete na všechno sami, nebude všechno tak těžké. Budete chtít žít normálně a dokážete si přestat trhat vlasy. Nemusí jít nutně hned o partnerský vztah. Mít opravdového přítele, spřízněnou duši je nejen darem, ale také lékem.