Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Triky proti chrápání: skončete to jednou pro vždy

Redakce

Redakce

24. 4. 2014

Chrápání. Snad každý z nás si vzpomene na film Michala Viewegha Účastníci zájezdu a hlášku „Proč z nás dvou chrápe ta hluchá? A pak že Pán Bůh nemá smysl pro humor“. Vtip dobrý, ale chrápání může pěkně otrávit život, přitom se dá často jednoduše odstranit.

 

Problém hlasitého spánku trápí lidi i zvířata. Nejčastěji postiženými jsou lidé po 30. roce života. Chrápání se může objevit i u dětí.

Proč chrápeme?

Hlasitý spánek není jen estetická vada, něco, co vyřešíme pro druhého špunty do uší. Naopak, způsobuje stres, nervozitu, nespavost, ztrátu libida a soustředění a může být i prvotním signálem jiného onemocnění, jako např. vysoký krevní tlak, potravinová alergie, obezita aj.

Za chrápání se schovává i spánková apnoe, což je závažné onemocnění, při kterém dochází k infarktu, mrtvici či mikrospánku.

Jak vlastně tento zvukový defekt vzniká?

Je to porucha dýchání, kdy dochází k vibraci v určité úrovni dýchacích cest a to buď v oblasti měkkého patra, nebo hltanu.

Zúžené dýchací cesty vedou k rychlejšímu pohybu vzduchu, který pak naráží na stěny měkkého patra a tím dojde k chrápání. Dalším problémem může být snížení svalového napětí v hltanu anebo zhoršená nosní průchodnost.

Příčiny

  • Zhoršená nosní průchodnost – stačí mít ucpaný nos rýmou, dýchat pusou a namáhat tak krk
  • Věk – při stárnutí dochází k ochabnutí svalů v krku
  • Nadváha až obezita
  • Vnější vlivy jako kouření, alkohol, potravinové alergie… aj.
  • Vrozená anomálie

Chrápání bychom neměli brát na lehkou váhu, nejen že je nepříjemné pro okolí, ale i pro samotného člověka. Je třeba zasáhnout již při prvních příznacích, chrápání má totiž tendenci se časem zhoršovat.

Východní medicína

Wu Li, profesor, autor několika publikací na téma čínské přírodní medicíny a v neposlední řadě i člen pro přírodovědný výzkum v Číně, řekl: „kdo chrápe, žije nezdravě“. Proto bychom jako první měli začít se změnami našeho životního stylu.

Podle východní medicíny souvisí chrápání se střevem. V jakém stavu je naše střevo, v takovém jsou sliznice horních cest dýchacích (mezi ně patří krční a nosní mandle). Proto je třeba omezit sladkosti a mléčné výrobky, které zahleňují.

Chrápání úzce souvisí s imunitou. Tím by tedy měla začít naše diagnostika a léčba – vylepšením imunitního systému.

Úprava spánku

Dále můžeme vylepšit naše spací způsoby a místo na zádech spát na boku. Za zkoušku stojí speciální polštář, který díky svému tvaru umožňuje lehké vypodložení krku, a vy pak spíte ve správné poloze.

Před spaním můžete inhalovat směsi rostlinných silic, které prokrvují a díky napětí, které způsobují v tkáních, vzduch, který dýcháte, proudí bez hlasitých zvuků.

Spánková apnoe

V těžších případech je nejslepší návštěva odborníka, který zjistí, nejedná-li se o nebezpečný syndrom spánkové apnoe (SAS).  V krajních případech dochází k operaci nosu, krku nebo čelistí.

Začne-li váš partner v noci zařezávat jako pila nebo se budete cítit, jako kdybyste spala vedle nastartovaného traktoru, není na co čekat. Podchyťte chrápání v počátcích. Vždy se však snažte začít s nejméně radikální změnou.

Stačí vylepšit stravovací a spací návyky. Uvidíte, že se vám oběma bude poté lépe spát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Triky proti chrápání: skončete to jednou pro vždy