Menu
WomanOnly
Zahrada

Trnovník akát je dřevina zatracovaná i milovaná. Přírodě škodí, zdraví prospívá

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia) je známý především díky svým sladkým a voňavým květům, které lákají včely a další hmyz. Akátový med již zřejmě ochutnal úplně každý. Ne každý však ví, že trnovník akát je ve skutečnosti obávanou invazivní dřevinou. Jak trnovník akát poznat a jak tento strom ohrožuje ostatní rostlinné druhy?

Trnovník akát (Robinia pseudoacacia)

Trnovník akát je středně vysoký, rychle rostoucí listnatý strom z čeledi bobovitých, který pochází ze Severní Ameriky. Do Evropy byl dovezen v 17. století a v současnosti se přirozeně vyskytuje na většině kontinentu.

V evropských podmínkách je trnovník akát považován za invazivní druh. Na konci 19. století začala v mnoha státech jeho masivní výsadba, kvůli níž byly vytlačeny původní druhy dřevin. Jedná se o velmi houževnatý strom, kterého se ani přes veškeré snahy nelze zbavit. Na našem území je invazí trnovníku akátu postižen například Národní park Podyjí.

Jak vyplývá z výše zmíněného, trnovník akát je velmi odolný a dokáže růst i v drsných podmínkách. Je mrazuvzdorný, netrpí v podstatě žádnými chorobami a ze škůdců jej vážněji ohrožuje v podstatě jen bejlomorka akátová. Pro svůj růst potřebuje dostatek světla, nicméně na půdu ani množství vláhy není vůbec náročný. Daří se mu prakticky ve všech půdách a nevadí mu znečištěné ovzduší, požáry ani okus zvěří. Jeho vysoká odolnost a nízké nároky jsou mimo jiné důvodem, proč je trnovník akát často vysazován ve městech. Ve volné přírodě roste v polohách do 1 600 m n. m.

Nízké nároky na kvalitu půdy souvisí se schopností akátu vázat vzdušný dusík a následně jím obohacovat půdu. Díky tomu akáty prospívají i na původně neúrodných stanovištích. Nevýhodou je, že v některých případech je koncentrace dusíku příliš vysoká, kvůli čemuž v dané lokalitě nepřežijí téměř žádné jiné rostlinné druhy.

Trnovník akát vylučuje toxické látky, což je dalším důvodem, proč v jeho blízkosti nerostou téměř žádné jiné rostliny. Výjimku na našem území představuje pouze bez černý, který těmito látkami není nijak omezen.

Sakura neboli okrasná třešeň. Strom, který vás ohromí svou krásou

Jak poznat trnovník akát

Vzrostlé akáty mají širokou korunu nepravidelného tvaru a mohou dorůstat do výšky až 20 m. Větve jsou zpočátku pokryté hnědou kůrou a trny, postupem času šednou a kůra se mění v rozpraskanou borku. Listy jsou dlouhé (až 25 cm) a lichozpeřené. Jednotlivé lístky dosahují délky mezi 4 a 8 cm.

V našich podmínkách akáty kvetou v květnu a červnu. Květy mají bílou barvu a jsou uspořádané v hroznech. Plodem je plochý hnědý lusk, který obsahuje tmavohnědá semena. Těch je vyprodukováno obrovské množství, což napomáhá rychlému množení a šíření trnovníku akátu. Mohou navíc i několik let přečkat v zemi a začít klíčit až tehdy, když nastanou vhodné podmínky.

Zajímavostí jsou kořeny trnovníku akátu, které jsou uložené těsně pod povrchem půdy a tvoří výmladky, ze kterých rostou noví jedinci. Schopnost růstu z výmladků, která dřevině umožňuje extrémně rychlé šíření, je ostatně jedním ze znaků invazivního druhu.

Využití trnovníku akátu

Vysoce odolné akátové dřevo nachází využití především v nábytkářství a stavebnictví. Díky svým vlastnostem se hodí pro výrobu podlah a nábytku, stavbu plotů, dětských hřišť, laviček, člunů a menších lodí, rovněž se běžně využívá jako palivové dřevo.

Velmi ceněný je také akátový med, popřípadě akátový sirup. Oběma výrobkům jsou připisovány prospěšné účinky a med je rovněž důvodem, proč je trnovník akát vnímán obecně pozitivně, ačkoliv ve skutečnosti jde o nebezpečný invazivní strom.

Vistárie je impozantní strom, který potřebuje jen 2x ročně prořezat. Odmění vás bohatým květem!

Akátový med

V porovnání s ostatními druhy medu je akátový med velmi světlý, někdy až průhledný s nádechem žlutozelené barvy. Voní po květinách a ovoci a podobně také chutná. Díky své jemné chuti se skvěle hodí k čerstvým sýrům, další možné způsoby využití jsou stejné jako u jakéhokoliv jiného medu. Vzhledem k vysokému obsahu fruktózy zůstává akátový med tekutý, nekrystalizuje.

Podle portálu Healthline je v jedné polévkové lžíci akátového medu obsaženo zhruba 17 g cukru a 60 kcal, stejně jako v jiných druzích medu. Pozitivní účinky na zdraví má akátový med především díky obsahu určitých flavonoidů, které působí jako antioxidanty. Je známo, že antioxidanty chrání buňky před škodlivými volnými radikály, jež stojí za celou řadou onemocnění a zdravotních potíží.

Ceněné jsou také jeho antibakteriální účinky, díky kterým napomáhá hojení ran a předchází vzniku infekce. Extrakty z trnovníku akátu se používají pro výrobu některých přípravků proti akné, které se lépe hojí právě díky zmíněným antibakteriálních vlastnostem.

Akátový sirup

Z bílých květů trnovníku akátu se vyrábí také sirup. Pokud byste se pro jeho přípravu rozhodli, mějte na paměti, že všechny ostatní části rostliny jsou jedovaté, proto je nutné použít skutečně jen květy (bez stopek).

Dechberoucí katalpa. Strom, který odpuzuje komáry a zvlhčuje své okolí

Toxické účinky

Trnovník akát je toxický nejen pro ostatní druhy rostlin, ale také pro člověka, proto je potřeba s ním v kuchyni nakládat s vysokou opatrností. Pro konzumaci jsou vhodné pouze květy, všechny ostatní části rostliny obsahují jedovaté látky (např. robin a fasin). Nejjedovatější jsou tepelně neupravená semena a kůra. Podle některých zdrojů lze semena po uvaření konzumovat, nicméně jistější je použít pouze netoxické květy.

Zdroje: gardeningknowhow.com, wikipedia.org, euforgen.org, nppodyji.cz, healthline.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trnovník akát je dřevina zatracovaná i milovaná. Přírodě škodí, zdraví prospívá