Medvědí česnek je jednou z nejúčinnějších a nejzdravějších jarních bylinek. Má výborné účinky na lidský organismus, skvěle chutná a hodí se do mnoha receptů.
Česnek s medvědí silou
Malá bylina s podlouhlými listy je velmi podobná svým vzhledem konvalince. Běžně roste v západní a střední Evropě, ve Velké Británii a zasahuje také do Španělska, Itálie, na severní Balkán, Skandinávii, Rusko a Kavkaz. V České republice najdete medvědí česnek hlavně na Moravě a v severovýchodní a jihozápadní části Čech, známá je výskytem medvědího česneku i Břeclav. Líbí se mu vlhká půda plná živin, lužní a listnaté lesy, okolí potoků a úpatí svahů. Pěstuje se ale také v parcích jako okrasná rostlina. Medvědí česnek obsahuje přírodní silice, hořčiny, fytoncidy a vitamin C. Pokud byste hledali, jak se řekne medvědí česnek anglicky, najdete slova jako „wild garlic“, „ramson“ nebo „buckrams“.
Využití v kuchyni
Medvědí česnek se hodí téměř do všech jídel, kterým chcete přidat svěží chuť. Hodí se do salátů, k masu, do nádivek, pomazánek i jako součást bylinkového másla. Někdy se používá medvědí česnek jako koření a přidává se do polévek, těstovin, rizot, masových směsí apod. Listy medvědího česneku můžete připravit i na způsob špenátu. Často se používá i medvědí česnek v alkoholu jako tinktura, která má léčivé účinky. Protože usušené listy ztrácejí své blahodárné účinky, doporučuje se konzumovat je co nejdříve po utržení.
Účinky medvědího česneku
- Snižuje riziko arterosklerózy a zvápenatění cév.
- Odstraňuje plynatost a zácpu.
- Zklidňuje žaludek a střeva.
- Působí proti křečím v trávicím traktu.
- Podporuje paměť.
- Působí proti závratím, bolestem hlavy a pocitům tlaku v hlavě.
- Snižuje krevní tlak.
- Čistí ledviny i močové cesty.
- Detoxikuje krev.
- Doporučuje se při zahlenění, chronickém kašli.
- Pomáhá bojovat s vyrážkami.
Tipy, jak připravovat a používat medvědí česnek
Medvědí česnek a jeho pěstování
Tuto rostlinku si můžete vypěstovat doma v květináči nebo venku na zahradě či na balkóně. Pěstování není nijak náročné a sázení je možné ze semen i pomocí cibulek.
Sázení
Obojí je třeba sázet po více kusech blízko sebe. Vezměte vždy 5 – 10 semínek nebo cibulek a zasaďte je do jednoho květináče. Cibulky asi 5 cm pod povrch zeminy, semínka přibližně 1 centimetr. Pro medvědí česnek vyberte místo na severní straně, kde je polostín. Výsev ze semínek provádějte mezi zářím a listopadem.
Zalévat, zalévat a zase zalévat
Medvědí česnek si libuje ve vlhké půdě, proto ho nezapomínejte dostatečně zalévat. Není nutné ho přihnojovat, bohatě mu stačí humusitá půda.
Zazimování medvědího česneku
Pokud se rozhodnete pro pěstování v domácích podmínkách, je dobré česnek na zimu přenést do chladnější a tmavé místnosti s teplotou kolem bodu mrazu a zalévat jen minimálně. Můžete ho také zapustit na celou zimu i s květináčem do půdy, kde přezimuje.