Říkáte si , co že to vlastně milium je? Jsou to ty malé bílé pupínky okolo očí, nosu a na tvářích. Starým lékařům připomínaly zrníčka obilí, a proto mu začali říkat podle latinského výrazu pro proso. V češtině nemáme žádný odborný ekvivalent, ačkoliv milia nalezneme u mužů i žen, od miminek po babičky a dědečky a jsou tedy poměrně rozšířená. Co je tedy vlastně způsobuje a jak se jich zbavit?
Pokud na milia trpíte, tak víte, že to není akné. Pokožka není nijak zanícená a ta bílá čepička není tvořená hnisem. Je to totiž akumulace keratinu, tedy česky rohoviny. Keratin tvoří svrchní vrstvu epidermis, která zajišťuje mechanickou ochranu kůže a plní mnoho dalších funkcí. Někdy ovšem může dojít k tomu, že se keratin nerozvrství pravidelně, ale těsně pod epidermis vytvoří maličkou hrudku, kterou právě vidíme jako malou bílou čepičku-milium.
Jedná se tedy o špatně umístěnou bílkovinu, která je našemu tělu vlastní, pouze omylem vytvoří místo tvaru, který očekáváme malou podkožní cystičku. Je to základ vlasů, nehtů i kůže a právě on jím dává tvar a odolnost.
Jak se milií zbavit
Některým lidem se udělá jen občas jedna čepička okolo očí, ale někteří mají smůlu, že se jim rozesejí po celých tvářích a pak už mohou být značně nepříjemné. Nebolí, ale mohou být esteticky nežádoucí a určitě si je nebudete chtít nechat. První, co přijde na mysl, je odstranit je. Vzít jehlu a vypíchnout je, ale není úplně nejlepší nápad. Zanesením infekce si totiž zakládáte na daleko horší následky.
Pokud nemáte milií mnoho, tak je nejlepší řešení navštívit kosmetičku, která je hygienicky odstraní. V tomto případě je velice důležité najít profesionální kosmetičku, ke které máte důvěru. Nechcete, aby vám někdo nešikovný píchal jehlou okolo očí… I v salónech se milia odstraňují pomocí jehly, ale dají se použít i neinvazivní metody (chemický peeling apod.), které fungují spíše na prevenci a samotnou bílou čepičku neodstraní.
Zdroj: Shutterstock.com
Máte-li milií mnoho a silně vás obtěžují, tak neváhejte navštívit dermatologa, který vám může dát odbornou radu. Jestliže se ale u vás vyskytlo pouze jedno malé milium a vy se rozhodnete navzdory všemu vypíchnout si ho sama, tak musíte dodržet několik zásadních bodů. První je, že byste měla začít s dobře vyčištěnou pletí. Nechcete si zanést nečistoty a zbytky líčení do ranky. Také je nutné mít dobře vydezinfikovanou jehlu a postupovat co nejjemněji a sterilně. A buďte opravdu opatrní – v zrcadle se člověk nevidí nejlépe a většina milií se vyskytuje v blízkosti očí.
Jak miliím předcházet
Pokud se snažíte miliím vyhýbat dlouhodobě, tak je zásadní důkladně čistit obličej a pravidelně používat peeling. Lepší je v tomto případě perliny chemický (AHA kyseliny) a ne mechanický (s obrušujícími částečkami) a také je dobré vyhýbat se minerálním olejům, které se špatně vsakují do pokožky a tvoří vrstvu na povrchu, která může způsobovat ucpání a akumulaci keratinu. Další na seznamu ingrediencí, které nedělají citlivé kůži dobře jsou silikony. Zkuste přejít na přírodnější péči, která se lépe vstřebává a pokožka může pak lépe dýchat.
Milia nejsou nebezpečná, nebolí, nejsou nakažlivá ani neznačí nějaké vnitřní onemocnění. Neléčí se farmakologicky a nekoupíte na ně krém v lékárně. Jsou jenom otravná a špatně se jich zbavuje. Nepropadejte ovšem panice, zajděte za kosmetičkou, která je dostane ven a buďte opatrná s jehlou a rázem budou pryč.