Úsloví „je toho jako šafránu“ má své opodstatnění. Šafrán sice nepatří k nejlevnějším bylinkám, svými léčivými účinky však vyšší cenu vyrovná.
Starověká léčivka
Rostlina z čeledi kosatcovitých je pro své blahodárné působení používán už odedávna. Poprvé šafrán objevili starověcí obyvatelé Malé Asie, brzy se rozšířil i do oblasti kolem Středozemního moře. Staří Římané a Řekové jej využívali jak v medicíně, tak i například jako afrodisiakum, barvivo či složku parfému.
Koření získávali z maličké čnělky nacházející se v květu rostliny mezi bliznou a semeníkem. Stejně tak je tomu i dodnes, proto je také šafrán tak vzácný. Na jeden gram šafránu potřebujete zhruba sto čnělek.
Šafrán při vaření
Kvůli vysoké ceně se oproti jiným bylinám nedělá ze šafránu žádný nálev, ale většinou se používá jen maličko k dochucení různých omáček, polévek či masa, případně do barvení rýže či másla.
Za oranžovou barvu jsou zodpovědná barviva krocetin a krocin, proto šafrán můžete znát i pod názvem krokus. Charakteristickou vůni šafránu dodává obsah silic. Jako koření je velmi oblíbený ve francouzské a španělské kuchyni, hojně se s ním setkáme také v orientálních zemích.
Šafrán jako lék
K léčebnému využití se dá šafrán zakoupit ve formě přírodních doplňků stravy, například jako tinkturu či tablety. Je součástí některých léčiv, například švédských kapek. Při vysokých dávkách však může být šafrán velmi nebezpečný, proto se vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu.
Při mírném předávkování hrozí závratě, nevolnosti či halucinace. Smrtelná dávka šafránu je už dvanáct gramů, při jeho užívání tedy buďte skutečně opatrní. Neměly by jej konzumovat těhotné ženy, jelikož při vyšších dávkách může vyvolat potrat.
1. Trávicí systém
Šafrán podporuje vylučování žaludečních šťáv a přispívá ke zdravému trávení. I proto je hojně využíván k dochucování pokrmů.
2. Cholesterol
V malých dávkách dokáže šafrán postupně snižovat hladinu cholesterolu a dalších krevních tuků.
3. Krevní sraženiny
Šafrán svým působením na krevní destičky rovněž zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Z toho však plyne, že pro osoby se sníženou krevní srážlivostí je užívání nevhodné.
4. Nespavost a deprese
Šafrán působí jako mírné sedativum. Při depresích a úzkostech se často kombinuje s přípravky zvyšující hladinu serotoninu (hormonu štěstí). S moderními antidepresivy by se však používat neměl.
5. PMS
Ke zmírnění menstruační bolestí slouží šafrán už od starověku, dokáže totiž zmírnit křeče.
6. Sexuální problémy
Pozitivně prý působí i na erekci a problémy s předčasnou ejakulací.
7. Mentální výkonnost
Užívání šafránu zlepšuje soustředění, paměť a zbystřuje smysly.
8. Imunita
Podporuje také obranyschopnost organismu.
9. Dýchací problémy
Lidové léčitelství využívá šafrán jako lék proti astmatu a kašli.
10. Játra a ledviny
Šafrán působí příznivě na onemocnění jater, ledvin a při žaludečních obtížích.