Účinky zázračné lichořeřišnice. Zbaví vás streptokoka a vyhladí pokožku
Šárka Jirchářová
11. 3. 2019
Lichořeřišnice je účinné přírodní antibiotikum, které se uplatňuje zejména při angínách a zánětech močových cest. Doporučuje se všem bez rozdílu věku a je vhodná také pro děti, těhotné i kojící ženy.
Seznamte se s lichořeřišnicí
Lichořeřišnice větší je jednoletá bylinka s původem v Jižní Americe. Po Evropě se rozšířila v průběhu 17. století a dnes je díky žlutooranžovým až hnědočerveným květům častou ozdobou zahrad, parků a skleníků. Mnoho lidí ji využívá jako léčivku s blahodárnými účinky na naše zdraví. Není divu, že lichořeřišnice pomohla tolika lidem. Obsahuje totiž flavonoidy, hořčičné silice, lutein a vitamin C. Funguje jako přírodní antibiotikum a někdy dokáže nahradit klasická léčiva. Indiáni v Peru se pomocí lichořeřišnice léčili po několik století. Bezpečná je lichořeřišnice v těhotenství i při kojení a nemusíte se bát žádných negativních účinků.
Prevence zánětu močových cest. Zkuste tyto osvědčené čaje
Lichořeřišnice pomáhá při:
- zánětech horních cest dýchacích
- močových a gynekologických zánětech
- zánětech ledvin
- zánětech čelních dutin
- chřipce
- angíně
- nachlazení
- problémech se zažíváním
- žaludečních vředech
- nákaze E-coli nebo salmonelózou
- nákaze streptokokem nebo stafylokokem
- migrénách
- bolestech v krku
- svalové únavě
- vypadávání vlasů
- zánětu prostaty
- zánětu vaječníků
- snížené imunitě
Silnější než antibiotika
Velkou sílu prokazuje lichořeřišnice v boji se všemi 46 kmeny stafylokokových bakterií způsobujících záněty močových cest a ledvin. Poradit si umí dokonce i se zlatým stafylokokem, který často nejde vyléčit ani pomocí antibiotik. Navíc při včasném podání dokáže lichořeřišnice nákazu zlikvidovat už v samotném počátku. Výborná je samozřejmě i jako účinná prevence.
Co pomůže na bolest v krku a při polykání? Nejen babské rady!
Lichořeřišnice tiší akné i vyrážky
Už peruánští indiáni věděli, že odvar z lichořeřišnice pomáhá mírnit vyrážky a podporuje hojení ran. Šamani radili mužům i ženám potírání obličeje nálevem z lichořeřišnice ke zmenší kruhů pod očima. Skvělá je lichořeřišnice na akné a červené pupínky. Opary, lišeje a akné pomůže vyzmizíkovat nejen čaj, ale i tinktura.
Jak se lichořeřišnice užívá?
Čaj z lichořeřišnice
Připravuje se z květů, listů nebo semen. Vrchovatou lžičku čerstvých nebo sušených květů, případně 2 lžičky čerstvých listů zalijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté vodu sceďte a čaj popíjejte 3x denně.
Květy a listy
Mohou se jíst syrové i sušené. Připravte se na lehce štiplavou chuť, která ale dobře zpestří zeleninový salát, pomazánku nebo krémovou polévku.
Tinktura z pupenů lichořeřišnice
Léčba tinkturou je označovaná jako gemmoterapie a mívá velmi dobré výsledky. Kromě vnitřního použití se osvědčila i při vklepávání do vlasové pokožky, kde funguje jako podpora růstu vlasů. Pořídit ji můžete v bylinkářství nebo ji připravit sami. Stačí vám k tomu 2 lžíce listů, 2 lžíce květů a 3 dcl 60% lihu. Bylinku zalijte lihem a nechte louhovat 2 týdny. Několikrát denně byste měli směs protřepávat. Po 14 dnech tinkturu přeceďte, nalijte do tmavé sklenice a skladujte na chladném a tmavém místě.
Sirup z lichořeřišnice
Kromě čaje a tinktury se vyrábí z lichořeřišnice i sirup. Snadno si ho vyrobíte sami doma. Vezměte 2 lžíce nasekané lichořeřišnice, zalijte je sklenicí vroucí vody a oslaďte medem. Pokud vás trápí nachlazení nebo dýchací potíže, dejte si každé 2 hodiny 1 lžíci a ničím ji nezapíjejte.
Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!
Lichořeřišnicová mast
Využijete ji hlavně na opary a akné. K výrobě domácí masti budete potřebovat tinkturu z lichořeřišnice, bílou vazelínu, bambucké máslo, lanolin a pár kapek manuky nebo tea tree oleje.
Nálev
Používá se hlavně k oplachování vlasů, pokud vás trápí lupy nebo suchá a svědivá pokožka hlavy. Hrst rostliny přelijte vroucí vodou a nechte louhovat. Po vychladnutí přeceďte tekutinu přes gázu a poté nálev použijte k opláchnutí vlasů.
Lichořeřišnici koupíte v lékárně, bylinkářství i online
Výrobky z této zázračné bylinky má pod palcem několik známých a prověřených značek. Někdo nedá dopustit na lichořeřišnice Dr. Popov, jiný zase upřednostňuje lichořeřišnice Naděje. Vyhledávanou značkou je u nás také značka Serafin, která vyrábí tinktury z pupenů a různé tinkturové a čajové směsi vhodné k boji s kvasinkovými infekcemi, močovými záněty, nachlazením a ledvinovými potížemi. Pokud byste chtěli tuto zázračnou bylinku kupovat přes slovenský e-shop, je nutné vědět, že se lichořeřišnice slovensky řekne „kapucínka väčšia“.