S bolestí hlavy se několikrát za život setká každý. Nemusí se jednat zrovna o migrénu, aby nám způsobila mnoho nepříjemností. Jak migréně předcházet? Přinášíme několik cenných rad.
Migréně se můžeme vyhnout
Hlava nás může bolet nejen v souvislosti s migrénou, ale i při defektech krční páteře, viróze, dehydrataci, po zvýšené konzumaci alkoholu, přepracování apod. Může ale také signalizovat závažnější onemocnění jako cévní mozkovou příhodu. Pokud se bolest hlavy často opakuje nebo trvá nezvykle dlouho, je nutné navštívit lékaře.
Nejčastějším typem bolesti je jednoznačně migréna, která se projevuje pulzující bolestí na jedné polovině hlavy, často s poruchami vidění a nevolností. Někdy bolestem předchází tzv. aura, kdy uvidíte zrakový vjem v určité části zorného pole. Ten po několika minutách mizí a střídá ho bolest.
Vyhýbejte se stresu
Na vzniku migrény se podílí mimo jiné stres, špatná životospráva, dědičnost, bývá vázaná na menstruační cyklus nebo užívání hormonální antikoncepce. Časté užívání léků proti bolestem vede ke snižování jejich účinnosti a může se podílet na vzniku chronických bolestí hlavy, proto je důležité jí předcházet.
Obecně se ukazuje, že časté migrény signalizují, že duševní zdraví jedince není v pořádku. Za účinnou prevenci se považuje předcházení stresovým situacím. Pokud se nedají faktory vyvolávající stres odstranit, je nutné změnit k nim přístup tak, aby vás určité situace zatěžovaly co nejméně.
Důležitý je zdravý životní styl
Důležitá je také úprava životního stylu, dostatečný pitný režim a relaxace. Pokud se přece jen migréna dostaví, léčíme ji klidovým a pitným režimem, relaxací a obklady. Předzvěst migrény signalizovanou zrakovým vjemem se můžeme pokusit zahnat dostatečným množstvím tekutin a okamžitým naordinováním klidu. Zanechte všech činností, zavřete oči a odpočívejte. Měli byste mít totální klid, což obnáší i vypnutí televize nebo počítače. Uvidíte, že migréna zmizí i bez prášků.