Chcete si zjednodušit uklízení a žít s radostí? Úklidová expertka Marie Kondo vynalezla unikátní metodu, která vám pomůže ke snadnějšímu úklidu a spokojenému životu.
Kdo je Marie Kondo?
Japonka Marie Kondo se živí jako úklidová konzultantka a mnoho lidí ji vidí jako hotového guru přes úklid. Pomáhá lidem dát své příbytky do pořádku a žít šťastně. Jejím tajemstvím je vyklízení a organizování všech věcí. V celém Japonsku i Americe je díky svým úspěchům velmi známá a oblíbená. Marie Kondo napsala knihy, píše články a má dokonce i vlastní televizní pořad Marie Kondo na stanici Netflix s názvem Tidying up with Marie Kondo. Mnoho jejích fanoušků navíc sleduje rady Marie Kondo na YouTube a nechává se jimi rádo inspirovat.
Úklid miluje odjakživa
Podle wiki Marie Kondo miluje uklízení už od útlého dětství a nyní se tak živí svým vysněním oborem. Ráda prý rovnala knihy ve školní knihovně, doma uklízela rodičům oblečení ve skříních tak, aby jim ušetřila co nejvíce místa. Sousedé si k ní dokonce chodili pro rady. Mnoho zkušeností ji dal i několikaletý pobyt v šintoistickém chrámu, kde patří pořádek a nehromadění věcí k očistě těla i mysli.
Metoda Marie Kondo
Svou jedinečnou metodu úklidu pojmenovala KonMari a vydala o ní několik knih. U nás se stala bestsellerem její prvotina Zázračný úklid.
Jak ušetřit čas při úklidu. Čím si přiděláváme nejvíc práce?
9 rad Marie Kondo, jak žít s radostí
1) Dejte vše na jednu hromadu
Zní to možná šíleně a je jasné, že jestliže naskládáte veškeré své věci na jednu velkou hromadu, úklid nepořádku vám pak zabere několik dní. Podle Marie máte dát všechno, co k sobě patří, na jednu hromadu – tedy knihy ke knihám, hračky k hračkám, kosmetiku ke kosmetice apod. A jaký je smysl toho všeho? Teprve ve chvíli, kdy všechny věci uvidíte na jedné hromadě, si uvědomíte, kolik toho vlastně máte. Navíc objevíte i věci, na které jste už dávno zapomněly a zjistíte, co všechno vlastně ani nepotřebujete.
2) Nechte si pouze to, co vám dělá radost
Postupně berte do ruky jednu věc po druhé a přemýšlejte, jaké pocity ve vás vyvolávají. Pokud jsou vaše pocity negativní nebo neutrální a zároveň tyto věci nepotřebujete nezbytně ke svému životu, bez milosti je vyhoďte. Ponechte si jen to, co vás těší a dělá vám radost. Jestliže si necháte jen věci, které vám přináší pozitivní energii, bude se vám o ně lépe starat a úklid bude o to jednodušší.
3) Neřiďte se nostalgií
Nechcete se zbavovat dárků od svých blízkých a přátel? Podle Marie Kondo je zbytečné schovávat si věci v krabicích a v šuplíkách jen proto, že se k nim vážou určité vzpomínky. Mnohem lépe uděláte, pokud je předáte dále a necháte je, aby dělaly radost někomu jinému.
4) Vyhoďte zbytečné dokumenty
Každá domácnost má větší či menší skladiště papírů a zbytečných dokumentů. Staré faktury a účty, které k ničemu nepotřebujete, raději vyhoďte a udělejte si místo na jiné nezbytnosti. Marie Kondo tvrdí, že v dnešní digitální době vytištěné dokumenty nejsou třeba. Ponechte si pouze důležité dokumenty a papíry, ostatních se rovnou a bez obav zbavte.
5) Organizujte podle velikosti
Marie Kondo radí, abyste své věci ukládali do krabic podle velikosti. Prý tak budete mít lepší přehled, kde co máte uložené. Příklad je dekorativní a pečující kosmetika v koupelně. Šminky si dejte na jedno místo, sprchové gely a šampóny na druhé.
6) Naučte se skládat oblečení
Oblečení by se prý nemělo skládat na sebe, ale za sebe. Díky tomu budete mít přehled o tom, kde máte jaké oblečení a nebudete se v něm muset nikdy dlouze přehrabovat. Pokud vás zajímá přesný návod na skládání oblečení, podívejte se na některé z videí tidying up with Marie Kondo online.
5 nejčastějších lží o úklidu a organizaci
7) Udělejte pořádek v kuchyni
Kuchyň si poskládejte podle toho, jak často používáte určité spotřebiče. Rychlovarná konvice, box s noži, kávovar apod. můžete mít na lince. A pokud multifunkční hrnec, odšťavňovač a mixér používáte jen jednou za čas, schovejte je do skříně nebo na horní linku, aby vám zbytečně nepřekážely.
8) Vše musí mít své místo
Veškeré naše věci by měly mít své čestné místo. K tomu vám poslouží nejen skříně a šuplíky, ale také různé boxy, kontejnery a krabice.
9) Važte si svých věcí
Posledním a také nejdůležitějším bodem je úcta ke všem svým věcem. Neberte je jako samozřejmost a starejte se o ně s radostí. Předměty, které nám usnadňují život si naši lásku a pozornost přece zaslouží.