Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?

Spíte více, než je obvyklé, ale přesto se cítíte neustále unavení? Trápí vás časté bolesti hlavy, potíže se spánkem, podrážděnost či bušení srdce? Možná trpíte chronickým únavovým syndromem, nemocí, kterou mnozí lékaři vůbec neuznávají. Jak únavový syndrom rozpoznat a jak se tohoto nepříjemného stavu zbavit?

Chronický únavový syndrom – nemoc 21. století

Únavovým syndromem dnes trpí asi 40 tisíc Čechů. Jedná se o nepříjemné onemocnění, charakterizované mimo jiné dlouhodobou únavou a vyčerpáním. Postihuje nejčastěji dospělé osoby, nevyhýbá se však ani dětem a dospívajícím.

Pokud si neustále stěžujete na nedostatek energie, podrážděnost, nesoustředěnost a případně i další potenciální symptomy, zbystřete. Chronický únavový syndrom se může týkat i vás. Neustálá únava významně snižuje kvalitu života, proto je potřeba toto onemocnění léčit.

Příčiny únavového syndromu zatím nejsou známy, nicméně řada lékařů se shoduje v tom, že jde o nemoc související s dnešní uspěchanou dobou. Na rozvoji únavového syndromu se dle všeho podílí stres, dlouhodobá fyzická zátěž, nadměrná pracovní zátěž a v neposlední řadě také virové infekce.

Jak poznat únavový syndrom?

Ani příznaky únavového syndromu nejsou zcela jednoznačné. Nejčastěji se nemocní potýkají s neutuchající únavou a psychickým vyčerpáním, nicméně mohou se objevit i další nepříjemné symptomy. Jak tedy únavový syndrom rozpoznat? Mezi možné příznaky chronického únavového syndromu patří:

  • rychlá a výrazná unavitelnost (fyzická i mentální)
  • potíže se spánkem
  • podrážděnost
  • nesoustředěnost
  • potíže s pamětí
  • bolesti hlavy
  • bolesti kloubů a svalů
  • zvýšená či naopak nízká tělesná teplota
  • problémy se zažíváním
  • nechutenství
  • bušení srdce
  • bolest v krku
  • třes
  • citlivost na světlo a zvuky
  • emoční labilita

Výše zmíněné příznaky jsou pro chronický únavový syndrom typické, mohou však signalizovat také jiná závažná i méně závažná onemocnění. Situaci komplikuje fakt, že prozatím nebylo ustanoveno, zda je únavový syndrom nemocí sám o sobě, nebo zda doprovází jiné diagnózy, např. kardiovaskulární, metabolická, autoimunitní či nádorová onemocnění. Jedno je však jisté – pokud u sebe uvedené symptomy pozorujete, měli byste se nechat vyšetřit lékařem.

Některé příznaky únavového syndromu se shodují například se symptomy syndromu vyhoření nebo neurastenie. V rámci diagnostiky je tedy potřeba vyloučit i tyto poruchy.

Chronický únavový syndrom vs. běžná únava

Zásadní rozdíl mezi únavovým syndromem a běžnou únavou tkví v délce trvání. Aby bylo možné chronický únavový syndrom diagnostikovat, musí potíže trvat alespoň šest měsíců a zároveň se musí vyskytovat několik specifických příznaků současně. Pokud tato podmínka není splněna, jedná se s největší pravděpodobností o běžnou únavu nebo příznak jiné choroby.

Jak poznat syndrom vyhoření? Vyřadit z fungování nás může na několik měsíců až let

Léčba únavového syndromu

Pokud pociťujete výše uvedené příznaky, je jistě vhodné navštívit lékaře. Rozpoznat únavový syndrom sice není jednoduché a k jeho diagnostice nejčastěji dochází pomocí vylučovací metody, kdy odborník nejprve vyřadí jiné možné choroby, nicméně vyšetření je dobré neodkládat.

Následná léčba únavového syndromu poté obnáší zejména úpravu životního stylu, tedy zařazení adekvátní sportovní zátěže a konzumaci zdravé, pestré stravy. Proti únavě pomáhají vitamíny skupiny B a také minerály jako hořčík nebo zinek, proto se zaměřte na potraviny, v nichž jsou obsažené. Lékař může rovněž doporučit návštěvu psychologa, který pomůže s únavou psychickou.

Léčba únavového syndromu může být běh na dlouhou trať, nicméně budete-li dbát na fyzické i psychické zdraví, kýžené výsledky se dostaví.

Jak únavovému syndromu předejít?

K rozvoji únavového syndromu mohou významně přispět virová onemocnění, dlouhodobá psychická nepohoda, neschopnost relaxovat, nadměrná fyzická zátěž a celkově hektický životní styl.

Nejlepší prevencí je proto zdravá strava s dostatkem všech potřebných látek, pravidelný pohyb, dostatek odpočinku a psychohygiena. Zaměřte se na posílení imunity a eliminaci stresu a pokuste se zastavit zběsilé životní tempo. Předejdete tak nejen únavovému syndromu, nýbrž i jiným onemocněním.

Trpíte chronickým únavovým syndromem? Otestujte se!

Máte pocit, že byste chronickým únavovým syndromem mohli trpět i vy? V tom případě si vyzkoušejte jednoduchý test. Únavový syndrom však v každém případě musí diagnostikovat lékař, jenž rovněž vyloučí jiná možná onemocnění.

Únavový  syndrom – test:

  1. Trápí vás rychlá a výrazná unavitelnost?
  2. I nenáročná fyzická aktivita vás rychle unaví?
  3. Pociťujete po námaze příznaky chřipky?
  4. Máte sníženou hranici fyzické a mentální unavitelnosti?
  5. Potřebujete min. 24 hodin na zotavení po fyzické námaze?

Pokud jste na všechny zmíněné otázky odpověděli kladně, pokračujte v testu dál. Pokud jste na alespoň jednu otázku odpověděli záporně, o únavový syndrom se pravděpodobně nejedná.

  1. Pociťujete problémy s pamětí a soustředěním?
  2. Míváte rozostřené vidění, závratě, pocity nejisté chůze nebo jiné podobné potíže?
  3. Trpíte bolestí hlavy, svalů a kloubů?
  4. Máte potíže s usínáním, často se budíte nebo vás trápí jiné problémy se spánkem?

Jestliže jste na alespoň jednu otázku odpověděli ano, pokračujte v testu dál. V opačném případě se vás únavový syndrom nejspíše netýká.

  1. Buší vám často srdce?
  2. Začaly vám být nepříjemné vyšší teploty ovzduší?
  3. Potýkáte se s dušeností nebo jinými dýchacími obtížemi?
  4. Máte dlouhodobě zvýšenou nebo naopak sníženou teplotu?

Odpověděli jste alespoň jedenkrát kladně? V tom případě pokračujte k dalším otázkám. Pokud se u vás žádné z uvedených problémů nevyskytují, s největší pravděpodobností únavovým syndromem netrpíte.

  1. Máte problémy s trávením a časté pocity na zvracení?
  2. Pociťujete dlouhodobě příznaky chřipky?
  3. Močíte častěji, než je tomu u vás obvyklé?
  4. Trápí vás časté virózy a jejich léčba navíc trvá dlouhou dobu?
  5. Začaly vám vadit určité léky, potraviny nebo chemické prostředky?

Pokud jste na alespoň jednu otázku z poslední sekce opět odpověděli kladně, je pravděpodobné, že se vás chronický únavový syndrom týká. V každém případě je namístě návštěva vašeho lékaře, který vyloučí jiná závažnější onemocnění a v případě potřeby doporučí vhodnou léčbu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Únavový syndrom souvisí s hektickým životním stylem. Jak ho rozpoznat a léčit?