Utajenou scientologii miluje hlavně hollywoodská smetánka pod taktovkou Toma Cruise. O čem to celé je?
Taťána Kročková
3. 6. 2022
O scientologické církvi se často hovoří v souvislosti s hercem Tomem Cruisem, který je považován za jejího nejslavnějšího člena a jakousi tvář tohoto společenství. Není však jediný, v Hollywoodu tato sekta mezi hvězdami jen kvete. O co se vlastně jedná a jaké jsou hlavní myšlenky této utajované a kontroverzní scientologické sekty?
Co je scientologie
Scientologie je náboženské hnutí, které bylo založeno v roce 1952. Je postaveno na myšlenkách amerického autora a zakladatele dianetiky L. R. Hubbarda. Jeho kniha Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví (Dianetics: The Modern Science of Mental Health) z roku 1950 (u nás vyšla poprvé v roce 1997) obsahovala první myšlenky budoucí scientologie, která se stala oficiálně uznávaným náboženstvím v USA. Podstatou scientologie bylo převzít otěže duševního zdraví a zasadit se o čistou mysl nesmrtelné duše člověka.
Scientologové fungují po celém světě a působí prostřednictvím různých organizací. Mezi členy patří také spousta slavných, vlivných a bohatých lidí, například proslulý herec Tom Cruise, s nímž je scientologická sekta neodmyslitelně spojována a jejímž členem je už celé desítky let.
Hlavní myšlenky scientologické církve
Mezi základní myšlenky scientologie patří to, že každý člověk má tělo, mysl a duši (thetan) neboli své duchovní Já. Mysl pak v průběhu života zaznamenává různé nepříjemné a bolestivé zážitky, takzvané engramy, které scientologové umí perfektně rozpoznávat a odblokovávat pomocí auditingu (naslouchání) a jedinečného elektronického zařízení zvaného E-meter. Cílem je dosažení jakési duševní čistoty (clear), která nastává po zpracování emočních bloků a jejich převedení do vědomé mysli a vymazání. Díky tomu se prý jednoznačně zvyšuje inteligence a úroveň života. Rizikem mohou být drogy, narkóza a další látky, které ovlivňují psychiku, vyvolávají závislosti a tlumí bolest a vzpomínky, které stejně v těle zůstávají, působí na nevědomé úrovni a způsobují psychosomatické potíže.
Scientologie má také různé levely, tedy spirituální úrovně, kterých je osm. Každý člověk se nachází na nějaké úrovni, buď nižší úrovni OT levels, anebo vyšší. Scientologové též vychází z mýtu o stvoření světa podle Hubbarda, a sice, že vládce galaktické konfederace Xenu přivezl na Zemi před 75 miliony let miliardy lidí ve vesmírné lodi připomínající Douglas DC-8 a naskládal je do sopky, v nichž detonoval vodíkové bomby. Duše, duchovní Já neboli thetany, se pak uchytily v tělech živých bytostí a existují dodnes.
Scientologie a boj proti drogám a násilí
Scientologové chtějí zůstat čistí, a proto také bojují proti drogám. Například skrze organizaci Foundation for a Drug-Free World a odvykací program Narconon. Kromě toho, že jsou scientologové přísně proti drogám, neuznávají ani užívání léků, především psychofarmak a ani žádné tradiční psychiatrické postupy, přičemž také pochopitelně zpochybňují mnohé vědecké psychologické poznatky. Cestu k vyléčení duše zkrátka vidí po svém a uvádějí, že psychologie a psychiatrie jsou podvod, kdežto oni jako jediní znají cestu k vyléčení duše. Auditing se pak podobná jakési psychoterapii. Rovněž zatracují násilí, války a zločin, což je jejich stoupencům, kteří ještě nevědí nic o tom, že samotné násilí se objevuje i uvnitř sekty, velmi sympatické.
S čím je scientologická sekta spojována
Scientologové jsou spojováni s byrokracií, přísnými pravidly a autoritou, důslednou organizací a především opravdu velkými penězi. Často se hovořilo ve spojení se scientologickou církví o psychické manipulaci, vymývání mozků, používání hypnózy a manipulativních technik u auditingu. Ale též o nucením žen k potratům a zneužívání oddaných oveček církve v nižším postavení. Stoupenců scientologie jsou jenom v Americe miliony lidí a je to prý hodně velký byznys, proto je také scientologická sekta považována za nejbohatší sektu na světě. A pochopitelně má tedy své sektářské manipulativní praktiky.
Scientologie na lodi
V roce 1966 Hubbardova firma Hubbard Exploration Company zakoupila loď a scientologická organizace tak přesídlila rovnou na moře, zřejmě i proto, že Hubbard potřeboval zdatně unikat těm, kteří ho pronásledovali za daňové podvody. Díky přesunu na moře pak dostala organizace název Sea Org a fungovala na mořských plavidlech, kde bylo údajně zakázáno vychovávat děti. Těhotné ženy tak byly nuceny k potratům a byly přesvědčovány o tom, že podle Hubbardova učení potrat není proti scientologické církvi. V roce 2003 The Times of India napsal, že kromě potratů byly ženy i běžně bity a vystavovány hladovění.
A to určitě není zdaleka všechno. Spousta lidí v Americe zcela fanaticky propadlo scientologii a přišli tak nejen o své rodiny a peníze, ale i o svou zdravou mysl.
Je scientologie ve světě uznávána jako náboženství?
Kromě toho, že scientologie byla uznána v USA, v Evropě tomu tak není. U nás není scientologie uznávána jako náboženství vůbec, pouze existují nějaká dianetická centra a neziskové organizace. V zemích Evropské unie je scientologie uznávána jako náboženství, ale ve Francii, Španělsku, Velké Británii, Belgii, Nizozemí, Itálii a Rakousku není považována za náboženské společenství, takže nemá žádné daňové výhody. Proti scientologii stojí Německo, které tuto sektu neuznává a v některých německých zemích je scientologie i sledována státními institucemi, jestli nedochází k porušování ústavy.
Scientologie a slavní
Scientologii podlehla řada slavných. Kromě Toma Cruise, který se ke scientologii dostal díky první ženy Mimi Rogers a který se snažil do ní naverbovat i své další dvě manželky Nicol Kidman a Katie Holmes, zde patřili například i John Travolta nebo Priscilla Presley. Ta chtěla do sekty nalákat i manžela své dcery Michaela Jacksona. Mezi další slavné, co podlehli scientologii, patří třeba herečka z Kdopak to mluví Kirstie Alley nebo Nancy Cartwrightová, která namluvila hlas Barta Simpsona. Protože Bartův hlas využila i k propagaci znělky scientologické církve, sklidila velkou kritiku a video muselo být staženo.
Odpadlíci scientologie promluvili
O tom, co probíhá uvnitř scientologické sekty, se moc neví. Informace a praktiky se totiž přísně střeží, jen občas se něco dostane ven. Ale někteří z těch, co z této sekty odešli, konečně před pár lety promluvili. Jedním z odpadlíků je i herečka, známá komička a producentka Leah Remini, která o životě ve scientologické sektě napsala knihu Troublemaker: Surviving Hollywood and Scientology (2015) a později též natočila devítidílný dokument Leah Remini: Scientology and the Aftermath (2016).
Ve svém seriálu zpovídá odpadlíky této církve, kteří nešetří svými zážitky a pohledy na věc. Bohužel spousta odpadlíků mlčí už proto, že na ně mají hlavy scientologie páky – nahrané soukromé informace, které odtajnili na auditingu. Díky nim také nikdy ani nedošlo k udání kvůli sexuálnímu násilí a podobně. Je rovněž jasné, že se scientologové snažili zabránit dokončení a zveřejnění seriálu, proto také Remini zastrašovali. Nakonec však seriál spatřil světlo světa a měl obrovskou sledovanost.
Co se týká Toma Cruise, i když jeho dvě bývalé ženy sektě na chuť nepřišly, mlčí kvůli dětem. Cruisovy děti Connor a Bella totiž ve scientologické církvi jsou. Leah Remini, která přišla pod vlivem své matky do sekty už jako dítě, odtajnila, kolik milionů nasypala scientologickým vůdcům do chřtánu za různé kurzy a speciální programy. Uvádí také, jaká panuje v sektě nesvoboda, že se musí poslouchat autority a každý drobný prohřešek je přísně trestán. Navíc jsou někteří členové scientologické sekty násilně odříznutí od členů své rodiny, kteří by na ně mohli mít špatný vliv. Běžně se prý objevuje i násilí nebo sexuální obtěžování.
Zdroje: zpravy.tiscali.cz, wikipedia, ctidoma.cz, britannica.com, https://www.britannica.com/topic/Scientology